1630 proc. dała zarobić najlepiej spisująca się w tym roku spółka ze skupiającego prawie 2,8 tys. emitentów indeksu Bloomberg World Large and Mid Cap. Chodzi o zajmujące się wydobyciem węgla koksowniczego indonezyjskie przedsiębiorstwo PT Adaro Minerals Indonesia, które na giełdzie w Dżakarcie debiutowało w styczniu tego roku.
Jako drugie pod względem całkowitej stopy zwrotu, z wynikiem 596 proc., uplasowało się wśród największych giełdowych spółek świata Turkish Airlines. Hossę na akcjach tureckiego narodowego operatora lotniczego napędzała słabość liry, która uczyniła z Turcji wyjątkowo popularny cel podróży zagranicznych turystów.
Czytaj więcej
Dziewiąty pakiet sankcji Unii wobec Rosji został przyjęty. Zacznie obowiązywać w momencie opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Wiadomość wstrząsnęła rynkami. Gaz na giełdach Europy potaniał gwałtownie o 15 proc. do 114,5 euro za MWh.
Najmocniej rosnąca w 2022 r. spółka świata pochodzi z Indonezji
Spośród należących do wskaźnika ledwie 12 spółek z warszawskiej giełdy najwięcej – choć tylko 3 proc. – zyskało Dino Polska. W indeksie WIG najwyższą stopą zwrotu, sięgającą 513 proc., pochwalić się może producent oprzyrządowania do fotowoltaiki Sunex, jednak przy nie przekraczającej 440 mln zł kapitalizacji w skali globalnych rynków jest to bardzo mała spółka.
Dekoniunktura na giełdach – napędzana przez zaostrzanie polityki banków centralnych oraz obawy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę i perspektywą recesji – sprawiła, że w tym roku notowane przez rekordzistów stopy zwrotu były niższe niż w 2021 r. Również wówczas najmocniej zyskała spółka z Indonezji – Allo Bank Indonesia, której akcje w rok umocniły się o 4390 proc.