Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze uspokajają

Kolska elektrownia atomowa jest najdalej wysuniętym na północ takim obiektem w Europie. W nocy z niedzieli na poniedziałek zadziałał tam system bezpieczeństwa, odłączając od sieci jeden z trzech reaktorów. Władze zapewniają, że poziom promieniowania wokół elektrowni jest w normie.

Publikacja: 22.05.2023 11:46

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze uspokajają

Foto: Bloomberg

Obecnie w siłowni działają pierwszy i drugi blok. Przyczyny odłączenia trzeciego reaktora nie zostały upublicznione. Biuro prasowe siłowni informuje jedynie, że stało się to „w trybie bezpiecznym, zgodnie z algorytmami projektowymi”. Tło promieniowania w rejonie stacji wynosi 0,07 μSv/h, co odpowiada wartościom tła naturalnego na terenie obwodu murmańskiego.

Teraz w elektrowni jądrowej działają bloki nr 1 i nr 2, a w nr 4 trwa remont. Obciążenie stacji wynosi 660 MW.

Czytaj więcej

Coś się dzieje w Kolskiej elektrowni atomowej

Kolska elektrownia jest filią koncernu Rosenergoatom JSC (należy do Rosatomu). Znajduje się 200 km na południe od Murmańska, nad brzegiem jeziora Imandra. Jest to najbardziej wysunięta na północ elektrownia jądrowa w Europie. Pracuje od 1973 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej zapewniają cztery bloki energetyczne z reaktorami typu WWER o mocy 440 MW każdy. Reaktory te zostały zmodernizowane, by odpowiadały międzynarodowym  standardom bezpieczeństwa. Takie same pracują w wybudowanych przez Rosjan siłowniach m.in. w Czechach i na Węgrzech. Kolska siłownia dostarcza prąd do ponad połowy konsumentów w obwodzie murmańskim i w rosyjskiej części Karelii.

W marcu blok nr 1 w elektrowni jądrowej został wyłączony z powodu planowej konserwacji prewencyjnej. Pod koniec kwietnia, po zakończeniu prac, został ponownie włączony do sieci.

Atom
Bliżej sfinansowania budowy elektrowni jądrowej. Kolejny etap inwestycji latem
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Atom
Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce
Atom
Bruksela idzie Orbánowi na rękę, daje zielone światło dla Rosatomu
Atom
Plany na pierwszy polski atom: znamy harmonogram inwestycji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Atom
W sprawie atomu Czesi chcą mieć taki sam wybór jak Polacy
Atom
Francuski EDF nadal rozmawia z polskim rządem o rozwoju atomu