Rosjanie wywołali katastrofę ekologiczną w Zaporożu. Tysiące martwych ryb

Ochłodzenie wody w stawie w pobliżu reaktorów elektrowni atomowej w Zaporożu spowodowało masowe śnięcie ryb. Może ich być nawet tysiąc ton. Winę za to ponoszą rosyjscy agresorzy, którzy zatrzymali reaktory, co uniemożliwia zasilanie stawu ciepłą wodą.

Publikacja: 31.10.2022 12:21

Rosjanie wywołali katastrofę ekologiczną w Zaporożu. Tysiące martwych ryb

Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

„W wyniku wyłączenia bloków energetycznych stacji, ciepła woda nie dostaje się do zbiornika chłodzącego elektrowni, w wyniku czego temperatura wody spadła do około +13 stopni” - informuje ukraiński operator elektrowni, koncern Energoatom, cytowany przez agencję Unian.

Doprowadziło to do masowej śmierci ryb w stawie. Jest on zarybiony dwoma gatunkami ryb ciepłolubnych – telapią ciepłowodną i sumem azjatyckim, które zostały wprowadzone około 25 lat temu, aby zapewnić czystość środowiska. Ryby pełnią funkcję sanitarną, niszcząc zielone glony i utrzymując w czystości rury chłodzące skraplacze turbin.

Czytaj więcej

Węgry i Serbia razem przeciw Unii. Zbudują nową nitkę Przyjaźni

„W sprzyjających warunkach, kiedy temperatura w zimie nigdy nie spadała poniżej +18 stopni, ryby rozmnażały się. Dlatego jeśli temperatura wody w stawie chłodzącym nie wzrośnie w najbliższej przyszłości, około tysiąca ton martwych ryb zostanie wyrzuconych na brzeg” – ostrzega Energoatom.

Jak informowała wcześniej Unian, 4 marca rosyjscy najeźdźcy zajęli największą elektrownię atomową Europy i satelickie miasto Energodar. Od tego czasu Rosja odmawia utworzenia strefy zdemilitaryzowanej wokół siłowni. Najeźdźcy co jakiś czas ostrzeliwują elektrownię i otaczający ją teren.

Na początku września misja MAEA odwiedziła elektrownię jądrową Zaporoże. W wyniku prac nad raportem misja stwierdziła, że istnieje „natychmiastowa potrzeba podjęcia środków” w celu uniknięcia wypadku w siłowni.

Czytaj więcej

Alarm dla całej Ukrainy. Rosjanie ostrzeliwują Kijów, Charków, Zaporoże i Czerkasy

23 października państwa G7 wezwały Rosję do natychmiastowego przywrócenia Ukrainie pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową oraz wycofania z niej swojego personelu i wojsk.

Apel pozostał bez odpowiedzi.

Atom
Bliżej sfinansowania budowy elektrowni jądrowej. Kolejny etap inwestycji latem
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Atom
Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce
Atom
Bruksela idzie Orbánowi na rękę, daje zielone światło dla Rosatomu
Atom
Plany na pierwszy polski atom: znamy harmonogram inwestycji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Atom
Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze uspokajają
Atom
W sprawie atomu Czesi chcą mieć taki sam wybór jak Polacy