Aktualizacja: 25.01.2024 07:42 Publikacja: 25.01.2024 03:00
Paulina Hennig-Kloska od grudnia 2023 r. jest ministrem klimatu i środowiska.
Foto: Tomasz Kaczor
Duży bałagan, wiele zaległości i niekompetencję w zarządzaniu podległymi jednostkami. Wstrzymane procesy decyzyjne, zwłaszcza w obszarze zobowiązań wobec Komisji Europejskiej, które w dalszej kolejności doprowadziły np. do utraty płynności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zbyt często decyzjami w tym resorcie rządziła polityka.
PGE rekomenduje rządowi okolice Bełchatowa w woj. łódzkim na lokalizację drugiego etapu budowy polskich elektrowni jądrowych - poinformował w środę prezes PGE Dariusz Marzec. Nie jest jednak jasne, czy chodzi o drugą rządową lokalizację, czy drugą w ogóle. PGE formalnie nadal realizuje projekt publiczno – prywatnej elektrowni jądrowej Koninie.
Wobec nieskuteczności ataków na energetykę konwencjonalną rosyjski agresor bierze na cel siłownie jądrowe Ukrainy. Ale nie atakuje wprost. Ostatni rosyjski atak w czwartek był skierowany na obiekty związane z trzema ukraińskimi elektrowniami jądrowymi – ostrzegła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej
Rosja jest największym dostawcą uranu do amerykańskich reaktorów jądrowych. Teraz Rosatom zaprzestaje tam eksportu. W minionym roku rosyjski koncern odpowiadał za 27 proc. dostaw tego surowca dla amerykańskiej energetyki jądrowej.
Westinghouse, które wraz z Bechtelem ma zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową złożyło pierwsze zamówienia w polskich firmach. Jak poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe, chodzi o dokumentację modeli elementów reaktora AP1000 i ewentualną ich produkcję.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Orlen „praktycznie” osiągnął porozumienie z Synthosem odnośnie do współpracy przy budowie modułowych reaktorów jądrowych SMR w ramach spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), poinformował prezes Ireneusz Fąfara.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Po konwencji w Gliwicach sztab Rafała Trzaskowskiego planuje spotkania w regionach i konsultacje propozycji programowych. Tempa nie zwalnia też sztab Karola Nawrockiego. A już 15 grudnia kandydata lub kandydatkę ma pokazać Lewica.
Rafał Trzaskowski będzie – inaczej niż w poprzednich wyborach prezydenckich – kandydatem większości rządowej. Będzie odpowiadał za wszystkie decyzje rządu – także za te, które nie będą się podobały - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent stwierdził także, że popierany przez PiS kandydat na prezydenta „ma szansę wygrać z Trzaskowskim”.
Nie będę się dziś deklarować. Musi to być osoba prozachodnia, proeuropejska. Będę patrzył na poglądy - powiedział w radiu RMF FM Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów, odpowiadając na pytanie na kogo zamierza głosować w wyborach prezydenckich. - Poglądy gospodarcze Sławomira Mentzena są mi bliskie – dodał Balcerowicz.
- Widzimy, że jest dość mocno zafascynowany narracją Donalda Trumpa - powiedział o kandydacie KO na prezydenta Rafale Trzaskowskim Krzysztof Śmiszek. W rozmowie z Polsat News europoseł Lewicy ocenił, że Trzaskowski „nie jest skrajnym lewakiem”.
69,7 proc. Polaków uważa, że Karol Nawrocki jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, a nie kandydatem obywatelskim z poparciem PiS – wskazuje sondaż pracowni IBRiS dla Radia ZET. 17 proc. jest natomiast zdania, że prezes IPN jest kandydatem obywatelskim.
Wyrok dla Jarosława Kaczyńskiego za udział w burdzie pod pomnikiem smoleńskim będzie łagodny. Gorzki śmiech przetoczy się wtedy przez Polskę i zatrzęsie fotelami rządzących, bo nie potrafili lub może nawet nie chcieli postawić prezesa przed jedyną instancją, która powinna rozpatrzeć jego winy: przed Trybunałem Stanu.
Iran i Rosja, zajęte innymi sprawami, nie panują nad tym, co się dzieje u ich sojuszników - mówił w rozmowie z RMF FM minister Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, pytany o upadek Baszara Asada w Syrii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas