Rosyjskie stacje benzynowe oszukują kierowców

Bloomberg

Kto tankuje paliwo na stacji w Rosji, musi się liczyć, że zostanie oszukany. Stacje masowo nie dolewają opłaconego paliwa. Do baku trafi go nawet o 19 proc. mniej. Do tego paliwo jest zanieczyszczone ponad wszelkie normy.

Od dawna rosyjscy kierowcy sygnalizowali, że coś złego dzieje się na stacjach benzynowych. W końcu Federacja Właścicieli Aut Rosji (FAR) przeprowadziła  kontrolę stacji w całej Rosji. Okazało się, że 76 proc. z nich oszukuje kierowców, nie dolewając do baku opłaconego paliwa. Przy czym w wypadku małych, prywatnych stacji oszustwa są na każdej. W wypadku sieci federalnych i regionalnych oszukuje 81 proc. stacji. Najmniej jest oszustw w sieciach  dużych rosyjskich koncernów – 20 proc.

Średnio stacje nie dolewają 5 proc. opłaconej benzyny czy oleju. Największe ujawnione oszustwo to 19 proc. nie dolanego paliwa na stacji w Krasnodarskim Kraju. Takie oszustwo skutkuje dla kierowcy dużo wyższą ceną paliwa. Zamiast 44,7 rubla za litr (2,56 zł) zapłacił 55,21 r/l (3,28 zł).
W Moskwie i obwodzie moskiewskim nie dolewa się blisko 13 proc. zapłaconego paliwa. Do tego badania laboratoryjne wykazały, że paliwa są brudne – zawartość siarki, metanolu, benzolu przekraczała rosyjskie normy. A te są niższe aniżeli normy unijne.

Oszustwom sprzyja system opłat na rosyjskich stacjach. Tankowanie w Rosji wygląda inaczej aniżeli w Polsce i innych krajach Unii. Najpierw kierowca musi zapłacić za określoną liczbę litrów, by potem pracownik stacji nalał je do banku. Przy czym dystrybutor pokazuje opłaconą przez kierowcę liczbę litrów.

Stacje samoobsługowe także wymagają wcześniejszej opłaty. Tutaj okazało się, że dystrybutory były przerabiane tak, by do banku lało się mniej paliwa, aniżeli zostało opłacone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spadnie opłacalność wydobycia gazu i helu

Planowane wprowadzenie nowej daniny może spowodować zamkniecie części krajowych kopalń, zwłaszcza tych o stosunkowo ...

Dania nie puści Nord Stream-2

Gazociąg Gazpromu nie przejdzie przez duńskie wody. Kopenhaga po raz drugi odmówiła zgody. Tym ...

URE wezwał sprzedawców prądu do wyjaśnień

Urząd Regulacji Energetyki wezwał koncerny energetyczne do złożenia dodatkowych informacji, uzasadniających wnioskowane przez nie ...

Jesteśmy otwarci na technologiczne nowinki

Nasz rynek bankowy jest najbardziej innowacyjny na świecie – mówi Andrzej Dulka, prezes Polskiej ...

Zamiast dywersyfikacji Lotos kupi ropę z Rosji

 Do końca 2020 r. Rosjanie mają przesłać do gdańskiej rafinerii od 6,4 do 12,6 ...

Analitycy: w przyszłym tygodniu możliwy nieznaczny wzrost cen paliw

W kolejnym tygodniu paliwa na stacjach mogą nieco zdrożeć – ocenili eksperci e-petrol. Analitycy ...