Jak informują w swoich raportach giełdowych cztery spółki energetyczne, 14 lipca Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa, otrzymały od Skarbu Państwa reprezentowanego przez ministra aktywów państwowych, propozycję ujętą w niewiążącym dokumencie podsumowującym warunki transakcji nabycia przez Skarb Państwa wszystkich posiadanych akcji spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE) Tauron Wytwarzanie (Tauron), Enea Wytwarzanie, Elektrowni Połaniec (obie Enea) oraz Elektrowni Ostrołęka B (Energa). To pierwszy, formalny krok do powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejmie od tych giełdowych spółek z udziałem Skarbu Państwa. 62 proc. udziałów w mocach produkcyjnych energii elektrycznej w Polsce.
Dokumenty skierowane do każdej firm z osobna zawiera propozycję ceny nabycia akcji spółek wytwórczych należących do dużych grup energetycznych, kluczowe warunki ekonomiczno-prawne przeprowadzenia transakcji, w tym kluczowe postanowienia przedwstępnej umowy sprzedaży oraz przyrzeczonej umowy sprzedaży, a także proponowany mechanizm rozliczenia długu wewnątrzgrupowego spółek wytwórczych wobec Grup Kapitałowych. Na wartość transakcji składają się dwa elementy: cena za akcje przekazanych aktywów oraz wartość zadłużenia w stosunku do danej Grupy Kapitałowej, które będzie podlegało spłacie.
Czytaj więcej
Jest projekt ustawy pozwalający na powstanie rządowej agencji węglowej, która przejmie ponad 60 proc. mocy wytwórczych w Polsce. Gwarancje ma zapewnić Skarb Państwa. Oznacza to, że rząd znalazł finansowanie dla tej inwestycji.
Ile są warte aktywa PGE?
Jak czytamy w raporcie giełdowym PGE, największego producenta energii w Polsce, kwota ceny sprzedaży akcji PGE GiEK Equity Value_wynosi 849 mln zł. "Cena sprzedaży w oparciu o wartość przedsiębiorstwa „Enterprise Value” ustaloną na dzień 30 września 2022 r. rozliczenie według mechanizmu locked-box skorygowaną o wartość długu netto.” – czytamy wyceny aktywów wszystkich czterech firm dokonała niezależna firma doradcza KPMG.
W kontekście wspominanego wyżej długu, dokument przewiduje, że zadłużenie PGE GiEK wobec Grupy Kapitałowej PGE w kwocie 5,4 mld złotych podlegać będzie spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia transakcji, a spłata 70 proc. długu zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa. „Ewentualne pozostałe zadłużenie istniejące na dzień nabycia przez Skarb Państwa akcji PGE GiEK o ile wystąpi, zostanie spłacone przez NABE z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji.” – tłumaczy PGE. Pozostałe rozliczenia wewnątrzgrupowe, ze szczególnym uwzględnieniem rozliczeń dotyczących uprawnień do emisji CO2, są realizowane na bieżąco i nie będą miały – jak zapewnia firma – wpływu na cenę sprzedaży.