Producent węgla z Indonezji najmocniej rosnącą spółką świata w 2022 roku

Wśród notowanych na światowych giełdach dużych spółek zdecydowanie najwyższe stopy zwrotu przyniósł w 2022 r. producent węgla z Indonezji.

Publikacja: 17.12.2022 13:09

Producent węgla z Indonezji najmocniej rosnącą spółką świata w 2022 roku

Foto: AdobeStock

1630 proc. dała zarobić najlepiej spisująca się w tym roku spółka ze skupiającego prawie 2,8 tys. emitentów indeksu Bloomberg World Large and Mid Cap. Chodzi o zajmujące się wydobyciem węgla koksowniczego indonezyjskie przedsiębiorstwo PT Adaro Minerals Indonesia, które na giełdzie w Dżakarcie debiutowało w styczniu tego roku.

Jako drugie pod względem całkowitej stopy zwrotu, z wynikiem 596 proc., uplasowało się wśród największych giełdowych spółek świata Turkish Airlines. Hossę na akcjach tureckiego narodowego operatora lotniczego napędzała słabość liry, która uczyniła z Turcji wyjątkowo popularny cel podróży zagranicznych turystów.

Czytaj więcej

UE przyjęła dziewiąty pakiet sankcji. Gaz gwałtownie tanieje

Najmocniej rosnąca w 2022 r. spółka świata pochodzi z Indonezji

Spośród należących do wskaźnika ledwie 12 spółek z warszawskiej giełdy najwięcej – choć tylko 3 proc. – zyskało Dino Polska. W indeksie WIG najwyższą stopą zwrotu, sięgającą 513 proc., pochwalić się może producent oprzyrządowania do fotowoltaiki Sunex, jednak przy nie przekraczającej 440 mln zł kapitalizacji w skali globalnych rynków jest to bardzo mała spółka.

Dekoniunktura na giełdach – napędzana przez zaostrzanie polityki banków centralnych oraz obawy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę i perspektywą recesji – sprawiła, że w tym roku notowane przez rekordzistów stopy zwrotu były niższe niż w 2021 r. Również wówczas najmocniej zyskała spółka z Indonezji – Allo Bank Indonesia, której akcje w rok umocniły się o 4390 proc.

Notowania Adaro Minerals Indonesia zaczęły gwałtownie rosnąć tuż po giełdowym debiucie – w nieco ponad trzy miesiące wzrosły z 100 rupii do 2990 rupii, po czym wpadły w korektę i od tego czasu się stabilizują. Obecna kapitalizacja sięga 4,5 mld dol., co czyni z niego spółkę porównywalnej wielkości do notowanego na GPW ING Banku Śląskiego.

Czytaj więcej

Jest porozumienie ze związkami o wydzieleniu węgla z energetyki

Notowania najmocniej rosnącej spółki świata winduje wzrost cen węgla

Hossę napędzał wzrost cen węgla, związany z zerwaniem handlu surowcami energetycznymi między Rosją a Zachodem, będący konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Benchmarkowe ceny węgla koksowniczego w Australii największy skok odnotowały na przełomie lutego i marca, czyli tuż po rozpoczęciu wojny, jednak wyraźnie rosły już we wcześniejszych miesiącach.

Zwyżki cen węgla przełożyły się na wyniki spółki. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku zysk netto Adaro Minerals Indonesia skoczył rok do roku o 482 proc., napędzany przez dwukrotną zwyżkę średnich cen sprzedaży węgla oraz 41-procentowe zwiększenie sprzedaży w ujęciu ilościowym. Zdaniem analityków akcje mają jeszcze potencjał wzrostowy.

Pięciu specjalistów, których prognozy śledzi Bloomberg, wyznaczyło 12-miesięczne ceny docelowe na około 42 proc. powyżej obecnych notowań. Według nich strzałem w dziesiątkę jest strategia indonezyjskiej spółki, polegająca na wykorzystaniu nieoczekiwanych zysków do zdywersyfikowania działalności w kierunku produkcji aluminium i akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Węgiel
Ogromny nadmiar węgla w Europie. Potaniał o 80 proc.
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Węgiel
Bogdanka pokazuje wyniki
Węgiel
Premier poprosił, PGE kupiła, a pieniędzy brak
Węgiel
Kompromis metanowy uratuje polskie kopalnie? Trzy pytania do Adama Jarubasa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Węgiel
Mniej węgla niż przed rokiem od polskich kopalń
Węgiel
Bruksela ugina się ws. polskiego górnictwa? Nie do końca