Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW

Związki zawodowe chcą odrzucenia wniosku koncesyjnego firmie SCIGC na poszukiwanie złóż węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali i przyznania jej Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zagraniczna spółka SCIGC powiązana z niemieckim kapitałem, złożyła jednak wniosek jako pierwsza jeszcze w 2022 r. JSW o tę koncesję jeszcze - mimo zapowiedzi - się nie starała.

Publikacja: 16.01.2025 14:46

Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW

Foto: energia.rp.pl

Dyskusja wokół koncesji „Dębieńsko 1” przybiera nową formę. Z apelem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wystąpili związkowcy. 

Związki chcą odrzucenia wniosku koncesyjnego niemieckiej firmy

Zakładowe Organizacje Związkowe działające w JSW S.A. KWK „Knurów -Szczygłowice" wnioskują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zakończenie postępowania administracyjnego zmierzającego do udzielenia ww. koncesji badawczej dla spółki Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) powiązanej z niemieckim HMS Bergbau. - Niedopuszczalnym dla Związków Zawodowych jest fakt, iż od lat spółka skarbu państwa, JSW S.A., notowana na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czyni uzasadnione starania o zgodne z obowiązującymi regulacjami i Polską Racją Stanu pozyskanie koncesji badawczej na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla „Dębieńsko 1" w wydzielonym obszarze „Dębieńsko" i nie otrzymuje tej koncesji od Polskiego Ministerstwa w Polskim Rządzie – czytamy w piśmie do resortu klimatu, który odpowiada za wydawanie koncesji.

Czytaj więcej

JSW czeka w kolejce po złoże węgla Dębieńsko. Pierwsi byli Niemcy

Związkowcy przypominają, że JSW został wyprzedzona w postępowaniu administracyjnym przez spółki reprezentujące obcy, niemiecki kapitał i wykorzystujące dla realizacji swych interesów miejscowych lobbystów. - Przedkładanie spółek z obcym, niemieckim kapitałem nad polską spółkę od dekad funkcjonującą na „Polskim" Górnym Śląsku, wpisaną na listę spółek strategicznych dla Unii Europejskiej i produkującą węgiel metalurgiczny — strategiczny surowiec dla rozwoju gospodarek państw Unii Europejskiej jest sytuacją niezrozumiałą dla lokalnych społeczności i niedopuszczalną dla Pracowników, dla ich Rodzin oraz reprezentujących Pracowników Zakładowych Organizacji Związkowych – piszą związkowcy.

Wnioskują oni o jak najszybsze zakończenie postępowania administracyjnego i nieudzielenie koncesji spółkom powiązanym z obcym kapitałem oraz przyznanie koncesji rodzimej Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. uwzględniając fakt, że Spółka posiada już dla złoża „Szczygłowice" koncesję nr 4/2019 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu, która obowiązuje do 31 grudnia 2040 r.

https://www.facebook.com/solidarnosckwkknurow/posts/1193574416106308?ref=embed_post

Jakie są fakty?

Sytuacja prawna i przebieg spraw jest jednak nieco inny. Ministerstwo Klimatu nie faworyzowało jednego podmiotu, kosztem drugiego. JSW wniosku nie złożyło a zrobiła to spółka SCIGC jeszcze w 2022 r.

Przypomnijmy, że na początku tego roku JSW poinformowała w odpowiedzi na pytanie jednego z akcjonariuszy o złoże węgla koksującego Dębieńsko 1, że obecnie toczy się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska postępowanie administracyjne o udzielenie koncesji badawczej dla powiązanej z spółki SCIGC co uniemożliwia złożenie wniosku przez JSW.

Jak informuje nas Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedzialne za wnioski koncesyjne, spółka Silesian Coal International Group of Companies SA jest jedynym podmiotem ubiegającym się o koncesję na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1, o udzielenie której zwróciła się do ministra klimatu i środowiska 14 grudnia 2022 r. – Postępowanie administracyjne w powyższej sprawie jest na końcowym etapie proceduralnym – wyjaśnia MKiŚ. Resort ucina też plotki, że chodzi o koncesje na wydobycie. – Udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża kopaliny nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do wykonywania działalności polegającej na wydobywaniu kopaliny ze złoża. Taka działalność wymaga odrębnego pozwolenia organu koncesyjnego – wyjaśnia ministerstwo.

Czytaj więcej

Plan naprawczy JSW bez cięć socjalnych

Jeśli jednak doszłoby do sytuacji, że to JSW otrzymałaby koncesje, po uprzedniej ew. odmowie stronie niemieckiej, spółka sugeruje, że możliwe jest prowadzenie eksploatacji w złożu węgla kamiennego (koksowego) Dębieńsko 1 w oparciu o posiadaną infrastrukturę techniczną Ruchu Szczygłowice, uwzględniając, że dla złoża Szczygłowice posiada koncesję na wydobywanie węgla do 31 grudnia 2040 r. Do czasu zakończenia tego postępowania organ koncesyjny nie przyjmie i nie rozpatrzy wniosku o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla Dębieńsko 1 w wydzielonym obszarze Dębieńsko. – W przypadku decyzji odmownej w przedmiocie udzielenia koncesji badawczej firmie SCIGC, JSW złoży wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla Dębieńsko 1 w wydzielonym obszarze Dębieńsko – zapewnia JSW. Spółka nie odpowiedziała jednak na pytania, dlaczego nie złożyła tego wniosku wcześniej. Firma przypomina za to, że obecnie stara się o inną koncesję dotyczącą złoża Żory-Warszowice.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w tej sprawie jako organ koncesyjny musi działać z dużą ostrożnością. W ubiegłym roku międzynarodowy arbitraż w sporze z Polską o jedną z koncesji na Lubelszczyźnie przyznał racje australijskiej spółce GreenX Metals. Polska ma zapłacić 1,3 mld zł odszkodowania. Polski rząd odwołał się od tej decyzji.

Dyskusja wokół koncesji „Dębieńsko 1” przybiera nową formę. Z apelem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wystąpili związkowcy. 

Związki chcą odrzucenia wniosku koncesyjnego niemieckiej firmy

Pozostało jeszcze 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Węgiel
Głodówka w Bogdance. Związkowiec pyta o przyszłość kopalni
Węgiel
Olsztyn odchodzi od węgla. Ciepło i prąd zapewnią odpady
Węgiel
Podróż PGE z węglem budzi coraz większe wątpliwości rynku
Węgiel
Górnicze związki na ulicach Warszawy. Nie godzą się na szybszą likwidację kopalń
Węgiel
Nowe normy jakości węgla to kosztowne inwestycje w kopalniach. Klient nie zapłaci więcej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego