Współpraca kluczowa dla klimatu

Międzynarodowe koncerny, ale i instytucje państwowe mogą wiele zrobić, by zachęcić
konsumentów do bardziej zrównoważonego trybu życia.

O wkładzie firm w walkę o czystsze powietrze i konieczności współpracy przedsiębiorstw z różnych sektorów z całego świata na rzecz ochrony klimatu rozmawiali eksperci podczas debaty „Biznes na rzecz globalnego dobra”, która odbyła się w ramach COP24 w Katowicach.

Przykłady działań

Uczestnicy debaty mówili o działaniach swoich organizacji dotyczących ochrony klimatu.
– Zdecydowałem ostatnio, że Instytut zrezygnuje z samochodów, a będziemy korzystać z komunikacji publicznej i taksówek. To innowacyjny krok na tle instytucji publicznych w Polsce. Nasza może nie jest duża, liczy 50 osób, ale to nasz wkład w ochronę klimatu – deklarował Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
– A mówiąc w szerszym ujęciu – rząd przedstawił ONZ działania i plany dotyczące SDGs (Sustainable Development Goals, Cele Zrównoważonego Rozwoju – red.). I są one ważne dla polityków zajmujących się sprawami przedsiębiorców – dodał Piotr Arak.
– Ale musimy działać odpowiedzialnie. Przemysł i całą gospodarkę obciąża bagaż czasów komunizmu, zatem jej przekształcanie musi się odbywać inaczej niż gospodarek zachodnich. Oznacza to także inny miks energetyczny. I musimy przy tym pamiętać o ludziach i cenach energii dla nich – podkreślał prezes PIE.

– Philips jest przez wiele osób kojarzony z dobrami konsumenckimi, takimi jak golarki lub suszarki, ale jesteśmy także firmą, która skupia swoje działania wokół technologii medycznych i rozwiązań w tym obszarze, które towarzyszą człowiekowi na wszystkich etapach związanych z dbaniem o zdrowie, począwszy od zdrowego stylu życia i profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie aż po rehabilitację i opiekę w środowisku domowym – mówił Reinier Schlatmann, prezes Philipsa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

– Dla nas, jako firmy działającej na skalę międzynarodową, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju są kluczowe, uważamy też, że są one jednym z obowiązków przemysłu, bo każda z firm powinna mieć swój udział w tworzeniu lepszego i zdrowszego świata. W Philipsie postawiliśmy sobie za cel poprawę życia 3 miliardów ludzi rocznie do 2025 r. – mówił Reinier Schlatmann.

– W 2016 r. wdrożyliśmy program zrównoważonego rozwoju „Healthy people, sustainable planet” („Zdrowi ludzie i zrównoważona planeta”), w ramach którego do 2020 r. chcemy stać się firmą zeroemisyjną w działalności operacyjnej. Jesteśmy przekonani, że fundamentalne znaczenie dla zrównoważonej przyszłości ma także gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), która pozwala na zmniejszenie zużycia surowców – podkreślił Reinier Schlatmann.
– Dlatego będziemy aktywnie dążyć do tego, by przekonać naszych partnerów, tj. na przykład szpitale, do nowych rozwiązań polegających na przetwarzaniu i odnawianiu używanego sprzętu. W efekcie do 2020 r. z GOZ ma pochodzić 15 proc. naszych przychodów – wymieniał przedstawiciel Philipsa.

Jesteśmy w punkcie zwrotnym
Karol Gobczyński, menedżer ds. klimatu i energii w Ikei, wskazał, że świat jest w punkcie zwrotnym i nie ma już miejsca na kompromisy. Firmy powinny wziąć odpowiedzialność za wielkie wyzwania, a jednym z nich są zmiany klimatyczne.
– Z racji naszych produktów jesteśmy blisko ludzi w ich domach i staramy się dbać o ich zdrowe i zrównoważone życie. Jako Ikea zobowiązaliśmy się do 2030 r. do większej redukcji emisji gazów cieplarnianych, niż emituje nasz cały łańcuch wartości – podkreślał Karol Gobczyński.
Przedstawiciel Philipsa zwrócił także uwagę na konieczność międzysektorowej współpracy koncernów dla realizacji celów ochrony klimatu.
– Staramy się być blisko naszych partnerów, konsumentów, a także pacjentów. W tym celu współpracujemy także z instytucjami naukowymi oraz interesariuszami publicznymi. Uważam, że tego typu partnerstwo jest fundamentalne dla działań na rzecz poprawy wspólnej przyszłości – podkreślił Reinier Schlatmann. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska zablokowała ugodę w sprawie klimatu

Walka w Unii Europejskiej o nowy cel neutralności klimatycznej do 2050 r. jeszcze się ...

W Europie także duże zmiany na rynku stacji

Polskie firmy bacznie obserwują nie tylko lokalną konkurencję, ale też to, co dzieje się ...

Francuzi pozwali Gazprom

Kolejny klient Rosjan domaga się niższej ceny gazu. Francuski gigant energetyczny Engie pozwał Gazprom ...

Gazprom nie wpuszczony do sądu

Rosjanie nie będą dopuszczeni do udziału jako strona trzecia w procesie wytoczonym przez Polskę ...

20. stopień zasilania wraca

Jeśli po suchej jesieni przyjdzie mroźna zima, musimy się liczyć z  wyłączeniami prądu – ostrzegają ...

Tauron trudny w negocjacjach

Kompania Węglowa walczy o przetrwanie, a SRK o inwestorów dla Brzeszczy i Makoszowów. Wznowione ...