Węgry i Serbia razem przeciw Unii. Zbudują nową nitkę Przyjaźni

Władze Węgier i Serbii chcą wspólnie zbudować nową nitkę naftociągu Przyjaźń, by po ewentualnym wyschnięciu dostaw z Rosji tą drogą wciąż zasysać rosyjską ropę. Koszt inwestycji to 110 mln euro.

Publikacja: 31.10.2022 11:09

Rurociąg Przyjaźń

Rurociąg Przyjaźń

Foto: Shutterstock

Rządy Serbii i Węgier potwierdziły plany budowy 128-kilometrowego rurociągu naftowego o szacowanym koszcie 100 mln euro. Ma on połączyć się z rurociągiem Przyjaźń, która dostarcza rosyjską ropę.

„Jeśli chodzi o odgałęzienie, to istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu między prezydentem Serbii Aleksandrem Vučićem a premierem Węgier Viktorem Orbanem” – powiedział agencji RIA Nowosti ambasador Rosji w Serbii.

Czytaj więcej

Drugą elektrownię jądrową w Polsce wybudują Koreańczycy. Jest list intencyjny

„Oczywiście zachodnia presja jest teraz wywierana na wszystkie tematy związane z Rosją, ale możemy się spodziewać, że Belgrad i Budapeszt będą w stanie ją przezwyciężyć” – powiedział Botan-Charczenko.

Rosyjski urzędnik pochwalił obu polityków: „To odpowiedzialni politycy, którzy przede wszystkim biorą pod uwagę interesy swoich państw – Serbii, która nie akceptuje antyrosyjskich posunięć i Węgier, które podążają dość niezależnym, racjonalnym i narodowym kursem”.

Serbia stara się o wejście do Unii, a premier Węgier robi wszystko wbrew decyzjom Brukseli. Ten nowy naftowy sojusz może jeszcze mocniej odsunąć oba kraje od europejskiej Wspólnoty.

Ropa
Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Ropa
Ropa tanieje, ale prawdziwy rollercoaster dopiero przed nami
Ropa
Ropa tanieje. OPEC tłumaczy: „Nie kierujemy się konkretnym poziomem cen”
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Ropa
Dzięki fuzji Orlen skokowo zwiększył wyniki
Ropa
Na rynku ropy naftowej zagościł skrajny pesymizm