Ukryty potencjał Żelaznego Mostu

Żelazny Most to zbiornik, w którym składowane są odpady poflotacyjne powstające w wyniku produkcji miedzi i srebra. Obiekt może pełnić ważną rolę w ramach tzw. gospodarki obiegu zamkniętego, do której wdrażania obliguje Polskę Komisja Europejska.

KGHM to jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie. Nieodzownym elementem produkcji tych metali jest kwestia odpadów. Aż 96 proc. rudy pozyskiwanej przez firmę jest efektem ubocznym procesu technologicznego, który trzeba gdzieś składować. Takim miejscem jest Żelazny Most w Polkowicach na Dolnym Śląsku. To olbrzymi zbiornik, największy tego typu w Europie, do którego odpady płyną rurociągami wewnątrz zawiesiny technologicznej. Obecnie jest on rozbudowywany o tzw. kwaterę południową dzięki czemu jego pojemność zwiększy się z 780 mln m3 do 950 mln m3.

Media informują od czasu do czasu o rzekomych zagrożeniach związanych z Żelaznym Mostem, co nie powinno dziwić ze względu na skalę obiektu. Pojawiają się np. anonimowe donosy sugerujące, że wchodzące w jego skład zapory mogą być nieszczelne. Tymczasem obiekt monitoruje około 17 tys. czujników, jest także regularnie kontrolowany. Ocena jego bezpieczeństwa została przeanalizowana przez zagraniczne firmy (np. Norwegian Geotechnical Institute). Również rozbudowa zbiornika spełnia wszelkie normy i międzynarodowe standardy.

W kontekście dyskusji o Żelaznym Moście smuci to, że tak mało mówi się o jego potencjale, a tak wiele o rzekomych zagrożeniach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwie, zresztą ściśle ze sobą powiązane, kwestie.

Pierwszą z nich jest możliwość wykorzystania odpadów składowanych na terenie obiektu. Są one wykorzystywane w produkcji: materiału budowlanego, spoiw mineralnych, betonu, kruszyw. Mają zastosowanie w budowie dróg, rozwoju technologii górniczych etc.

Zbiornik poflotacyjny Żelazny Most, fot. materiały prasowe KGHM

Równie ciekawe są przyszłe możliwości wykorzystywania tego co jest efektem ubocznym produkcji miedzi i srebra w KGHM. Odpady składowane w Żelaznym Moście posiadają znaczne zawartości miedzi, srebra, co w przyszłości może umożliwić pozyskiwanie metali z rudy znajdującej się na składowisku. Odpady sprzed 30, 40 lat były znaczne bogatsze w cenne pierwiastki niż teraz i nie zawsze odpowiednio je wykorzystywano.

Drugi aspekt, na który warto zwrócić uwagę w kontekście Żelaznego Mostu to gospodarka o obiegu zamkniętym, która ma stanowić fundament tzw. Nowego Zielonego Ładu. To kompleksowa wizja Komisji Europejskiej, która ma transformować europejskie gospodarki w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. (będzie to sytuacja, w której emisje gazów cieplarnianych zostaną zrównoważone przez pochłanianie naturalne bądź technologiczne). Żelazny Most wpisuje się w te założenia w wielu aspektach. Część gromadzonej w nim wody jest powtórnie wykorzystywana w procesach produkcyjnych. Podobnie może być z recyklingiem rudy pod kątem pozyskiwania miedzi i srebra.

Jak więc widać obiekt Żelazny Most ma olbrzymi potencjał, na który media rzadko zwracają uwagę. Jego odpowiednie wykorzystanie jest uwarunkowane różnymi czynnikami, w tym koniecznymi zmianami prawnymi. Politycy powinni pochylić się nad tą kwestią i pomóc firmom takim jak KGHM zwiększać ich konkurencyjność w obliczy zmian jakie w Europie wprowadzi Nowy Zielony Ład.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgiel pod ostrzałem

USA znalazły się w izolacji. To ostrzeżenie dla wielkich trucicieli, takich jak Polska. „Batalię ...

URE: ustawa o cenach energii wymaga pilnej nowelizacji

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował do ministra energii o bardzo pilną nowelizację ustawy, zamrażającej ...

Atak na supertankowce w Zatoce Omańskiej

Doszło do eksplozji na dwóch supertankowcach w Zatoce Omańskiej. Podejrzewaną przyczyną są ataki terrorystyczne ...

Stawiamy na obieg zamknięty

Rezygnujemy z plastikowych jednorazówek. 
To zobowiązanie na nadchodzące lata, ale zaczynamy od zaraz. Nie ...

Komornik wchodzi do Gazpromu

Rosyjski koncern nie zapłacił 36 mln euro kary nałożonej nań przez litewski urząd antymonopolowy. ...

Energetyczne dylematy

Zamieszczony na CIRE artykuł na temat funkcjonowania elektroenergetyki spotkał się z zainteresowaniem i wywołał ...