Dyskusja wokół koncesji „Dębieńsko 1” przybiera nową formę. Z apelem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wystąpili związkowcy.
Związki chcą odrzucenia wniosku koncesyjnego niemieckiej firmy
Zakładowe Organizacje Związkowe działające w JSW S.A. KWK „Knurów -Szczygłowice" wnioskują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zakończenie postępowania administracyjnego zmierzającego do udzielenia ww. koncesji badawczej dla spółki Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) powiązanej z niemieckim HMS Bergbau. - Niedopuszczalnym dla Związków Zawodowych jest fakt, iż od lat spółka skarbu państwa, JSW S.A., notowana na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czyni uzasadnione starania o zgodne z obowiązującymi regulacjami i Polską Racją Stanu pozyskanie koncesji badawczej na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla „Dębieńsko 1" w wydzielonym obszarze „Dębieńsko" i nie otrzymuje tej koncesji od Polskiego Ministerstwa w Polskim Rządzie – czytamy w piśmie do resortu klimatu, który odpowiada za wydawanie koncesji.
Czytaj więcej
Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie planują obecnie zwolnień ani wprowadzenia oszczędności względem wynagrodzeń pracowniczych. Spółka zdradziła także, że mimo prowadzonych od lat starań o koncesję na rozpoznawanie złóż węgla koksującego Dębieńsko, JSW ubiegł podmiot z niemieckim kapitałem.
Związkowcy przypominają, że JSW został wyprzedzona w postępowaniu administracyjnym przez spółki reprezentujące obcy, niemiecki kapitał i wykorzystujące dla realizacji swych interesów miejscowych lobbystów. - Przedkładanie spółek z obcym, niemieckim kapitałem nad polską spółkę od dekad funkcjonującą na „Polskim" Górnym Śląsku, wpisaną na listę spółek strategicznych dla Unii Europejskiej i produkującą węgiel metalurgiczny — strategiczny surowiec dla rozwoju gospodarek państw Unii Europejskiej jest sytuacją niezrozumiałą dla lokalnych społeczności i niedopuszczalną dla Pracowników, dla ich Rodzin oraz reprezentujących Pracowników Zakładowych Organizacji Związkowych – piszą związkowcy.
Wnioskują oni o jak najszybsze zakończenie postępowania administracyjnego i nieudzielenie koncesji spółkom powiązanym z obcym kapitałem oraz przyznanie koncesji rodzimej Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. uwzględniając fakt, że Spółka posiada już dla złoża „Szczygłowice" koncesję nr 4/2019 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu, która obowiązuje do 31 grudnia 2040 r.