Zgodnie z jego postanowieniami, Enea i ministerstwo aktywów państwowych będą współpracować przy przygotowaniu i przeprowadzeniu transakcji nabycia akcji. Realizacja założeń listu intencyjnego jest ważna z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa i ma istotne znaczenie dla transformacji krajowego sektora energetycznego, w tym realizacji Strategii Rozwoju Grupy Enea.
Enea jest właścicielem 64,57 proc. akcji w spółce Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Skarb Państwa wyraża zainteresowanie nabyciem wszystkich posiadanych przez Eneę akcji LWB.
List intencyjny w siedzibie LW Bogdanka podpisali: wicepremier i minister aktywów państwowych Jasek Sasin oraz Paweł Majewski, prezes zarządu Enei. W wydarzeniu uczestniczył zarząd LWB, a także pracownicy lubelskiej kopalni.
– Bogdanka nie korzysta z pomocy publicznej, przynosi zyski i te zyski powinny być przede wszystkim zużytkowane na inwestycje, na rozwój firmy. Jeszcze długo będziemy potrzebować węgla energetycznego, ale i węgla dla odbiorców indywidualnych. Bogdanka, dzięki warunkom geologicznym, jest dobrym miejscem, by myśleć o inwestycjach, zarówno w zwiększenie wydobycia węgla kamiennego, ale i rozpoczęcie wydobycia węgla koksującego – powiedział podczas podpisania listu Jacek Sasin.
Czytaj więcej
Dotacji do węgla może nie wystarczyć dla wszystkich, koszty zakupu surowca importowanego – zdaniem branży – są wyższe niż rządowe wyliczenia, a sam system dotacji ruszy w praktyce nie w sierpniu, jak informowano wcześniej, a we wrześniu. Wówczas powinien być gotowy stosowany system informatyczny. Ministerstwo klimatu i środowiska pokazało projekt ustawy o rekompensatach. Trafił on już do Sejmu.