Obecnie w siłowni działają pierwszy i drugi blok. Przyczyny odłączenia trzeciego reaktora nie zostały upublicznione. Biuro prasowe siłowni informuje jedynie, że stało się to „w trybie bezpiecznym, zgodnie z algorytmami projektowymi”. Tło promieniowania w rejonie stacji wynosi 0,07 μSv/h, co odpowiada wartościom tła naturalnego na terenie obwodu murmańskiego.
Teraz w elektrowni jądrowej działają bloki nr 1 i nr 2, a w nr 4 trwa remont. Obciążenie stacji wynosi 660 MW.
Czytaj więcej
Skąpe komunikaty mówią o odłączeniu jednego z reaktorów. Przyczyny są „wyjaśniane”, a promieniowa...
Kolska elektrownia jest filią koncernu Rosenergoatom JSC (należy do Rosatomu). Znajduje się 200 km na południe od Murmańska, nad brzegiem jeziora Imandra. Jest to najbardziej wysunięta na północ elektrownia jądrowa w Europie. Pracuje od 1973 r.
Wytwarzanie energii elektrycznej zapewniają cztery bloki energetyczne z reaktorami typu WWER o mocy 440 MW każdy. Reaktory te zostały zmodernizowane, by odpowiadały międzynarodowym standardom bezpieczeństwa. Takie same pracują w wybudowanych przez Rosjan siłowniach m.in. w Czechach i na Węgrzech. Kolska siłownia dostarcza prąd do ponad połowy konsumentów w obwodzie murmańskim i w rosyjskiej części Karelii.