Wszyscy musieli sporo dać, żeby sporo zyskać. To porozumienie na trwałe przejdzie do historii – mówi Michał Kurtyka, prezydent COP24, gość programu Michała Niewiadomskiego.
Na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach udało się połączyć rozbieżne interesy różnych państw.
– Szczyt zakończył się spektakularnym sukcesem. Uzgodniliśmy reguły, które będą obowiązywać w światowej polityce klimatycznej przez najbliższe dziesięciolecia – mówił Kurtyka.
Tłumaczył, że przedmiotem rozmów był cały pakiet decyzji, taki katowicki podręcznik, który definiuje zasady dla światowej polityki klimatycznej w kilku strumieniach. – Jest tam mowa o kwestiach finansowych i wsparciu. W jaki sposób będą konstruowane wkłady narodowe do solidarnego wysiłku na poziomie całej planety. Poza tym w jakiś sposób państwa będą sprawozdawać, upewniać się wzajemnie, że realizują swoje zobowiązania. Cały pakiet to ponad 100 stronicowy dokument – mówił gość.
Podkreślił, że możemy być dumni jako Polska. – Mamy jeden z najlepszych zespołów negocjacyjnych – ocenił.
Kurtyka przyznał, że napięcie między rozwiniętymi i rozwijającymi państwami było fundamentalne i definiowało dynamikę w negocjacjach.
– Jednym zależy na wsparciu finansowym, transferze technologii itp. Państwom rozwiniętym zależy na tym, żeby reguły gry na poziomie całej planety były takie same. To się udało uzyskać – ocenił.
Gość podkreślił, że ogromnym sukcesem Katowic, co przerosło oczekiwania stron, jest fakt, że kompromis został zawieszony bardzo wysoko. – Wszyscy musieli sporo dać, żeby sporo zyskać. To porozumienie na trwałe przejdzie do historii – stwierdził.
Gość wyjaśnił, że europejska polityka klimatyczna jest tak rozbudowana, że światowa nie dochodzi nawet do kawałka jej skomplikowania. – Dla Polski jest ważne, że dzięki pakietowi katowickiemu część reguł, które przynależą do świata rozwiniętego, będzie współdzielone przez cały świat – mówił.
Kurtyka zaznaczył, że Katowice były dyskusją na temat ambitnych zasad, a nie celów.
– Cele polityki klimatycznej państwa muszą definiować same. Teraz mamy ambitny kompromis i dobre reguły gry dla całego świata. Cele jakie państwa przed sobą postawią jest do ich suwerennej decyzji – stwierdził.
Kurtyka zaznaczył, że organizując COP24 w Katowicach pokazaliśmy ogromną transformację regionu.
– Śląsk jest dzisiaj wizytówką gospodarczą i przemysłową Polski. Jest tam rekordowo niskie bezrobocie, rozwijają się usługi, instalują się przemysły przyszłości. To jest też ładnie pokazana wizytówka miasta „from black to green” – stwierdził.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.