KGHM: Popyt na miedź ma się dobrze

Bloomberg

Miedziowy gigant uniknął większych turbulencji finansowych związanych z pandemią. Optymizmem napawają m.in. rosnące ceny miedzi.

Mimo pandemii zarząd miedziowego koncernu podtrzymał założenia budżetowe na 2020 rok. – Założenia budżetowe na 2020 rok pozostają aktualne. Staramy się zrealizować ten plan, który powstał jeszcze przed wystąpieniem sytuacji epidemicznej. Pierwsza połowa zakończyła się sukcesem, trwa druga połowa – wyjaśnia Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Odbudowa popytu

W ocenie zarządu wsparciem dla spółki jest korzystna sytuacja na rynku miedzi. – W III kwartale ceny miedzi są sprzyjające dla KGHM. Kluczem do odbudowy popytu jest większy optymizm w chińskiej gospodarce i utrzymanie poziomu produkcji przemysłowej. Co istotne pandemia wstrzymała też niektóre globalne projekty, wpływając na zmniejszenie podaży na rynku – wskazuje szef KGHM. – Popyt będzie nadal rósł, a my staramy się do tego przygotować. Dlatego planujemy kontynuować nasze projekty inwestycyjne – dodaje. Chludziński podkreśla, że KGHM jest jedną z zaledwie trzech na kilkanaście globalnych firm z sektora, które w okresie pandemii zwiększyły produkcję w I półroczu 2020 roku. – Jesteśmy jedną z tych trzech firm, które nie tyle nie zrewidowały w dół swoich założeń, ale w tym trudnym czasie zwiększyliśmy swoją produkcję – zaznacza.

Marcin Chludziński, prezes KGHM

W ostatnich dniach ceny miedzi osiągnęły poziomy nienotowane od 16 miesięcy. W czwartek na Londyńskiej Giełdzie Metali była wyceniana po 6648 dol. za tonę. Od dołka cenowego z marca notowania surowca poszybowały o prawie 45 proc.

Sierra Gorda błyszczy

Pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów są wyniki chilijskiej kopalni. Jej EBITDA zwiększyła się w II kwartale o 150 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, osiągając 324 mln zł, co stanowi najwyższy w historii wynik tej kopalni. Jak tłumaczy Paweł Gruza, wiceprezes KGHM, dobry wynik kopalni to efekt wyższego przerobu i lepszej zawartości miedzi w rudzie. – Formuły cenowe, które mamy w sprzedaży koncentratu z Sierra Gorda, powodują czasami pozytywny efekt w stosunku do średniej ceny na Londyńskiej Giełdzie Metali, i tak było w tym okresie – wyjaśnia.

W ocenie zarządu jest szansa na utrzymanie dobrych wyników finansowych Sierra Gorda w kolejnych okresach. – Na wynik finansowy Sierra Gorda patrzymy z optymizmem, licząc na możliwość utrzymania dobrych pozycji kosztowych w przyszłych okresach – dodał wiceprezes. Produkcja miedzi w chilijskiej kopalni w I półroczu br. osiągnęła poziom 39 tys. ton i była o 34 proc. wyższa porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

Grupa liczy, że w przyszłym roku KGHM nie będzie już musiał zasilać finansowo kopalni w Chile. – Sierra Gorda, dzięki dobrej produkcji i pozycji finansowej, jest w stanie refinansować stare zadłużenie i mamy nadzieję, że prace nad budżetem przyszłorocznym dadzą taki rezultat, że będzie to pierwszy rok, w którym nie będziemy finansować z kraju projektu w Chile, a być może wektor finansowy będzie skierowany w drugą stronę – wyjaśnia Gruza.

Prezes Chludziński zaznaczył, że transfery do Sierra Gorda w latach 2019 i 2020 były minimalne w porównaniu z poprzednimi latami. W II kwartale 2020 roku wsparcie wyniosło 52 mln USD. – Dla nas znacznie korzystniejsze jest, jeśli Sierra Gorda będzie finansować się zewnętrznie, do czego ma coraz większą zdolność – uważa.

Skonsolidowany wynik netto KGHM w II kwartale br. wyniósł 9 mln zł wobec 418 mln zł wypracowanych w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Na spadek wyniku wpłynęły głównie różnice kursowe (-237 mln zł) oraz wyższa strata z wyceny wspólnych przedsięwzięć metodą praw własności (-147 mln zł). Skorygowana EBITDA grupy zwiększyła się rok do roku o 19 proc., do ponad 1,5 mld zł. Przychody wyniosły 5,65 mld zł i były nieznacznie niższe niż rok wcześniej.

 

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kluczowy krok PGE do budowy morskich farm wiatrowych

Polska Grupa Energetyczna zrobiła kolejny krok w kierunku budowy morskich farm wiatrowych. Zakończyła właśnie ...

Akcjonariusze Jukosu napisali do Tuska

W piśmie do Rady Europejskiej akcjonariusze Jukosu przedstawili program spłacania przez Rosję zasądzonego odszkodowania. ...

Energetyka jądrowa za wolna i za droga w ratowaniu klimatu

Energetyka jądrowa traci pozycję wobec odnawialnych źródeł pod względem mocy i kosztów, bo reaktory ...

Ropa nie ma już siły, by drożeć

Większość ekspertów wierzy, że w kolejnych tygodniach rynki będą się zachowywać podobnie jak na ...

Gazprom zapożyczył się na wieczność

Po raz pierwszy w historii rosyjskiego rynku finansowego rosyjska firma przeprowadziła emisję korporacyjnych euroobligacji ...

Amnezja ambasadora

Rosyjski ambasador w Niemczech twierdzi, że Rosja nigdy nie wykorzystywała surowców energetycznych jako narzędzia ...