Gazprom chce renegocjować cenę w kontrakcie jamalskim

Bloomberg

Rosjanie wystąpili do PGNiG z wnioskiem o zmianę warunków dostaw gazu do Polski. To może być element przygotowań do nowego arbitrażu.

Gazprom i Gazprom Export wystąpiły do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z wnioskiem o renegocjację ceny za gaz ziemny, który dostarczają do naszego kraju w ramach kontraktu jamalskiego. Jakich konkretnie zmian domagają się Rosjanie, nie podano. – W ocenie spółki wniosek renegocjacyjny Gazpromu jest niezasadny oraz nie spełnia wymogów formalnych opisanych w kontrakcie jamalskim, a w rezultacie jest bezskuteczny – podało PGNiG w komunikacie giełdowym. Żadnych dodatkowych informacji w tej sprawie spółka nie udzieliła.

Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, przypuszcza, że złożony przez Gazprom wniosek jest odpowiedzią na podobne pismo złożone ponad miesiąc temu przez PGNiG. – Może to być również element przygotowań do nowego arbitrażu lub gra na czas. Zapisy kontraktu jamalskiego nie są jednak znane opinii publicznej i wszelkie dywagacje na ten temat są tak naprawdę tylko spekulacjami – mówi Kliszcz.

Jego zdaniem trwający obecnie arbitraż, dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim, obowiązujących od 1 listopada 2014 r., prawdopodobnie zakończy się dopiero w marcu lub kwietniu przyszłego roku. PGNiG zapewne go wygra. – Jeśli tak się stanie polska spółka może otrzymać nawet 600 mln USD jednorazowej rekompensaty. O wiele ważniejszą sprawą jest jednak to, czy zostanie zmieniona formuła cenowa i tym samym ceny za importowany gaz będą powiązane z notowaniami giełdowymi, a nie ropą – twierdzi Kliszcz.

Kontrakt jamalski obowiązuje do 2022 r. Na jego mocy Polska może importować z Rosji do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, przy czym musi odebrać przynajmniej 85 proc. tego wolumenu. W ubiegłym roku sprowadziliśmy ze Wschodu 10,3 mld m sześc. błękitnego paliwa, a po III kwartałach tego roku 7,1 mld m sześc. Dla porównania rocznie Polska zużywa około 17 mld m sześc. gazu.

PGNiG zakłada, że w ramach obecnie trwającego postępowania arbitrażowego nastąpi zmiana opłat za gaz z datą wsteczną na dzień 1 listopada 2014 r. W efekcie każda ze stron mogła żądać kolejnej renegocjacji ceny w kontrakcie, począwszy od 1 listopada 2017 r., co PGNiG dokładnie tego dnia zainicjowało. Teraz zrobili to też Rosjanie.

Mogą Ci się również spodobać

Roszady w spółkach z udziałem państwa

W Lotosie wymieniono niemal całą radę. Podobnie może być w Orlenie. W PGNiG trwa ...

Pływający terminal LNG pod lupą Moskwy

Rosjanie pilnie śledzą zamiany w polskim sektorze gazowym. O rządowej decyzji budowy pływającego terminalu ...

URE: Potrzebne wyższe obligo na energię

Urząd Regulacji Energetyki chce wyższego obowiązku sprzedaży energii przez giełdę. Od stycznia wzrosło ono ...

Naftogaz złamał monopol Gazpromu

Od kwietnia możliwy jest fizyczny przesył gazu w obie strony między Ukrainą a Słowacją. ...

Rosatom dostarczy Uzbekistanowi paliwo jądrowe

Rosyjska spółka paliwowa TVEL AO oraz Instytut Fizyki Jądrowej przy Akademii Nauk Uzbekistanu podpisały ...