Polacy chcą transformacji energetycznej, ale nie za swoje pieniądze

Polacy popierają zmiany w energetyce. Większości jednak na inwestycje nie stać. Co piąty doświadcza ubóstwa energetycznego. Państwo musi pomóc.

Aktualizacja: 10.04.2024 06:04 Publikacja: 10.04.2024 04:30

Już 19 proc. Polaków doświadcza ubóstwa energetycznego.

Już 19 proc. Polaków doświadcza ubóstwa energetycznego.

Foto: Adobe Stock

Jak dowodzi badanie firmy konsultingowej EY „Nawigacja w transformacji energetycznej”, ponad 70 proc. pozytywnych zmian, jakie może nam przynieść transformacja, byłoby konsekwencją naszych decyzji w zakresie konsumpcji czy stylu życia. Zarazem zaledwie 30 proc. badanych Polaków jest skłonnych inwestować w zmiany pieniądze z własnego portfela.

W badaniu wzięło udział 1000 respondentów z Polski. Na całym świecie było ich 100 tysięcy.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego nie chcemy darmowej energii? Bo za droga!

Wiara w transformację energetyczną

Sprawa nabiera wagi, gdyż odchodzenie od paliw kopalnych zaczyna wkraczać do naszych domów. I to całkiem dosłownie. Według danych Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii i mniej więcej jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w UE. Ale gdyby przyjąć, że to ich lokatorzy mieliby wziąć na siebie koszty modernizacji – w Polsce transformacja energetyczna w znacznej mierze by zahamowała.

To paradoks, z opracowanego przez EY Indeksu ECCI, którego celem jest zmierzenie nastawienia konsumentów do transformacji, wynika bowie, że Polacy należą do narodów najbardziej świadomych wyzwań. Zajmujemy piąte miejsce na świecie (na 21 notowanych krajów) i pierwsze w Europie.

W ciągu ostatniego roku średni wynik ECCI na świecie pogorszył się, głównie z powodu spadku zaufania do wartości, dostępności i sprawiedliwości transformacji energetycznej. – Zaufanie Polaków do systemu energetycznego oraz sposobu transformacji sektora jest duże. Pokazanie klientom zalet zrównoważonej transformacji energetycznej może zwiększyć ich zaangażowanie i spowodować realizację szeregu konkretnych działań – komentuje Jarosław Wajer, partner EY, lider działu energetyki w Polsce oraz regionie CESA.

Czytaj więcej

Antychińska ofensywa Unii Europejskiej. "UE była zbyt naiwna"

Groźne podwyżki cen prądu

Polscy respondenci są podzieleni w zakresie zaangażowania w proces transformacji. Co trzeci Polak chętnie widziałby zieloną energię w swoim domu, ale dwie trzecie nie zamierza lub nie jest w stanie podjąć żadnych realnych kroków w tej sprawie.

Ankieterzy zapytali tych, którzy wydają się być przekonani do inwestowania w transformację energetyczną swojego otoczenia, w co planują zainwestować na przestrzeni trzech najbliższych lat. Tu największa grupa wskazała energooszczędny sprzęt gospodarstwa domowego (46 proc. wskazań wśród przekonanych). Inni wybierali m.in. system monitorowania zużycia energii (40 proc.), inteligentne termostaty (35 proc.), pompy ciepła (34 proc.), samochód elektryczny (32 proc.), skuter elektryczny (30 proc.) i wyposażenie do ładowania aut elektrycznych (26 proc.).

Bardziej skłonni do inwestowania są konsumenci z małymi dziećmi oraz osoby pracujące w domu. Natomiast osoby o niskich dochodach oraz najemcy są mniej zainteresowani takimi wydatkami.

Czytaj więcej

Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów

Wśród kluczowych czynników, które przesądzą o sukcesie transformacji, są ceny energii. Ich wzrost sprawia, że już 19 proc. Polaków doświadcza ubóstwa energetycznego, czyli przeznacza powyżej 10 proc. budżetu na energię. Wiele gospodarstw domowych „nie uniesie” kolejnej podwyżki. Większość (60 proc.) musiałaby zrezygnować z dotychczasowego stylu życia i innych wydatków, gdyby rachunki za energię wzrosły o zaledwie 10 proc.

Jarosław Wajer przyznaje, że konsumenci głosują portfelem i decydują się na transformację, gdy widzą w tym ekonomiczną korzyść. – Przykładem był program „Mój prąd”, dotacje do domowej fotowoltaiki i atrakcyjny system rozliczeń: net metering. Zmiana tego systemu spowodowała spadek tempa przyrostu nowych instalacji – podkreśla.

Transformacja Energetyczna
Producenci pomp ciepła poskarżyli się Brukseli. Co się zmieni dla klientów?
Transformacja Energetyczna
Polska zabiega o zmiany w podatku od ogrzewania. „Pierwszy krok należy od Brukseli”
Transformacja Energetyczna
Dariusz Marzec, prezes PGE: Transformacja energetyczna nie może wykoleić polskiej gospodarki
Transformacja Energetyczna
Mniejsze prefinansowanie programu „Czyste Powietrze”. Fundusz zapowiada zmiany
Transformacja Energetyczna
Wiceprezes NFOŚiGW: Będzie okres przejściowy dla programu „Czyste powietrze”