Zarząd Bogdanki chce zostawić cały zysk w spółce

Coal/Bloomberg

Zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka zawnioskuje do walnego zgromadzenia o przeznaczenie całego zysku za 2019 r., w wysokości 306,2 mln zł, w całości na kapitał rezerwowy spółki.

 

Swoją decyzję zarząd tłumaczy aktualną sytuacją węglowej spółki, poziomem zaplanowanych na 2020 r. wydatków inwestycyjnych, sięgających ponad 640 mln zł, oraz trudnymi do przewidzenia konsekwencjami trwającej pandemii koronawirusa.

– Ze względu na trudną sytuację na rynku węgla, będącą następstwem znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną produkowaną z węgla kamiennego, spowodowanego wyjątkowo łagodną i wietrzną zimą oraz pośrednio ogłoszeniem stanu epidemii, priorytetem zarządu jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i płynnościowego spółki – napisał zarząd w uzasadnieniu. Dodał, że działalność w trudnych warunkach rynkowych, spowodowanych nadpodażą węgla na rynku, jest dodatkowo komplikowana przez zagrożenia epidemiczne i związane z tym działania profilaktyczne.

Kopalnia Bogdanka. fot. materiały prasowe

Władze Bogdanki wskazują też na zawarte w strategii długoterminowe plany związane z udostępnieniem złoża Ostrów i nowo pozyskanego złoża K-6,K-7. Poza tym plan utrzymania produkcji na przewidzianym w strategii poziomie wiąże się z koniecznością inwestowania w nowe wyrobiska oraz w utrzymanie i modernizację parku maszynowego. – Ponadto spółka musi się liczyć z koniecznością finansowania powyższych zadań w zdecydowanej większości z wypracowanych przez nią środków własnych – dodaje zarząd Bogdanki.

W perspektywie średnio i długoterminowej Bogdanka chce pozostać spółką dywidendową. Zarząd zamierza w przyszłości rekomendować wypłatę dywidendy akcjonariuszom na poziomie do 50 proc. jednostkowego zysku netto spółki. 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom bierze kredyt w Chinach

Gazprom pożyczy 2 mld euro w Bank of China na pięć lat. Umowę podpisano ...

Unimot ma nową koncesję

Dzięki nowemu pozwoleniu spółka może handlować paliwami z zagranicą przez kolejne dwa lata. Aby ...

Konferencja klimatyczna młodzieży LCOY zakończyła się w Katowicach

W weekend 26 – 27 października w Katowicach odbyła się Local Conference of Youth, ...

Ropa zamrożona na 9 miesięcy

Kraje OPEC i eksporterzy spoza kartelu (tzw. OPEC+) zgodzili się na przedłużyć porozumienie o ...

Rosną zapasy węgla, cena ani drgnie

400 tysięcy ton zapasów węgla kamiennego zostało kopalniom po sierpniu br. – szacuje Agencja ...

Sąd broni Arktyki przed Trumpem

Donald Trump nie miał prawa otworzyć Arktyki i Atlantyku na wydobycie ropy i gazu. ...