Lipcowy skok w Grupie KGHM

Bloomberg

W gorącym okresie na rynku metali szlachetnych koncern zwiększył produkcję i sprzedaż srebra.

Lipcowy gwałtowny wzrost notowań srebra zbiegł się z mocnym wzrostem produkcji i sprzedaży tego metalu w Grupie KGHM. W lipcu koncern wyprodukował blisko 109 ton srebra, o 45 proc. więcej niż rok wcześniej. Po siedmiu miesiącach produkcja wyniosła 816 ton, o prawie 4 proc. więcej rok do roku – przypomnijmy, że po I półroczu produkcja była lekko niższa rok do roku.

Grupa KGHM w lipcu sprzedała ponad 105 ton srebra, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. „Wzrost wynikał z wyższej produkcji srebra oraz uzgodnionego harmonogramu wysyłek do klientów w roku bieżącym. W celu ograniczenia kosztów logistycznych sprzedaż srebra poza Polskę odbywa się zazwyczaj jednorazowo w około 20 tonowych partiach. Oznacza to, że wzrost i spadek liczby wysyłek nawet o jedną ma bardzo duży wpływ na dynamikę sprzedaży” – skomentowała spółka.

Narastająco sprzedaż srebra sięgnęła 830 ton, o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Po I półroczu sprzedaż była o 1,7 proc. wyższa rok do roku. Produkcja miedzi w grupie, licząc po siedmiu miesiącach, skurczyła się o 0,8 proc., do 408,2 tys. ton, za to sprzedaż wzrosła o 2,6 proc., do 404,5 tys. ton.

„Wzrost sprzedaży wobec spadku produkcji w lipcu rok do roku oznaczać będzie konieczność odbudowy zapasów w kolejnych miesiącach roku (sierpień, wrzesień), czego efektem może być widoczny spadek sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym” – skomentowała spółka.

Wzrost produkcji i sprzedaży kontynuowany jest w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Licząc dla 55 proc. udziałów KGHM w joint-venture, w lipcu produkcja miedzi zwiększyła się o 39 proc., do 6,4 tys. ton, a srebra o 83 proc., do 2,2 tony. Po siedmiu miesiącach wzrost sięgnął odpowiednio 35 proc. (do blisko 46 tys. ton) i 77 proc. (do niemal 15 ton). Po siedmiu miesiącach sprzedaż miedzi wzrosła o 22 proc., do 43 tys. ton, a srebra o 62 proc., do prawie 14 ton.

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Walka ze smogiem to inwestycja

Sama termomodernizacja nie wystarczy.
Szukajmy także alternatywy dla diesli. Choć rząd zapewnia, że walka o ...

Ultimatum NWR dla czeskiego rządu

Należąca do NWR spółka OKD może złożyć wniosek o upadłość, jeśli do piątku nie ...

Rosneft sprzedał aktywa w Wenezueli. Wiemy, kto kupił

Objęty amerykańskimi sankcjami rosyjski gigant paliwowy wycofuje się z Wenezueli. Rosneft sprzedał swoje aktywa ...

Rex Tillerson rezygnuje z tłustych bonusów

Nowy amerykański sekretarz stanu, a były szef koncernu Exxon Mobil, zrzekł się bonusów firmowych ...

Niższe zyski PGE, ale zgodne z oczekiwaniami

W trzecim kwartale 2016 r. zysk netto grupy PGE, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, ...

PGE sfinalizowała megafuzję na rynku ciepłowniczym

Przejęcie aktywów energetycznych od francuskiego koncernu EDF kosztowało 4,27 mld zł. Polska Grupa Energetyczna ...