UE szuka dostępu do rzadkich metali. Pomogą polskie kopalnie?

A KGHM mark sits on a newly cast gold bullion bar ahead of export at the KHGM Polska Miedz SA smelting plant in Glogow, Poland, on Monday, March 23, 2015. KGHM is the world's third-largest silver producer behind Fresnillo Plc and BHP Billiton Ltd. Photographer: Bartek Sadowski/Bloomberg

Coraz większe napięcia w światowym handlu skłaniają Unię Europejską do poszukiwania szerszego dostępu do strategicznych surowców. Polskie kopalnie mogą okazać się istotnym elementem działań Brukseli.

 

System z Bretton Woods na dekady ukształtował system gospodarczy świata. Struktury takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy oraz swobodny przepływ towarów zagwarantował Stanom Zjednoczonym uprzywilejowaną pozycję w ekonomicznym krwioobiegu.

 

Dziś wiadomo już, że Amerykanie nie byli jedynymi beneficjentami Bretton Woods. Skorzystały z niego m.in. Chiny, które szybko awansowały na pozycję gospodarczego wicelidera  i rzuciły wyzwanie interesom Waszyngtonu. Tocząca się dziś amerykańsko-chińska wojna handlowa to element walki o globalną hegemonię, a jednym z jej najciekawszych elementów jest spór o dominację w przemyśle high – tech. Nowe technologie mogą przechylić szalę zwycięstwa w walce o gospodarczy prymat na świecie, a ważny dla ich rozwoju jest dostęp do rzadkich surowców w jak najniższej cenie.

 

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

 

Polska również stanowi element globalnej układanki związanej z rzadkimi metalami. Ich producentem jest bowiem państwowy KGHM – jedna z największych europejskich firm surowcowych.

 

Chodzi m.in. o ren, który jest produktem ubocznym w procesie produkcji miedzi, a wykorzystuje się go do produkcji elementów silników odrzutowych, turbin gazowych czy wysokooktanowych benzyn. Światowe zasoby tego metalu są bardzo małe – mówimy tu o około 17 tys. ton. Występują głównie w Chile, USA, Kanadzie, ale również Rosji, Kazachstanie i Uzbekistanie (druga grupa państw jest ściśle związana z Chinami). Tymczasem KGHM Metraco należy do największych, globalnych producentów renu.

 

Polska spółka pozyskuje również molibden wykorzystywany w zbrojeniówce, lotnictwie, petrochemii, elektronice czy energetyce. To pierwiastek będący dodatkiem większości stopów, produkuje się z niego stale wysokoodporne i wysokotemperaturowe. Inne produkty powstające w oparciu o molibden to np. katalizatory w przemyśle naftowym, a z jego izotopu korzysta przemysł nuklearny.

 

 

Producentem tego cennego pierwiastka jest m.in. chilijska kopalnia Sierra Gorda. Partnerem KGHM-u w zakresie pozyskiwania molibdenu jest Sumitomo, spółka będąca globalnym liderem w zaspokajaniu zapotrzebowania światowego na ten metal. Poza Chile strategiczne zasoby molibdenu znajdują się w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

 

Oczywiście ilość metali w portfelu polskiej spółki nie jest kluczowa z perspektywy światowej, ale nie można jej także bagatelizować. O jego znaczeniu może świadczyć fakt uzyskania przez KGHM wsparcia finansowego z kluczowego unijnego programu Horyzont 2020. Chodzi o projekt BioMore, którego celem jest pozyskiwanie metali z wydobywanych w kopalniach KGHM rud/koncentratów. Proces ten opiera się na bakteriach i grzybach wytwarzających kwasy, które rozpuszczają cenne pierwiastki. Można je potem wypłukać i odzyskać na potrzeby przemysłu.

 

To projekt ważny z perspektywy Unii Europejskiej, która nie obserwuje biernie narastającej konfrontacji handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Epoka wolnego handlu powoli odchodzi w przeszłość, a zastępuje ją okres niepokojów i nawrót protekcjonizmu.

 

U.S. President Donald Trump speaks to members of the media as U.S. First Lady Melania Trump, left, listens before boarding Marine One on the South Lawn of the White House in Washington, D.C., U.S/Bloomberg

 

W obliczu tych zmian poddana próbie zostaje także jedność Zachodu. Prezydent USA, Donald Trump wycofał się na razie z zapowiedzi objęcia europejskich firm samochodowych cłami, a spółki z Unii Europejskiej realizujące projekt rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 nie zostały objęte amerykańskimi sankcjami. Jednak widać wyraźnie, że napięcia gospodarcze pomiędzy Ameryką i Europą wzrastają, a przekroczenie masy krytycznej zdaje się kwestią czasu. W tym kontekście Unia Europejska z pewnością będzie poszukiwała szerszego dostępu do rzadkich pierwiastków m.in. za pomocą programu BioMore i jego następców. KGHM jako jedna z największych firm surowcowych w Europie może być więc ciekawym elementem tych działań.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

USA trzyma ropę w garści

Jedna trzeci światowych zasobów ropy i jedna piąta wydobycia objęta jest sankcjami USA. Amerykanie ...

Europa potrzebuje solidarności

Polski sektor energetyczny stoi przed ogromnymi wyzwaniami, które często wykraczają skalą ponad narodowe granice. ...

Lotos przeszacował zapasy

Koncern zawiązał odpisy aktualizujące wartość zapasów w segmencie produkcji i handlu oraz zobowiązania finansowe ...

Minister energii pozoruje walkę ze smogiem

Pakiet działań, które mają ograniczyć emisję pyłów, okazuje się zaskakująco liberalny. Nie eliminuje węgla ...

Moc pytań o budowę rynku mocy w Polsce

Nadal jest wiele niewiadomych po prezentacji założeń tzw. rynku mocy, który ma zachęcać energetyków ...