Lipcowy skok w Grupie KGHM

Bloomberg

W gorącym okresie na rynku metali szlachetnych koncern zwiększył produkcję i sprzedaż srebra.

Lipcowy gwałtowny wzrost notowań srebra zbiegł się z mocnym wzrostem produkcji i sprzedaży tego metalu w Grupie KGHM. W lipcu koncern wyprodukował blisko 109 ton srebra, o 45 proc. więcej niż rok wcześniej. Po siedmiu miesiącach produkcja wyniosła 816 ton, o prawie 4 proc. więcej rok do roku – przypomnijmy, że po I półroczu produkcja była lekko niższa rok do roku.

Grupa KGHM w lipcu sprzedała ponad 105 ton srebra, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. „Wzrost wynikał z wyższej produkcji srebra oraz uzgodnionego harmonogramu wysyłek do klientów w roku bieżącym. W celu ograniczenia kosztów logistycznych sprzedaż srebra poza Polskę odbywa się zazwyczaj jednorazowo w około 20 tonowych partiach. Oznacza to, że wzrost i spadek liczby wysyłek nawet o jedną ma bardzo duży wpływ na dynamikę sprzedaży” – skomentowała spółka.

Narastająco sprzedaż srebra sięgnęła 830 ton, o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Po I półroczu sprzedaż była o 1,7 proc. wyższa rok do roku. Produkcja miedzi w grupie, licząc po siedmiu miesiącach, skurczyła się o 0,8 proc., do 408,2 tys. ton, za to sprzedaż wzrosła o 2,6 proc., do 404,5 tys. ton.

„Wzrost sprzedaży wobec spadku produkcji w lipcu rok do roku oznaczać będzie konieczność odbudowy zapasów w kolejnych miesiącach roku (sierpień, wrzesień), czego efektem może być widoczny spadek sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym” – skomentowała spółka.

Wzrost produkcji i sprzedaży kontynuowany jest w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Licząc dla 55 proc. udziałów KGHM w joint-venture, w lipcu produkcja miedzi zwiększyła się o 39 proc., do 6,4 tys. ton, a srebra o 83 proc., do 2,2 tony. Po siedmiu miesiącach wzrost sięgnął odpowiednio 35 proc. (do blisko 46 tys. ton) i 77 proc. (do niemal 15 ton). Po siedmiu miesiącach sprzedaż miedzi wzrosła o 22 proc., do 43 tys. ton, a srebra o 62 proc., do prawie 14 ton.

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

 

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zrzutka na kredyt pomostowy na Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom i jego zachodni partnerzy współpracujący z nim w ramach projektu gazociągu ...

Ostrołęckie puzzle finansowe Enei i Energi

Każdy z partnerów budowy bloku w elektrowni w Ostrołęce chce wyłożyć 3 mld zł ...

Upadek polityki energetycznej

Miecz Damoklesa od dawna wisi nad polską energetyką. Wszyscy to niby wiedzą, publicyści – ...

Saudyjczycy nie chcą porozumienia z Rosjanami

Rosja mięknie w warunkach pandemii, uważa za możliwe nowe porozumienie w OPEC+, o ile ...

Naukowa analiza potwierdza: uchwała antysmogowa dla Krakowa przynosi efekty!

Prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Górniczo-Hutniczej sprawdzili, czy krakowska ...

Orlen nie sprzeda Możejek

Polska raczej nie będzie sprzedawała rafinerii należącej do spółki zależnej PKN Orlen w Możejkach ...