Jak informuje Energoatom, porozumienie o współpracy w zakresie rozmieszczania SMR zostało podpisane 21 kwietnia w Kijowie przez prezesa Energoatom Petro Kotina oraz Chrisa Singha prezesa i dyrektora generalnego Holtec International.
Według Kotina budowa SMR pozwoli zastąpić zniszczone przez rosyjskich agresorów obiekty energetyczne i osiągnąć cele dekarbonizacji. Przyłączenie pierwszego reaktor do sieci powinno nastąpić przed marcem 2029 r.
Czytaj więcej
Ukraińcy szukają inwestorów, którzy gotowi są zaryzykować i mimo trwającej wojny, ulokować kapitał w ich kraju. A wysokie ryzyko może przynieść równie wysoką nagrodę.
Małe reaktory modułowe to reaktory energetyczne do 300 MW mocy (dla porównania te pracujące w tradycyjnych siłowniach jądrowych mają moc od 950 MW w górę). Są też inne plusy - jeśli tradycyjny blok energetyczny z reaktorem jądrowym zajmuje powierzchnię około 400 tysięcy metrów kwadratowych to MMR - 40 tysięcy metrów kwadratowych. Reaktory składają się z modułów, które można wytwarzać w fabrykach i montować w ich lokalizacji.
Agencja Unian przypomina, że w listopadzie 2022 roku Ukraina i Stany Zjednoczone porozumiały się, że wspólnie zbudują mały reaktor modułowy. W lutym 2023 r. Energoatom poinformował, że rozważa możliwość lokalizacji małych reaktorów modułowych w pobliżu miasta Sławutycz.