SMR pomoże KGHM stabilizować OZE

Pod koniec września KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda. KGHM chce, aby SMR razem z OZE pozwoliły spółce znacząco zredukować emisję CO2.

Publikacja: 27.11.2021 06:18

SMR pomoże KGHM stabilizować OZE

Foto: energia.rp.pl

W programie „Rzecz o Biznesie”, prezes miedziowego giganta Marcin Chludziński tłumaczy, że przemysł podąża w stronę, gdzie udział emisji CO2 będzie zerowy. OZE jednak nie wystarczy, mimo, że sam koncern chce produkować potrzebną energię w 50 proc. z OZE. - Musimy jednak szukać stabilnego źródła energii. Taką odpowiedzią mogą być SMR, małe reaktory modułowe. Będą one stanowić alternatywę dla innych mniej stabilnych źródeł wytwarzania – powiedział prezes spółki wskazując, że KGHM podpisał porozumienie z firmą, której projekt jest już certyfikowany, bezpieczny i zatwierdzony przez władze USA. – Nie chcemy czekać 20 lat za nim projekt wejdzie do realizacji. Chcemy współpracować z firmą, która ma sprawdzoną technologię – powiedział Chludziński.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Atom
Putin zdecydował: Rosja przerywa dostawy uranu do USA
Atom
Polskie firmy będą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej. Jest lista i zadania
Atom
Orlen będzie nadal rozwijał małe reaktory jądrowe z Synthosem. Jest porozumienie
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe zyskują kolejne finansowanie atomu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Atom
Amerykanie chcą potroić moce w atomie. Trump może poprzeć plany Bidena