Władze litewskie zaproponowały, by Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjską państwową korporację Rosatom, ale przewidziała w nich wyjątek dla Węgier. Ponadto Wilno chce dać państwom Wspólnoty czas na wycofanie się z dotychczasowych umów z Rosatomem.
„Nowa propozycja Litwy dotycząca sankcji wobec Rosatomu obejmuje zwolnienia dla Węgier i dwuletni okres wycofywania się z istniejących kontraktów” – poinformował Reuters, powołując się na osoby zaznajomione z sytuacją.
Czytaj więcej
Francja jest gotowa zastąpić Rosatom w rozbudowie elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech. Negocjacje już trwają. Zgoda Węgier otworzy drogę do sankcji Unii wobec rosyjskiego sektora jądrowego.
Litwini chcą, by sankcje nie tylko pozbawiły Rosatom dotychczasowych źródeł zarobku w Unii, ale też, by zawierały zakaz realizacji w krajach członkowskich nowych projektów z udziałem rosyjskiego koncernu. Na razie nie wiadomo, kiedy Komisja Europejska zajmie się litewską propozycją.
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Unia Europejska zaczęła stopniowo odchodzić od projektów Rosatomu. Ukraina już w 2022 r wezwała europejskich przywódców do nałożenia sankcji na rosyjską państwową korporację. Kilkakrotnie podczas unijnych konsultacji Węgry blokowały decyzję o nałożeniu sankcji na Rosatom. Także kilka innych państw, które kupują paliwo jądrowe od Rosjan, miało wątpliwości co do tych ograniczeń.