Druga polska spółka atomowa powołana. Czas na rozmowy z Seulem

PGE PAK Energia Jądrowa to spółka celowa, która będzie realizować budowę "prywatnej" elektrowni jądrowej w Polsce, czyli wspólny projekt biznesowy ZE PAK-u, PGE i koreańskiego KHNP w Pątnowie. Znamy także radę nadzorczą i zarząd nowej spółki.

Publikacja: 13.04.2023 14:30

Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa - budowa elektrowni jądrowej

Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa - budowa elektrowni jądrowej

Foto: Mat. prasowe PGE

To drugi podmiot celowy, który jest odpowiedzialny za budowę dużego atomu w Polsce. Państwowe Polskie Elektrownie Jądrowe realizują już niezależny projekt z USA na Pomorzu.

Nowy podmiot ma być odpowiedzialny za dalsze rozmowy z Koreańczykami, którzy dostarczą do Pątnowa m.in. technologię. Mają powstać dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 10-12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce.

PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa. Spółka, zgodnie z założeniami, będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwania finansowania i przygotowywania – wspólnie ze stroną koreańską – szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Po powołaniu spółki celowej po stronie polskiej teraz przyjdzie czas na rozmowy dotyczące powołania takiego podmiotu ze stroną koreańską, gdzie polska spółka ma mieć nie mniej niż 51 proc. udziałów w projekcie. Umowa inwestycyjna może zostać podpisana jeszcze w tym roku. Elektrownia miałaby rozpocząć produkcję prądu najwcześniej w 2035 r.

Kto będzie kierował spółką?

W skład Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa wejdzie 12 członków – po 6 ze strony każdego z akcjonariuszy. Zarząd będzie składał się z 4 członków - po 2 z każdej ze stron. Siedzibą Spółki jest Konin.

Skład rady nadzorczej to: Zygmunt Solorz jako jej przewodniczący rady nadzorczej,  Wojciech Dąbrowski jako wiceprzewodniczący oraz pozostali członkowie: Tobias Solorz, Piotr Żak, Justyna Kulka, Tomasz Szeląg, Jarosław Grzesiak, Piotr Skrzydelski, Damian Bronner, Tomasz Trautsolt, Paweł Stępień i Radosław Kwaśnicki.

Z kolei zarząd będzie reprezentować – jako prezes spółki  Jakub Rybicki,  Maciej Stec jako wiceprezes, Tomasz Nowacki oraz  Maciej Koński.

Rząd nie bierze udziału, ale wspiera 

W czwartek 13 kwietnia odbyła się konferencja prasowa towarzysząca zawiązaniu nowej spółki celowej. „Proces odchodzenia od węgla, podstawy naszej energii, jest rozłożony na lata. Końcowa data to 2049 r. Dość odległa, ale wiemy że dzisiaj jest ostatni moment, żeby inicjować wielkie inwestycje energetyczne w Polsce. Chcemy oprzeć nasz miks o energię jądrową i odnawialne źródła energii” mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przypominał, że obecnie realizowane są dwa projekty: elektrownia jądrowa na Pomorzu we współpracy z USA jako projekt rządowy i druga inwestycja komercyjna w Pątnowie, ale – jak podkreślił – z pełnym poparciem rządu.

„Ta druga elektrownia jądrowa realizowana w ramach projektu biznesowego. Mówimy o partnerze koreańskim, pewnym, firmie sprawdzonej. Koreański KHNP zbudowała takich elektrowni już wiele. Dwa projekty z różnymi partnerami, które razem będą fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski” – podkreślił wicepremier. "Jeśli chodzi o zabezpieczenie dostaw energii z tej elektrowni, mowa jest o wytworzeniu na poziomie 10 proc. naszego krajowego zapotrzebowania" – wskazał Jacek Sasin. "Zakładamy, że to będzie ok. 12 lat, zanim ta elektrownia zacznie funkcjonować. Zrobimy wszystko, żeby ułatwić proces inwestycyjny" – dodał.

Okiem spółek 

Powołanie spółki, która po polskiej stronie integruje dwa podmioty, to jednak dopiero początek formalnej współpracy. „Przed nami pozyskanie decyzji administracyjnych, finansowania, ustalenie wspólnego harmonogramu ze stroną koreańską. Liczymy, że równie szybko podpiszemy umowę inwestycyjną z Koreańczykami – zauważył Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Jak dodał, energetyka jądrowa pozwoli utrzymać polskiej gospodarce konkurencyjność. „Reprezentująca od dzisiaj PGE i ZE PAK spółka automatycznie przejmie wszystkie zadania związane z przygotowaniem do tej inwestycji i prowadzeniem bieżącej współpracy z naszymi koreańskim partnerami z KHNP” – podkreślił.

Piotr Woźny, prezes ZE PAK, na terenie której ma powstać elektrownia jądrowa, podkreślił, że budowa atomu w zagłębiu konińskim to transformacja jednego z 6 regionów górniczych w Polsce. – Dzięki umowie społecznej i ustawie o ochronie pracowników sektora węgla brunatnego, nasi pracownicy mają zagwarantowane zatrudnienie, a my możemy myśleć o transformacji naszego regionu. Budowa elektrowni jądrowej będzie klamrą transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej, realizowaną w warunkach sprawiedliwej transformacji, z uwzględnieniem interesów lokalnych społeczności oraz pracowników kompleksu energetyczno-węglowego ZE PAK – podkreślił.

List intencyjny, którego głównym celem było opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o koreańską technologię APR1400, został podpisany w październiku 2022 r. Elektrownia jądrowa – projekt prywatnej spółki ZE PAK i państwowej PGE Polskiej Grupy Energetycznej – ma być realizowany przy udziale Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Na początku marca 2023 r. ZE PAK i PGE podpisały porozumienie o powołaniu spółki celowej.

Atom
Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Atom
Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu
Atom
Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową
Atom
Korozja w reaktorach. EDF ma technologię wyjścia
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Atom
Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych w tym atomu USA