Indonezja nie będzie już wydobywać węgla. To jeden z największych eksporterów

Trzeci co do wielkości na świecie producent i eksporter węgla kamiennego – Indonezja – zamknie kopalnie i elektrownie, w których spalany jest węgiel kamienny. Pomoże jej w tym Bank Światowy.

Publikacja: 22.10.2022 15:38

Indonezja nie będzie już wydobywać węgla. To jeden z największych eksporterów

Foto: PAP/EPA/WEDA

Indonezja, która jest największym na świecie eksporterem węgla energetycznego, robi to w obliczu głębokiego kryzysy na rynkach światowych. W tej chwili importerzy dosłownie biją się o kupno tego nośnika energii, który nagle wrócił do łask, bo dostawy gazu i ropy naftowej są bardzo ograniczone. Na realizację takiego projektu Indonezyjczycy potrzebują 4 mld dolarów i o wsparcie w takiej wysokości wystąpili do Banku Światowego (WB) i Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB). Według informacji Bloomberga kredyt w Banku Światowym może zostać zatwierdzony nawet już 26 października.

Pieniądze w pierwszej kolejności miałyby zostać przeznaczone na zamknięcie elektrowni produkujących łącznie 2 gigawaty i wygaszenie wydobycia w kopalni dostarczającej do nich węgiel. W Indonezji w tej chwili elektrownie korzystające z tego nośnika energii mają łącznie moc 37 gigawatów. Pozostałych 35 także ma być stopniowo wygaszanych.

W finansowaniu tego projektu, oprócz międzynarodowych instytucji finansowych mają wziąć udział m.in. narodowy fundusz inwestycyjny, firmy prywatne oraz organizacje międzynarodowe.

Czytaj więcej

Tauron ma umowę na sprzedaż trzech kopalni

Decyzja odchodzenia od wydobycia węgla jest bardzo ryzykowna w obecnej sytuacji, ponieważ stanowi on źródło zasilania dla ponad połowy elektrowni w tym kraju, a jego eksport mocno wspiera wzrost gospodarczy. Cały proces ma być koordynowany przez władze w Dżakarcie za pośrednictwem platformy Mechanizm Transformacji Energetycznej. W przyszłości ma być także wzorem do naśladowania przez inne kraje, które są potęgami na rynku węgla kamiennego. Chodzi przede wszystkim o Indie i Republikę Południowej Afryki, które także szukają możliwości finansowania dla swojej transformacji klimatycznej.

„Ścieżka rozwoju gospodarczego oparta na intensywnych emisjach dwutlenku węgla jest nie do utrzymania dla Indonezji w przyszłości. Natomiast wpływ fizycznych zagrożeń spowodowanych zmianami klimatu byłby odczuwalny w całym indonezyjskim społeczeństwie” – napisał rząd w dokumencie, który otrzymał Bank Światowy.

Indonezyjscy urzędnicy pracują również z przedstawicielami USA i innych krajów rozwiniętych nad pakietem sprawiedliwej transformacji energetycznej, który przewiduje wydanie milionów dolarów na wsparcie odejścia od węgla. Będzie to kolejny krok w drodze do transformacji energetycznej. Negocjacje trwają, a ich efekt ma zostać ogłoszony podczas szczytu Grupy 20 w listopadzie.

W ramach propozycji wartej 4 miliardy dolarów złożonej w WB i ADB rząd zaplanował wcześniejsze zamknięcie elektrowni Suralaya i Paiton PT Perusahaan Listrik Negara, które należą do największych w Azji Południowo-Wschodniej. Przewidziane jest zamykanie kopalń węgla i budowanie zdolności w produkcyjnych energii odnawialnej przy jednoczesnym zwiększeniu roli kobiet w sektorze.

Największy na świecie eksporter węgla energetycznego zwiększył ostatnio swój cel redukcji emisji. Indonezja jednocześnie wyznaczyła cel osiągnięcia zerowej emisji netto do 2060 r., co obejmuje postawienie na energię słoneczną, geotermalną i jądrową. I w ten sposób zamierza zastąpić węgiel kamienny.

Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku