Słowacja zablokuje 12 pakiet sankcji, jeżeli Unia nie spełni jej warunku

Drugi po Węgrzech kraj unijny z prorosyjskim rządem zaczyna bronić interesów kraju-agresora w Brukseli. Słowackie władze grożą zablokowaniem 12 pakietu sankcji, jeżeli znajdzie się w nich zakaz importu paliwa jądrowego z Rosji.

Publikacja: 20.11.2023 19:02

Słowacja zablokuje 12 pakiet sankcji, jeżeli Unia nie spełni jej warunku

Foto: Adobe Stock

Zapowiedział to Juraj Blanár, szef słowackiego MSZ na antenie telewizji RTVS. Słowacja postawi Unii Europejskiej warunek: kraj poprze pakiet sankcji tylko pod warunkiem uwzględnienia jej potrzeb. Słowacja ma dwie siłownie jądrowe - w Mochovcach i Jaslovskich Bohunicach. I jest od nich poważnie zależna. Ich cztery reaktory w 2021 roku wyprodukowały 53 procent całkowitej produkcji prądu na Słowacji. A Rosja jest jedynym dostawcą paliwa nuklearnego do słowackich siłowni.

„Sankcje nie powinny obejmować paliwa jądrowego, jest to dla nas czerwona linia, ponieważ elektrownie jądrowe (na Słowacji - red.) nie zostały jeszcze przekształcone na tyle, aby można je było zasilać paliwem alternatywnym (nierosyjskim – red.)” – dodał Blanár. Jego zdaniem sankcje na Rosję nie działają.

Czytaj więcej

Producent łady odcięty od rynku przez sankcje USA

„Rosja nie została zatrzymana przez jedenaści pakietów sankcji, a gospodarka UE zmierza w stronę recesji” – stwierdził Słowak. Jako przykład podał, że Słowacja już odczuwa skutki antyrosyjskich sankcji: ceny paliw i produktów spożywczych w kraju wzrosły właśnie z tego powodu – twierdzi minister, dla którego toczona za granicą jego kraju rosyjska wojna, w której giną i są krzywdzeni niewinni ludzie, nie jest powodem do zmiany polityki wobec Rosji.

Rząd Roberta Fico może wesprzeć wspólny pakiet pomocy finansowej z UE (mówimy o 4-letnim funduszu, który UE utworzyła w celu przekazania Ukrainie 50 miliardów euro), ale jest to kwestia do dyskusji – podkreślił Blanár. „Ale tylko po to, aby te środki zostały przeznaczone na konkretne cele i nie zniknęły w przestrzeni korupcyjnej tego kraju”.

Jednym z warunków okazania „lojalności” wobec Ukrainy jest ograniczenie konkurencji z ukraińskimi produktami rolnymi. Blanar domaga się także zaangażowania słowackich firm w powojenną odbudowę Ukrainy.

12 pakiet uderzy w rodzinę Kremla

16 listopada „The Guardian” podał, że oczekiwany 12. pakiet sankcji, który przygotowuje Unia Europejska, może obejmować „bolesne” sankcje wobec bliskich osób Putina i Miedwiediewa.
Pakiet ograniczeń obejmie także embargo na rosyjskie diamenty, gaz LPG, zaostrzenie wymogów w zakresie już przyjętych sankcji, aby utrudnić Federacji Rosyjskiej ich obejście, a także nową blokadę importu i eksportu towarów z Rosją.

Atom
Siemens zerwał kontrakt z Rosatomem. Turecka atomówka zagrożona
Atom
W tym tygodniu Polska poprosi oficjalnie Brukselę o zgodę na finansowanie atomu
Atom
Szef Rosatomu straszy Europę największą w historii katastrofą nuklearną
Atom
Rząd przyjął projekt ustawy o miliardach na realizację elektrowni jądrowej
Atom
Projekt finansowania atomu bez konsultacji społecznych
Atom
Kluczowy wniosek dla elektrowni atomowej w Polsce. Krok od rozpoczęcia budowy