KGHM: Popyt na miedź ma się dobrze

Bloomberg

Miedziowy gigant uniknął większych turbulencji finansowych związanych z pandemią. Optymizmem napawają m.in. rosnące ceny miedzi.

Mimo pandemii zarząd miedziowego koncernu podtrzymał założenia budżetowe na 2020 rok. – Założenia budżetowe na 2020 rok pozostają aktualne. Staramy się zrealizować ten plan, który powstał jeszcze przed wystąpieniem sytuacji epidemicznej. Pierwsza połowa zakończyła się sukcesem, trwa druga połowa – wyjaśnia Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Odbudowa popytu

W ocenie zarządu wsparciem dla spółki jest korzystna sytuacja na rynku miedzi. – W III kwartale ceny miedzi są sprzyjające dla KGHM. Kluczem do odbudowy popytu jest większy optymizm w chińskiej gospodarce i utrzymanie poziomu produkcji przemysłowej. Co istotne pandemia wstrzymała też niektóre globalne projekty, wpływając na zmniejszenie podaży na rynku – wskazuje szef KGHM. – Popyt będzie nadal rósł, a my staramy się do tego przygotować. Dlatego planujemy kontynuować nasze projekty inwestycyjne – dodaje. Chludziński podkreśla, że KGHM jest jedną z zaledwie trzech na kilkanaście globalnych firm z sektora, które w okresie pandemii zwiększyły produkcję w I półroczu 2020 roku. – Jesteśmy jedną z tych trzech firm, które nie tyle nie zrewidowały w dół swoich założeń, ale w tym trudnym czasie zwiększyliśmy swoją produkcję – zaznacza.

Marcin Chludziński, prezes KGHM

W ostatnich dniach ceny miedzi osiągnęły poziomy nienotowane od 16 miesięcy. W czwartek na Londyńskiej Giełdzie Metali była wyceniana po 6648 dol. za tonę. Od dołka cenowego z marca notowania surowca poszybowały o prawie 45 proc.

Sierra Gorda błyszczy

Pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów są wyniki chilijskiej kopalni. Jej EBITDA zwiększyła się w II kwartale o 150 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, osiągając 324 mln zł, co stanowi najwyższy w historii wynik tej kopalni. Jak tłumaczy Paweł Gruza, wiceprezes KGHM, dobry wynik kopalni to efekt wyższego przerobu i lepszej zawartości miedzi w rudzie. – Formuły cenowe, które mamy w sprzedaży koncentratu z Sierra Gorda, powodują czasami pozytywny efekt w stosunku do średniej ceny na Londyńskiej Giełdzie Metali, i tak było w tym okresie – wyjaśnia.

W ocenie zarządu jest szansa na utrzymanie dobrych wyników finansowych Sierra Gorda w kolejnych okresach. – Na wynik finansowy Sierra Gorda patrzymy z optymizmem, licząc na możliwość utrzymania dobrych pozycji kosztowych w przyszłych okresach – dodał wiceprezes. Produkcja miedzi w chilijskiej kopalni w I półroczu br. osiągnęła poziom 39 tys. ton i była o 34 proc. wyższa porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

Grupa liczy, że w przyszłym roku KGHM nie będzie już musiał zasilać finansowo kopalni w Chile. – Sierra Gorda, dzięki dobrej produkcji i pozycji finansowej, jest w stanie refinansować stare zadłużenie i mamy nadzieję, że prace nad budżetem przyszłorocznym dadzą taki rezultat, że będzie to pierwszy rok, w którym nie będziemy finansować z kraju projektu w Chile, a być może wektor finansowy będzie skierowany w drugą stronę – wyjaśnia Gruza.

Prezes Chludziński zaznaczył, że transfery do Sierra Gorda w latach 2019 i 2020 były minimalne w porównaniu z poprzednimi latami. W II kwartale 2020 roku wsparcie wyniosło 52 mln USD. – Dla nas znacznie korzystniejsze jest, jeśli Sierra Gorda będzie finansować się zewnętrznie, do czego ma coraz większą zdolność – uważa.

Skonsolidowany wynik netto KGHM w II kwartale br. wyniósł 9 mln zł wobec 418 mln zł wypracowanych w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Na spadek wyniku wpłynęły głównie różnice kursowe (-237 mln zł) oraz wyższa strata z wyceny wspólnych przedsięwzięć metodą praw własności (-147 mln zł). Skorygowana EBITDA grupy zwiększyła się rok do roku o 19 proc., do ponad 1,5 mld zł. Przychody wyniosły 5,65 mld zł i były nieznacznie niższe niż rok wcześniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Woszczyk odchodzi z PGE

Prezes oraz jeden z wiceprezesów złożyli rezygnacje z zajmowanych stanowisk – podała w komunikacie ...

Life is an art of making choices

The world is facing a powerful challenge of halting the negative environmental impacts of ...

Przypłynął 50. statek z LNG

W niedzielę metanowiec Iberica Knutsen dostarczył do Świnoujścia skroplony gaz ziemny. Tym samym łączna ...

Minister Klimatu chce szybciej pożegnać węgiel

We wtorek Ministerstwo Klimatu przekazało zaktualizowany projekt polityki energetycznej państwa do dalszych prac w ...

PGNiG wynajęło platformę wiertniczą

Koncern wraz z Aker BP pozyskał urządzenie dzięki któremu chce wykonać nowe otwory wydobywcze ...

Redukcja emisji i poprawa efektywności następują dzięki inwestycjom w całym sektorze – mówili paneliści

Transformacja energetyki wymaga inwestycji

Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na ponoszenie wysokich kosztów OZE. Transformacja energetyki w stronę ...