Rosneft odholował górę lodową

Bloomberg

Tego jeszcze w świecie nie było. Koncern Rosneft wraz z naukowcami przeprowadził holowanie, a właściwie pchanie, góry lodowej o wadze ponad jednego miliona ton.

Do operacji doszło na granicy lodowatych mórz Barentsa i Karskiego. Specjaliści Rosneft oraz instytutów: Arktyki i Antarktyki w połowie września rozpoczęli pchanie góry lodowej 13 razy większej od tej, która zatopiła Titanika. Góra ważyła ok. 1,1 mln ton. W operacji uczestniczył lodołamacz Kapitan Dranicyn oraz holowniki i statek badawczy.

Góra była pchana niedaleko brzegów Ziemi Franciszka Józefa z południowej części zalewu Kanał Brytyjski do Zalewu Geografów. W ciągu doby góra pokonywała 50 mil morskich (ponad 80 km), z maksymalną prędkością 6 km/h.

„Po raz pierwszy zostało przeprowadzone kontrolowane holowanie góry lodowej w lodach o gęstości do 8 stopni, czyli w warunkach wczesno zimowych. Wyniki eksperymentu są kluczowe dla przedłużenia sezonu wierceń podmorskich w morzach arktycznych” – cytuje komunikat Rosneft agencja Prime.

Na podstawie wyników holowania naukowcy opracują matryce, które pomogą w wykrywaniu gór lodowych i ich odsuwaniu od platform wiertniczych.

„Działania, które zostały przeprowadzone w czasie ekspedycji, pozwolą specjalistom Rosneft otrzymać wyjątkowe doświadczenia i kompetencje, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa prac poszukiwawczych na szelfie mórz arktycznych” – głosi komunikat Rosneft.

Mogą Ci się również spodobać

Obajtek: jesteśmy koncernem globalnym

O szczegółach trwającego przejęcia Grupy Lotos, niedocenianej petrochemii, budowie wizerunku globalnego gracza, wspieraniu Roberta ...

Gazprom: prezes po wieczne czasy

Aleksiej Miller będzie kierował Gazpromem przez kolejne pięć lat. Na stanowisku zasiada od 2001 ...

Łukoil wygrał z Rosneft

Po raz pierwszy prywatny koncern paliwowy dostał licencję na złoża szelfowe Rosji. I to ...

Węgiel i wpływy Rosji

Czy priorytety rządu Beaty Szydło i przeprowadzone zmiany w strukturze administracji państwowej zapewnią bezpieczeństwo ...

Ostatnie takie podwyżki w kopalniach?

Górnicy znów żądają podwyżek. Lepsza kondycja sektora daje związkom zawodowym okazję do wysuwania roszczeń ...

Kras: Elektromobilna rewolucja w transporcie miejskim w 2020 r.

W Warszawie w przyszłym roku pojawi się 130 szybko ładowanych autobusów, które dostarczy Solaris. ...