UE szuka dostępu do rzadkich metali. Pomogą polskie kopalnie?

A KGHM mark sits on a newly cast gold bullion bar ahead of export at the KHGM Polska Miedz SA smelting plant in Glogow, Poland, on Monday, March 23, 2015. KGHM is the world's third-largest silver producer behind Fresnillo Plc and BHP Billiton Ltd. Photographer: Bartek Sadowski/Bloomberg

Coraz większe napięcia w światowym handlu skłaniają Unię Europejską do poszukiwania szerszego dostępu do strategicznych surowców. Polskie kopalnie mogą okazać się istotnym elementem działań Brukseli.

System z Bretton Woods na dekady ukształtował system gospodarczy świata. Struktury takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy oraz swobodny przepływ towarów zagwarantował Stanom Zjednoczonym uprzywilejowaną pozycję w ekonomicznym krwioobiegu.

Dziś wiadomo już, że Amerykanie nie byli jedynymi beneficjentami Bretton Woods. Skorzystały z niego m.in. Chiny, które szybko awansowały na pozycję gospodarczego wicelidera  i rzuciły wyzwanie interesom Waszyngtonu. Tocząca się dziś amerykańsko-chińska wojna handlowa to element walki o globalną hegemonię, a jednym z jej najciekawszych elementów jest spór o dominację w przemyśle high – tech. Nowe technologie mogą przechylić szalę zwycięstwa w walce o gospodarczy prymat na świecie, a ważny dla ich rozwoju jest dostęp do rzadkich surowców w jak najniższej cenie.

 

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

Polska również stanowi element globalnej układanki związanej z rzadkimi metalami. Ich producentem jest bowiem państwowy KGHM – jedna z największych europejskich firm surowcowych.

Chodzi m.in. o ren, który jest produktem ubocznym w procesie produkcji miedzi, a wykorzystuje się go do produkcji elementów silników odrzutowych, turbin gazowych czy wysokooktanowych benzyn. Światowe zasoby tego metalu są bardzo małe – mówimy tu o około 17 tys. ton. Występują głównie w Chile, USA, Kanadzie, ale również Rosji, Kazachstanie i Uzbekistanie (druga grupa państw jest ściśle związana z Chinami). Tymczasem KGHM Metraco należy do największych, globalnych producentów renu.

Polska spółka pozyskuje również molibden wykorzystywany w zbrojeniówce, lotnictwie, petrochemii, elektronice czy energetyce. To pierwiastek będący dodatkiem większości stopów, produkuje się z niego stale wysokoodporne i wysokotemperaturowe. Inne produkty powstające w oparciu o molibden to np. katalizatory w przemyśle naftowym, a z jego izotopu korzysta przemysł nuklearny.

Producentem tego cennego pierwiastka jest m.in. chilijska kopalnia Sierra Gorda. Partnerem KGHM-u w zakresie pozyskiwania molibdenu jest Sumitomo, spółka będąca globalnym liderem w zaspokajaniu zapotrzebowania światowego na ten metal. Poza Chile strategiczne zasoby molibdenu znajdują się w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Oczywiście ilość metali w portfelu polskiej spółki nie jest kluczowa z perspektywy światowej, ale nie można jej także bagatelizować. O jego znaczeniu może świadczyć fakt uzyskania przez KGHM wsparcia finansowego z kluczowego unijnego programu Horyzont 2020. Chodzi o projekt BioMore, którego celem jest pozyskiwanie metali z wydobywanych w kopalniach KGHM rud/koncentratów. Proces ten opiera się na bakteriach i grzybach wytwarzających kwasy, które rozpuszczają cenne pierwiastki. Można je potem wypłukać i odzyskać na potrzeby przemysłu.

To projekt ważny z perspektywy Unii Europejskiej, która nie obserwuje biernie narastającej konfrontacji handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Epoka wolnego handlu powoli odchodzi w przeszłość, a zastępuje ją okres niepokojów i nawrót protekcjonizmu.

 

W obliczu tych zmian poddana próbie zostaje także jedność Zachodu. Prezydent USA, Donald Trump wycofał się na razie z zapowiedzi objęcia europejskich firm samochodowych cłami, a spółki z Unii Europejskiej realizujące projekt rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 nie zostały objęte amerykańskimi sankcjami. Jednak widać wyraźnie, że napięcia gospodarcze pomiędzy Ameryką i Europą wzrastają, a przekroczenie masy krytycznej zdaje się kwestią czasu. W tym kontekście Unia Europejska z pewnością będzie poszukiwała szerszego dostępu do rzadkich pierwiastków m.in. za pomocą programu BioMore i jego następców. KGHM jako jedna z największych firm surowcowych w Europie może być więc ciekawym elementem tych działań.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Iran nie zamrozi wydobycia

Chwieje się naftowe porozumienie. Teheran nie zgadza się na zmniejszenie swojego udziału w rynku ...

Ireneusz Zyska pełnomocnikiem rządu ds. OZE

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, został pełnomocnikiem rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Ustanowienie nowej funkcji ...

Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Ignitis Group pożyczy 60 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na swój pierwszy projekt ...

Zielonej strategii nie można przynieść w teczce

Data zakończenia wydobycia, twarde inwestycje w zieloną energetykę także z kapitałem prywatnym i wspólnie ...

Czy zdrożeje prąd dla rodzin?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Czy zdrożeje prąd dla rodzin? Część spółek ...

Wiceprezydent USA: Nord Stream 2 złym przedsięwzięciem dla Europy

Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek podczas wizyty w Sztokholmie, że projekt gazociągu ...