W niedzielę Libia przerwała eksport ropy ze swoich terminali portowych. Powodem jest bunt oddziałów ochraniających obiekty.
Zmilitaryzowane oddziały ochrony obiektów naftowych w Libii ogłosiły wstrzymanie eksportu ropy z portów położonych na wybrzeżu Sirte Bay, informuje agencja TASS.
Ochroniarze tłumaczą, że „wstrzymują eksport ropy z terminali znajdujących się w strefie„ półksiężyca naftowego ” i portu El-Hariga”. Przedstawiciel oddziałów zmilitaryzowanych swoją decyzję uzasadnili nieterminową wypłatą wynagrodzeń członkom formacji i problemami z opłaceniem ubezpieczenia zdrowotnego.
W strefie „półksiężyca ropy” na wybrzeżu Zatoki Sirte znajdują się terminale załadunkowe ropy w portach Es Sidr, Ras Lanuf, Brega, El Hariga i Zuweitina. Region jest kontrolowany przez Libijską Armię Narodową pod dowództwem Chalify Haftara.

Libia, członek OPEC, ma drugie po Nigerii złoża węglowodorów w Afryce. Przed wojną domową, która wybuchła w tym kraju w 2011 r., Libia była na 12 pozycji wśród eksporterów ropy na świecie. Kraj ten pompował wtedy 1,6 mln baryłek dziennie.
W 2020 roku produkcja w Libii spadła prawie do zera, ale po zawarciu porozumienia sił Haftara z rządem w Trypolisie prace wydobywcze wznowiono.
Do listopada 2020 r produkcja osiągnęła 1 milion baryłek dziennie. Na początku 2021 roku National Oil Corporation (NOC) planowała zwiększyć pompowanie do 1,3 mln baryłek dziennie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.