Cena metali zależna od Chin, USA i Covid-19

Bloomberg

Wpływ na wycenę metali, a co za tym idzie KGHM, będą mieć w najbliższym czasie dane z gospodarki Państwa Środka, wybory prezydenckie w Stanach i ryzyko światowego lockdownu.

Po tym gdy od marca do początku sierpnia papiery KGHM podrożały o ponad 180 proc., do 139 zł, w kolejnych tygodniach notowania utknęły w konsolidacji. Jak rysują się perspektywy dla rynku miedzi i srebra?

Stabilizacja kursu KGHM to prawdopodobnie efekt umocnienia złotego do dolara oraz stabilizacji cen metali szlachetnych – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. – We wcześniejszych miesiącach drożejące srebro bardzo pomagało notowaniom KGHM. Aktualnie perspektywa wynalezienia szczepionki i chwilowo mniejsze zakupy aktywów przez banki monetarne sprawiły, że złoto i srebro nie lśnią jak wcześniej – dodaje.

Srebro wyprodukowane w KGHM/ mat.pras

Analityk zaznacza, że metale szlachetne w ostatnich trzech, czterech miesiącach były wykorzystywane przez inwestorów jako „bezpieczna przystań” przed możliwym spowolnieniem gospodarczym wywołanym wirusem oraz przed potencjalnie nadchodzącą wysoką inflacją.

– W przypadku miedzi metal wciąż korzysta z dobrego momentu gospodarczego w Chinach, ale warto zwrócić uwagę, że inwestorzy spekulacyjni zwiększyli swoje pozycje netto do ponad 60 tys. sztuk w kontraktach na miedź. Zwykle ten poziom pokazywał wykupienie rynku i możliwe, że jakaś korekta wisi w powietrzu – mówi Szkopek.

Mateusz Namysł, analityk mBanku dodaje, że ceny miedzi utrzymują się aktualnie na poziomie 6,8 tys. USD za tonę – najwyższym od ponad dwóch lat, w związku solidnymi danymi z chińskiej gospodarki, głównego konsumenta metalu. Potencjał wynikający z AT to nieco powyżej 7 tys. USD za tonę.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się w listopadzie, Donald Trump będzie walczył o reelekcje/AFP

– Najważniejszą niepewnością dotyczącą rynków w tym miedzi pozostaje kwestia zachorowań w sezonie jesienno-zimowym na Covid-19 i reakcja na to władz w poszczególnych krajach. Już teraz będziemy mieli do czynienia z drugim lockdownem w Izraelu – wskazuje Namysł. – Oczywiście duży wpływ na cenę miedzi w tym roku miało osłabienie się dolara obserwowane głównie w maju i lipcu. Tutaj dodatkowym czynnikiem wpływającym na amerykańską walutę będą w najbliższych dwóch miesiącach sondaże i same wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych – dodaje. Analityk zaznacza, że te same czynniki będą mieć wpływ na wycenę metali szlachetnych.

– W przypadku srebra nadal mamy do czynienia ze sprzyjającym środowiskiem do wzrostu w związku z ujemnymi realnymi stopami procentowymi w najważniejszych obszarach gospodarczych świata. Warto mieć na uwadze, że zmienność srebra nadal będzie prawdopodobnie wyższa niż złota ze względu na relatywną płytkość tego rynku – podsumowuje.

Po gwałtownym rajdzie z przełomu lipca i sierpnia srebro jest w konsolidacji w okolicach 27 USD za uncję trojańską.

Złoto wyprodukowane przez KGHM /Bloomberg

Lada chwila KGHM powinien opublikować dane na temat produkcji i sprzedaży metali w sierpniu. Po siedmiu miesiącach tego roku produkcja srebra w grupie wyniosła 816 ton, o prawie 4 proc. więcej rok do roku. Produkcja miedzi skurczyła się o 0,8 proc., do 408,2 tys. ton. Sprzedaż miedzi wzrosła za to o 2,6 proc., do 404,5 tys. ton, a srebra – o 4,2 proc., do 830 ton.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Klimat ważny nie tylko dla Zielonych

Austria staje się czwartym krajem UE, gdzie współrządzą Zieloni. Obawy o zmianę klimatu i ...

Unia dofinansowała ważny gazociąg

Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina została wsparta kwotą 110 mln zł. Cała inwestycja będzie kosztować 288 ...

Ameryka grozi sankcjami, Niemcy pewni swego

Biały Dom ponownie ostrzegł koncerny zaangażowane przy rosyjskim gazociągu Nord Stream-2, że mogą zostać ...

Fortum: kamień węgielny pod nową elektrociepłownię

W Zabrzu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej elektrociepłowni Fortum. Zakład powstanie do 2018 ...

Zmiany w zarządzie Energi

Kadrowa miotła w ruch. Roman Pionkowski zastąpił Andrzeja Tersę. Rada nadzorcza Energi odwołała prezesa ...

Nord Stream 2: finalna rozgrywka

Rozpoczęła się końcowa faza negocjacji nad dyrektywą gazową, która zdecyduje o przyszłości Nord Stream ...