Powstanie liga uranowych dżentelmenów. Rosji nie zaproszą

Stany Zjednoczone rozpoczęły wdrażanie nowej strategii wzbogacania uranu na potrzeby energetyki i wojska. Wspólnie z Japonią, Wielką Brytanią, Francją i Kanadą stworzą międzynarodowy łańcuch dostaw, aby uwolnić się od zależności od Rosji.

Publikacja: 02.02.2024 10:07

Stany Zjednoczone rozpoczęły wdrażanie nowej strategii wzbogacania uranu na potrzeby energetyki i wo

Stany Zjednoczone rozpoczęły wdrażanie nowej strategii wzbogacania uranu na potrzeby energetyki i wojska

Foto: Adobe Stock

Departament Energii opracował skoordynowaną strategię wzbogacania uranu na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej i przyszłych potrzeb obronnych. Właśnie zaczynamy ją wdrażać” – powiedziała Jill Hruby szefowa Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) na szczycie poświęconym nuklearnemu odstraszaniu, cytuje agencja RIA Nowosti.

Jak zauważyła Hruby: „Biorąc pod uwagę dynamikę globalną, jasne jest, że (…) konieczne będzie wznowienie produkcji wysoko wzbogaconego uranu w Stanach Zjednoczonych”. Obecnie USA nie produkują samodzielnie wysoko wzbogaconego uranu. Jego produkcję na cele wojskowe zakończono w 1964 r., a do reaktorów na statkach w 1992 r.  

Czytaj więcej

Rosyjski uran zakazany w USA aż do 2040 roku. Ale jest furtka

W USA udział energii jądrowej w bilansie energetycznym kraju wynosi ponad 20 proc., a w światowej konsumpcji energii z atomu udział USA to 30,3 proc. (dane 2022 r.), najwięcej na świecie. Samodzielnie zaopatrzyć się w paliwo jest w stanie niecała jedna trzeci amerykańskich siłowni. Dostawy paliwa jądrowego z Rosji stanowią około 20 proc. wszystkich. Według departamentu energii Białego Domu Rosja dostarcza wzbogacony uran, wykorzystywany jako surowiec paliwowy, do ponad 90 reaktorów komercyjnych w Stanach Zjednoczonych, co czyni ją największym jednostkowym zagranicznym dostawcą USA.

USA chcą pozbyć się rosyjskiego paliwa jądrowego

Na początku stycznia Catherine Huff szefowa amerykańskiego Biura Energii Jądrowej w departamencie energii zapowiedziała, że ​​Stany Zjednoczone zamierzają wraz ze swoimi sojusznikami osiągnąć możliwość produkcji niskowzbogaconego uranu, który służy jako paliwo w elektrowniach jądrowych, aby uwolnić się od zależności od dostaw rosyjskich.

Czytaj więcej

Jeśli nie Rosja, to kto sprzeda paliwo do atomu Polsce?

Dlatego Stany Zjednoczone we współpracy z Japonią, Wielką Brytanią, Francją i Kanadą stworzą międzynarodowy łańcuch dostaw, aby uwolnić się od zależności od Rosji. W grudniu 2023 roku Izba Reprezentantów USA zatwierdziła projekt ustawy wprowadzającej zakaz importu niskowzbogaconego uranu pochodzenia rosyjskiego, który będzie obowiązywał do 2040 roku. Ustawa wprowadza ograniczenie importu niskowzbogaconego uranu produkowanego w Federacji Rosyjskiej lub przez przedsiębiorstwa zarejestrowane w Rosji.

Inicjatywa upoważnia sekretarza ds energii USA, w porozumieniu z sekretarzem stanu i szefem departamentu handlu, do zniesienia tego zakazu, jeśli inne źródła dostaw uranu będą niedostępne lub jeśli import rosyjskiego paliwa leży w interesie narodowym Stanów Zjednoczonych.

Skąd wziąć uran?

O tym skąd uran kupują poszczególne kraje, decyduje cena. Łączne zasoby które można wydobyć po koszcie poniżej 260 dol/kg, w 2015 roku wynosiły blisko 4,4 milionów ton, a zasoby przypuszczalne 3,25 mln ton. Dodatkowo nieodkryte jeszcze zasoby uranu oceniane są na 5,7 mln ton. Największe udowodnione złoża rudy uranowej występują w Australii, a dalej w kolejności idą Kanada, Kazachstan, Namibia. Dopiero po nich jest Rosja. Jednak to rosyjski Rosatom opanował rynek wzbogacania uranu, dzięki najniższej oferowanej cenie. 

Atom
Premier potwierdza. Sternik atomu odejdzie
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Atom
Sternik polskiego atomu odejdzie z rządu? Zaszkodzić miała współpraca z Orlenem
Atom
Będą kary za opóźnienia w budowie ostatniej elektrowni węglowej w Polsce
Atom
Mała strategia energetyczna zakłada trzy elektrownie jądrowe. Koreańczycy nadal w grze
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Atom
Kazachowie wybrali atom. Elektrowni nie zbudują Rosjanie