Miliardy złotych popłyną na dopłaty do rachunków za prąd

Adobe Stock

Na szczycie klimatycznym w Katowicach polskie władze zapewniają, że nasz kraj nie zrezygnuje ze spalania węgla. Na rekompensaty za drożejący prąd popłynie 4 mld zł.

O kosztach planowanych rekompensat powiedział we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski w kuluarach szczytu klimatycznego (COP24) w Katowicach. Resort pracuje właśnie nad przepisami, które mają wesprzeć zarówno gospodarstwa domowe, jak i małe i średnie firmy. – Rząd wielkości kosztów, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jest w granicach 1,8–2,1 mld zł. Podobne koszty dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział Tchórzewski cytowany przez PAP.

Wysokie ceny węgla, ale też drożejące w szybkim tempie uprawnienia do emisji CO2 pchają w górę ceny prądu. Spółki energetyczne złożyły już w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o taryfy dla energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na 2019 r. Wnioskują średnio o 30-proc. podwyżki. Jednocześnie propozycje nowych cen prądu na przyszły rok dostają od sprzedawców energii przedsiębiorstwa. Z wypowiedzi szefów firm wynika, że oferowane podwyżki sięgają od 40 proc. do nawet 70 proc. w porównaniu z rokiem 2018.

W Polsce obecnie ok. 80 proc. prądu produkuje się z węgla – kamiennego i brunatnego. Polskie władze w ostatnich dniach w Katowicach kilkakrotnie podkreślały, że nasz kraj nie zrezygnuje całkowicie ze spalania tego surowca w elektrowniach, ale jedynie ograniczy udział czarnego paliwa w miksie energetycznym. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polska popiera zieloną transformację oraz chce przekształcać poszczególne sektory przemysłowe. – Podchodzimy jednak do transformacji w sposób odpowiedzialny społecznie, patrząc na losy poszczególnych grup społecznych – dodał Morawiecki. To mógł być ukłon w stronę górników, którzy we wtorek obchodzili swoje święto – Barbórkę.

Deklaracje polskich władz o utrzymaniu istotnej roli węgla w krajowej energetyce nie powinny jednak przysłonić zagrożeń, jakie stoją przed branżą górniczą. Jak podkreślają eksperci, spółki węglowe już teraz mierzą się z szeregiem czynników, które pchają w górę koszty produkcji węgla.
– Koszty w spółkach węglowych rosną w tym roku bardzo dynamicznie. To skutek m.in. rosnących nakładów na inwestycje, takie jak prace chodnikowe, ale też drożejących materiałów, usług obcych i wynagrodzeń górników – wyjaśnia Michał Sztabler, analityk Noble Securities. W jego ocenie koszty te mogą dalej rosnąć, jeśli spółki zdecydują się na dalszy rozwój inwestycji w nowe fronty wydobywcze. – Z pewnością też swoje zrobi presja na wynagrodzenia, co widać zwłaszcza w śląskich spółkach, gdzie udział kosztów pracowniczych w wydatkach zawsze był wysoki. To będzie stanowić problem w czasie, gdy ceny węgla znów będą niskie, bo firmy pozostaną wówczas z wysokimi kosztami – alarmuje Sztabler.
Podczas szczytu klimatycznego premier zaproponował partnerstwo na rzecz rozwoju elektromobilności. Deklarację Polska przygotowała we współpracy z Wielką Brytanią, z nadzieją, że przyłączą się do niej kolejne państwa, regiony i miasta, a także firmy i organizacje pozarządowe. – W najbliższych dziesięciu latach zobowiązujemy się zaangażować środki – 3–4 mld euro na transformację w kierunku transportu niskoemisyjnego – zapowiedział Morawiecki.

Wcześniej Polska zaproponowała też uczestnikom COP24 deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji. Zakłada ona realizowanie celów związanych z ochroną klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy. Deklarację przyjęło 45 państw. Światowy szczyt klimatyczny w Katowicach potrwa do 14 grudnia. W tym czasie przedstawiciele 196 państw i Unii Europejskiej decydować będą o tym, jak w praktyce ograniczyć globalne ocieplenie. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ręczne sterowanie cenami prądu

Mechanizmy blokujące podwyżki rachunków za energię elektryczną mają obowiązywać także w kolejnych latach – ...

Bliżej zniesienia taryf na gaz ziemny

Od 1 października 2017 r. urzędowe ceny mają przestać obowiązywać wszystkich, poza gospodarstwami domowymi. ...

Rekordowy kurs akcji PKN Orlen

Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji płockiego koncernu przekroczył historyczny poziom 100 zł. Powodów wzrostu ...

Total(nie) pod irańską ścianą

Francuzi będą musieli opuścić Iran, jeżeli nie dostaną specjalnej zgody USA na dalsze działania ...

Ropa tanieje z obawy przed Brexitem

Od rana ceny ropy idą w dół, bo inwestorzy coraz bardziej obawiają się wyjścia ...

Spółki energetyczne chcą dwucyfrowych podwyżek

Spółki energetyczne poprosiły o dwucyfrowe podwyżki taryfy na energię. Regulator rynku energii dostał już ...