Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu przesyłu energii elektrycznej, poinformował o wydaniu warunków przyłączenia dla kolejnych dziewięciu inwestycji. Pośród kolejnych farm wiatrowych, fotowoltaicznych, bloków gazowych pojawiła się elektrownia jądrowa na Pomorzu.
Czytaj więcej
Realizacja projektu pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu będzie trwała wbrew obawom, że nowy rząd wstrzyma przygotowania do jej budowy, która ma się rozpocząć w 2026 r. Wiemy, jakie prace są zaplanowane na ten rok.
Z grudniowego wykazu przyznanych warunków przyłączenia wynika, że w grudniu 2023 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały spółce Polskie Elektrownie Jądrowe warunki przyłączenia źródła o mocy do 3 720 MW do przyszłej stacji elektroenergetycznej dla elektrowni jądrowej, zlokalizowanej na obszarze Pomorza Gdańskiego. Nie określono jeszcze daty zawarcia umowy przyłączeniowej, ani terminu przyłączenia elektrowni do Krajowego Systemu Energetycznego.
Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa ma powstać na Pomorzu, w gminie Choczewo, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Za jej budowę odpowiada spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), która w 100 proc. należy do Skarbu Państwa. Inwestycja ta uzyskała już decyzję lokalizacyjną, która jest jedną z najważniejszych zgód administracyjnych koniecznych do rozpoczęcia budowy. PEJ ma już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3 750 MWe we wspomnianej lokalizacji, oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.