Rosneft odholował górę lodową

Bloomberg

Tego jeszcze w świecie nie było. Koncern Rosneft wraz z naukowcami przeprowadził holowanie, a właściwie pchanie, góry lodowej o wadze ponad jednego miliona ton.

Do operacji doszło na granicy lodowatych mórz Barentsa i Karskiego. Specjaliści Rosneft oraz instytutów: Arktyki i Antarktyki w połowie września rozpoczęli pchanie góry lodowej 13 razy większej od tej, która zatopiła Titanika. Góra ważyła ok. 1,1 mln ton. W operacji uczestniczył lodołamacz Kapitan Dranicyn oraz holowniki i statek badawczy.

Góra była pchana niedaleko brzegów Ziemi Franciszka Józefa z południowej części zalewu Kanał Brytyjski do Zalewu Geografów. W ciągu doby góra pokonywała 50 mil morskich (ponad 80 km), z maksymalną prędkością 6 km/h.

„Po raz pierwszy zostało przeprowadzone kontrolowane holowanie góry lodowej w lodach o gęstości do 8 stopni, czyli w warunkach wczesno zimowych. Wyniki eksperymentu są kluczowe dla przedłużenia sezonu wierceń podmorskich w morzach arktycznych” – cytuje komunikat Rosneft agencja Prime.

Na podstawie wyników holowania naukowcy opracują matryce, które pomogą w wykrywaniu gór lodowych i ich odsuwaniu od platform wiertniczych.

„Działania, które zostały przeprowadzone w czasie ekspedycji, pozwolą specjalistom Rosneft otrzymać wyjątkowe doświadczenia i kompetencje, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa prac poszukiwawczych na szelfie mórz arktycznych” – głosi komunikat Rosneft.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa tanieje z obawy przed Brexitem

Od rana ceny ropy idą w dół, bo inwestorzy coraz bardziej obawiają się wyjścia ...

Niemcy i Austria bronią rosyjskiego gazu

Główni lobbyści unijni Gazpromu w Europie, skrytykowali nowe, ostrzejsze sankcje USA wobec Rosji. Zdaniem ...

ZUE bez dużego kontraktu

Firma liczy na szybką odbudowę portfela po anulowaniu zlecenia na budowę linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew. ...

Aleksander Grad pokieruje ZE PAK

Rada nadzorcza ZE PAK powołała Aleksandra Grada na stanowisko prezesa spółki z dniem 18 ...

Jaworzno III będzie później

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę ...

Gaz-System konsultuje plan rozwoju

Państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce przygotowała i przekazała do konsultacji ...