Lipcowy skok w Grupie KGHM

Bloomberg

W gorącym okresie na rynku metali szlachetnych koncern zwiększył produkcję i sprzedaż srebra.

Lipcowy gwałtowny wzrost notowań srebra zbiegł się z mocnym wzrostem produkcji i sprzedaży tego metalu w Grupie KGHM. W lipcu koncern wyprodukował blisko 109 ton srebra, o 45 proc. więcej niż rok wcześniej. Po siedmiu miesiącach produkcja wyniosła 816 ton, o prawie 4 proc. więcej rok do roku – przypomnijmy, że po I półroczu produkcja była lekko niższa rok do roku.

Grupa KGHM w lipcu sprzedała ponad 105 ton srebra, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. „Wzrost wynikał z wyższej produkcji srebra oraz uzgodnionego harmonogramu wysyłek do klientów w roku bieżącym. W celu ograniczenia kosztów logistycznych sprzedaż srebra poza Polskę odbywa się zazwyczaj jednorazowo w około 20 tonowych partiach. Oznacza to, że wzrost i spadek liczby wysyłek nawet o jedną ma bardzo duży wpływ na dynamikę sprzedaży” – skomentowała spółka.

Narastająco sprzedaż srebra sięgnęła 830 ton, o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Po I półroczu sprzedaż była o 1,7 proc. wyższa rok do roku. Produkcja miedzi w grupie, licząc po siedmiu miesiącach, skurczyła się o 0,8 proc., do 408,2 tys. ton, za to sprzedaż wzrosła o 2,6 proc., do 404,5 tys. ton.

„Wzrost sprzedaży wobec spadku produkcji w lipcu rok do roku oznaczać będzie konieczność odbudowy zapasów w kolejnych miesiącach roku (sierpień, wrzesień), czego efektem może być widoczny spadek sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym” – skomentowała spółka.

Wzrost produkcji i sprzedaży kontynuowany jest w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Licząc dla 55 proc. udziałów KGHM w joint-venture, w lipcu produkcja miedzi zwiększyła się o 39 proc., do 6,4 tys. ton, a srebra o 83 proc., do 2,2 tony. Po siedmiu miesiącach wzrost sięgnął odpowiednio 35 proc. (do blisko 46 tys. ton) i 77 proc. (do niemal 15 ton). Po siedmiu miesiącach sprzedaż miedzi wzrosła o 22 proc., do 43 tys. ton, a srebra o 62 proc., do prawie 14 ton.

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

 

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE nieco podniosła szacunkowy zysk półrocza

Polska Grupa Energetyczna podniosła szacunek zysku EBITDA za I półrocze 2018 r. o 98 ...

Znów bez dywidendy z Kogeneracji

Kogeneracja nie wypłaci dywidendy z ubiegłorocznego zysku. Taką uchwałę podjęło walne zgromadzenie tej spółki. ...

Rosja chce sprzedawać gaz Ukrainie po 180 dolarów. Ukraina woli rewers

Rosja jest gotowa sprzedawać Ukrainie gaz po 180 dolarów za tysiąc m sześciennych, lecz ...

Polska przeszkoda nie powstrzyma Nord Stream 2

Tak uważają eksperci agencji Standard & Poor’s Global Ratings. Ale przyznają, że problem jest. ...

Jeszcze grzywna dla Samarco

Resort środowiska Brazylii wymierzył spółce wydobywczej Samarco grzywnę 142 mln reali (43 mln dolarów) ...

Poprawia się klimat dla ekosiłowni

Będą taryfy gwarantowane i premium dla biogazowni i elektrowni wodnych, a także działania naprawcze ...