Białoruś bez ropy z Rosji także w lutym

AFP
AFP

Żaden z rosyjskich koncernów naftowych nie złożył zamówienia na przesył ropy na Białoruś w lutym. Białoruś i Rosja wciąż nie zawarły porozumienia o warunkach dostaw surowca.

O braku zamówień na transport ropy na Białoruś, poinformował rosyjski Transneft. Nikołaj Tokariew prezes monopolisty w eksporcie rosyjskiej ropy podkreślił, że cały surowiec jaki powinien był w styczniu trafić do dwóch białoruskich rafinerii, został przekierowanym do terminali eksportowych w rosyjskich portach.

Czytaj także: Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś

– Nie mamy problemów z przekierowaniem ropy. To zwyczajowa praktyka w takich sytuacjach. Nie mamy na razie żadnych zamówień na dostawy ropy na Białoruś w lutym. Jeżeli będzie porozumienie (strony białoruskiej-red) z Safmarem, to oczywiście możemy tę ropę przetransportować – cytuje Tokariowa agencja Interfaks.

Grupa Safmar miliardera Michaiła Guceriowa jest jak dotąd jedynym rosyjskim dostawcą ropy na Białoruś. W styczniu dostarczyła 133 tys. ton. Rok temu w styczniu Białoruś otrzymała ok. 2 mln ton rosyjskiej ropy. W 2019 r. Mińsk importował z Rosji 17,6 mln ton ropy marki Urals płacąc 83 proc. ceny rynkowej.

W tym roku spór idzie właśnie o cenę. Moskwa nie godzi się już na cenowy dumping, a zadłużony poważnie Mińsk, upiera się przy dotychczasowych warunkach. Aleksandr Łukaszenko groził że kupi ropę w Arabii Saudyjskiej, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Polsce czy na Ukrainie. Każdy z tych kierunków jest jednak droższy od ropy z Rosji i jak dotąd nie doszło do ani jednej transakcji.

Eksport produktów naftowych to najważniejszy dostarczyciel waluty do kasy Białorusi. Teraz obie rafinerie – w Mozyrze i Nowopołocku pracują na pół gwizdka. Zakup 80 tys. ton ropy z Norwegia starczy do początku lutego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dalszy spadek cen paliw na stacjach?

Tankowanie w drugiej połowie wakacji może być tańsze dzięki umocnieniu się złotego wobec dolara ...

Norwegia może wyhamować wydobycie

Po raz pierwszy od 18 lat Norwegowie mogą spowolnić swoje pompy. Oslo analizuje zmniejszenie ...

Złożono cztery pozwy. Dwa Tauron już ma

Przeciwko Tauronowi sypią się kolejne pozwy farm wiatrowych, którym kiedyś spółka zależna koncernu wypowiedziała ...

Ceny prądu zamrożone. Sejm uchwalił nowelę

W gorący czwartek sejm uchwalił nowelę zamrażającą ceny prądu w 2019 roku. Ceny prądu ...

Uranu światu nie zabraknie

Najnowszy raport OECD rozwiewa obawy o brak uranu na potrzeby energetyki jądrowej. Starczy go ...

#RZECZoBIZNESIE: Władysław Mielczarski: Węgiel nadal będzie najważniejszy

Polska energetyka nadal będzie oparta głównie na węglu – kamiennym i brunatnym – uważa ...