Reklama
Rozwiń

EDF z partnerami zakłada uczelnię spawania

Francuski gigant energetyczny nękany od zawsze problemem jakości spawania instalacji rur w elektrowniach jądrowych, ostatnio przy budowie reaktora EPR we Flamanville, postanowił utworzyć uczelnię spawania.

Publikacja: 31.08.2022 17:37

EDF z partnerami zakłada uczelnię spawania

Foto: Bloomberg

Partnerami EDF są Orano (d. Areva), stocznia wojskowa Naval Group i firma Constructions Métallurgiques de Normandie (CMN). Ten sojusz ma poparcie branżowej organizacji metalowców UIMM, skarbu państwa (w ramach programu inwestycji w przyszłość) i regionu Normandii - informuje dziennik „La Tribune”.

Początkowy budżet tego projektu wynosi 12 mln euro. Uczelnia o nazwie Hefais - na część greckiego boga ognia, kowali i złotników, Hefajstosa - będzie działać od przyszłego roku w budowanej obecnie siedzibie w Cherbourgu (do czasu ukończenia budowy w tymczasowej lokalizacji w La Hague). Będzie przyjmować mężczyzn i kobiety z całej Francji, absolutnych debiutantów i osoby, które zechcą uzyskać nowy zawód. Pierwszeństwo w przyjęciu będą mieć pracownicy firm kooperujących z organizatorami szkoły. Początkowa nauka będzie trwać 7 miesięcy, później dalsze szkolenie w prawdziwych warunkach pracy. Uczelnia ma wypuszczać 200 absolwentów rocznie.

Ambicją organizatorów jest wypuszczanie specjalistów najwyższej klasy, którzy potrafią spełniać wymogi przemysłu stoczniowego i energetyki jądrowej. Dyrektor Hefaisa, Corentin Lelievre podkreśla, że istnieje duża różnica między spawaczem pracującym w typowych warunkach, a takim, który musi mieć opanowaną technikę i szybko orientować się w szczegółowej dokumentacji technicznej i procesach przesyłowych.

Popyt na dobrych spawaczy jest duży. Izba handlu z regionu La Manche szacowała w 2021 r., że sama Normandia będzie potrzebować w 2025 r. 700 spawaczy. W najbliższych latach ma ruszyć w tym regionie kilka dużych projektów przemysłu stoczniowego i energetyki jądrowej. Stocznia Naval Group w Cherbourgu przygotowuje się do nowej produkcji okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, nosicieli rakiet trzeciej generacji SNLE 3G, a w Penly ruszy budowa 2 reaktorów EPR; potrzeby w zakresie spawania będą ogromne. Jedna elektrownia jądrowa wymaga ponad 130 km rożnych systemów rur, a to wiąże się z wykonaniem 316 tys. spawów.

Reaktory EDF w postoju

Francja produkuje ok. 70 proc. energii elektrycznej z 56 reaktorów EDF, ale 32 z nich jest obecnie wyłączone w ramach okresowych przeglądów technicznych albo dla dokonania oceny zagrożeń wynikających z korozji instalacji.

Ich operator poinformował, że w 4 reaktorach stwierdzono małe pęknięcia koło spawów układów chłodzenia reaktorów, które mają zasadnicze znaczenie w razie wyłączenia pracy reaktora albo awarii. Do tych pęknięć doszło na skutek korozji wywołanej naprężeniem, wynikającym ze zmiany temperatury wody. Cztery reaktory zostały wyłączone, w ośmiu podobnych zarządzono inspekcje. Pierwsze cztery wznowią pracę między 1 listopada a 23 stycznia 2023. Rzecznik EDF poinformował agencję AFP, że planowana łączna produkcja w tym roku będzie raczej bliżej 280 terawatogodzin niż 300 TWh.

Problem pęknięć w układach chłodzenia reaktorów na skutek zmęczenia termicznego jest znany od dawna. Pierwszy taki przypadek wykryto przy dużym wycieku wody w maju 1998 w układzie chłodzenia zatrzymanego (RRA) reaktora w Civaux. EDF wymieniła wówczas te same fragmenty obiegu RRA we wszystkich czynnych wówczas reaktorach na nową ulepszoną wersję - podał specjalistyczny portal Reporterre.

EDF ma też drugi duży problem - finansowy. Koszty budowy reaktorów EPR w Finlandii i Francji oraz urzędowe ceny elektryczności w handlu hurtowym zwiększyły straty operatora do ponad 40 mld euro. Skarb państwa mający w nim 84 proc. postanowił uratować go poprzez nacjonalizację reszty. W lipcu zaproponował mniejszościowym udziałowcom po 12 euro za akcję. Oferta wywołała oburzenie. Akcjonariusze zamierzają w sądzie dochodzić sprawiedliwości. Do nacjonalizacji tych 16 proc. ma dojść we wrześniu.

Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy
Atom
Znamy ostateczną kwotę, jaką Polska wyda na swoją pierwszą elektrownię jądrową
Atom
Bruksela rusza z notyfikacją pomocy publicznej dla polskiego atomu. Padła kwota
Atom
Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku