Inwestorzy objęli całą pulę akcji Saudi Aramco

AFP

Inwestorzy indywidualni zapisali się na wszystkie papiery Saudi Aramco z przeznaczonej dla nich puli. Mimo że udało się tego dokonać na dzień przed planowanym zamknięciem zapisów, nie jest to najbardziej spektakularna oferta pod względem chętnych.

W sumie na akcje saudyjskiego giganta zapisało się 3,72 mln inwestorów indywidualnych, a wartość zamówień wyniosła 32,57 mld riali (8,7 mld USD) – poinformował Samba Capital, fundusz obsługujący IPO Saudi Aramco. Oznacza to, że w sumie inwestorzy indywidualni objęli jedną trzecią wszystkich akcji przeznaczonych do sprzedaży.

Czytaj także: Ile jest wart Saudi Aramco?

Mimo że Rijad przeprowadził ogólnokrajową kampanią reklamową, a saudyjskie banki zwiększyły klientom limity kredytowe na sfinansowanie zakupów, popyt nie jest spektakularny. Co prawda inwestorzy indywidualni zapisali się na wszystkie dostępne akcje na dzień przed zakończeniem zapisów, jednak w historii Arabii Saudyjskiej były bardziej spektakularne oferty pod względem liczby chętnych. Popyt na akcje największego saudyjskiego banku pod względem aktywów National Commercial Bank w 2014 r. przekroczył 23-krotnie liczby ofertowanych akcji. Ponadto w 2006 r. na papiery firmy deweloperskiej Emaar Properties PJSC zapisało się 10 mln Saudyjczyków (wówczas połowa dorosłej populacji w kraju).

Rząd w Rijadzie planuje wycenić Saudi Aramco na 1,7 bln USD, co oznacza, że wartość IPO powinna sięgnąć 25,6 mld USD. Poza pulą 8,7 mld USD, na które zapisali się inwestorzy indywidualni, papiery trafią do funduszy krajowych i zagranicznych. Przedstawiciele Aramco rozmawiali o ofercie m.in. z Kuwejtem i Abu Zabi – producentami ropy, którzy posiadają duże państwowe fundusze.

Jak donosi Reuters, władze w Abu Zabi planują zainwestować 1 mld USD. Zbieranie zapisów dla inwestorów instytucjonalnych zakończy się 4 grudnia.

Analitycy są jednak sceptyczni co do popytu z państw Bliskiego Wschodu. Jason Tuvey, starszy ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics, powiedział, że każda inwestycja państwa Zatoki Perskiej w pierwszą ofertę publiczną Saudi Aramco byłaby niczym innym, jak decyzją czysto polityczną.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Większość Polaków popiera neutralność klimatyczną UE

Najwyraźniej to kwestia, która prawdziwie łączy Polaków: niemal 7 na 10 ankietowanych w najnowszym ...

Giganci ostrzą zęby na bałtyckie projekty

Wśród zainteresowanych projektami stawiania wiatraków na Bałtyku ujawniło się kilku zagranicznych inwestorów. Wejście spółki ...

Czas na bojot drogich paliw

Ceny paliw na polskich stacjach od dawna nie mają nic wspólnego z ekonomią i ...

Ukraina: Rekordowy tranzyt gazu

W 2017 r tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę był największy od siedmiu lat. Wciąż ...

Energetyka jest dla ludzi

Inwestycje w tej branży zwykle kojarzone są z wartymi miliardy złotych projektami. To błąd. ...

PGE wybiera jedną z opcji strategicznych. Pozostałe nadal w grze

PGE wybrała jedną z opcji strategicznych przewidzianych do realizacji po 2020 r. Jest nią ...