Ruszyło fedrowanie w największej kopalni Rosji

Europejczycy zamykają, a Rosjanie otwierają nowe kopalnie węgla. W najsurowszej rosyjskiej krainie, Jakucji, ruszyło fedrowanie w największej kopalni jaka działała kiedykolwiek w Rosji. Na początek górnicy wydobędą tam do 6 milionów ton węgla rocznie.

Kopalnia nosi nazwę Inaglinskaja i jest częścią kompleksu wydobywczo-przetwórczego, który rozpoczął pracę w rejonie neriungrińskim Jakucji (Republika Sacha).

– Jestem przekonany, że za tym projektem pójdą kolejne – nie mniej potężne, które dźwigną rozwój naszej gospodarki – stwierdził podczas ceremonii otwarcia Ansiej Nikołajew szef jakuckiej administracji. Kopalnia i zakłady mają moc przerobową 6 mln ton węgla rocznie. Może być ona zwiększona do 12 mln ton. Inagliński Kombinat Górniczy zagospodarowuje zasoby złóż węgla Czulmakańsk i Wierchnie-Tałumińskie. Zalega w nich 764 mln ton węgla, z czego 720 mln ton przeznaczone jest dla górnictwa podziemnego, a 44 mln ton dla górnictwa odkrywkowego. Inwestycje w złoża to ponad 72 miliardy rubli (3,59 mld zł). Powstanie za to ponad 4 tysiące miejsc pracy. Budowa zakładu wydobywczo-przetwórczego oraz kopalni została przeprowadzona przy wsparciu finansowym Funduszu Rozwoju Dalekiego Wschodu.

Kopalnia Inaglinskaja, fot. Kolmar

Rejon w którym działa największa kopalnia należy do najzasobniejszych w bogactwa naturalne w Rosji. Całkowite rezerwy Basenu Węglowego Południowej Jakucji szacuje się na 57,5 ​​mld ton, z przewagą węgla koksowego i gatunków energetycznych odpowiednich dla hutnictwa i energetyki.

Ponadto na terytorium regionu Neriungri są złoża rudy żelaza, apatytu, marmuru i kryształu górskiego. Region liczy 53 tysiące osób aktywnych zawodowo. Warunki życia i pracy są jak w całej Jakucji niezwykle surowe – długie ostre zimy z temperaturą spadającą do minus 50-60 st C; krótkie, upalne lata. Przyroda i pogoda to dwa dodatkowe czynniki stanowiące o trudnościach z inwestycjami i pracą na jakuckiej ziemi.

Władze Rosji konsekwentnie jednak stawiają na rozwój górnictwa węglowego. Według strategii Kremla znowelizowanej w lutym tego roku, poziom inwestycji do 2025 r. ma wynieść równowartość 20 mld dol. Pozwoli to zwiększyć o 23-25 proc. wielkość wydobycia założoną w strategii.

I tak za pięć lat kopalnie Rosji mają wydobyć 560 mln ton rocznie, a do 2030 r. – 590 mln ton (wersja optymistyczna to 630 mln ton). Inwestycje w sektor górniczy już w Rosji trwają. W 2019 r w portach Murmańska i St. Petersburga ruszyła budowa nowych eksportowych terminali węglowych. Rosjanie modernizują też istniejący terminal węglowy w Ust-Łudze, a w Wysocku, gdzie jest już jeden terminal, planowany jest drugi.

Kopalnia Inaglinskaja, fot. Kolmar

Rosja jest największym eksporterem węgla na rynek europejski. Sprzedaje węgiel dobrej jakości i po bardzo konkurencyjnych cenach. I liderem chce pozostać przez kolejną dekadę. W 2018 r. ponad połowa rosyjskiego eksportu węgla (ponad 132 mln ton) drogą morską i koleją dotarło do Europy – do krajów Unii, na Ukrainę i do Turcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Morskie wiatraki zyskały sojusznika

Inwestorzy, którzy chcą stawiać farmy wiatrowe na Bałtyku, oczekują nie tylko ministerialnego wsparcia, ale ...

Czy Imielin zatrzyma kopalnię

Mieszkańcy Imielina chcą nie dopuścić do wydania koncesji dla PGG na wydobycie węgla ze ...

Moskwa zaczyna się bać o Nord Stream-2

Jeszcze wczoraj rosyjscy eksperci byli pewni, że Niemcy stoją murem za gazociągiem Gazpromu. Dziś ...

Dania wstrzymuje Nord Stream 2

Gotowa jest alternatywna trasa gazociągu Nord Stream 2, która omija Danię. Ma być dłuższa ...

Porozumienie w Paryżu przywódców aż 195 krajów uczestnicy konferencji przyjęli owacją na stojąco

Unity in defence of the Earth

The historic importance of the Paris Agreement of 2015 was about joining forces of ...

MOL Group inwestuje w Azerbejdżanie

Węgierski koncern za 1,57 mld USD nabędzie udziały w złożu ropy naftowej Azeri-Chirag-Gunashli i ...