Gazprom chce renegocjować cenę w kontrakcie jamalskim

Bloomberg

Rosjanie wystąpili do PGNiG z wnioskiem o zmianę warunków dostaw gazu do Polski. To może być element przygotowań do nowego arbitrażu.

Gazprom i Gazprom Export wystąpiły do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z wnioskiem o renegocjację ceny za gaz ziemny, który dostarczają do naszego kraju w ramach kontraktu jamalskiego. Jakich konkretnie zmian domagają się Rosjanie, nie podano. – W ocenie spółki wniosek renegocjacyjny Gazpromu jest niezasadny oraz nie spełnia wymogów formalnych opisanych w kontrakcie jamalskim, a w rezultacie jest bezskuteczny – podało PGNiG w komunikacie giełdowym. Żadnych dodatkowych informacji w tej sprawie spółka nie udzieliła.

Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, przypuszcza, że złożony przez Gazprom wniosek jest odpowiedzią na podobne pismo złożone ponad miesiąc temu przez PGNiG. – Może to być również element przygotowań do nowego arbitrażu lub gra na czas. Zapisy kontraktu jamalskiego nie są jednak znane opinii publicznej i wszelkie dywagacje na ten temat są tak naprawdę tylko spekulacjami – mówi Kliszcz.

Jego zdaniem trwający obecnie arbitraż, dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim, obowiązujących od 1 listopada 2014 r., prawdopodobnie zakończy się dopiero w marcu lub kwietniu przyszłego roku. PGNiG zapewne go wygra. – Jeśli tak się stanie polska spółka może otrzymać nawet 600 mln USD jednorazowej rekompensaty. O wiele ważniejszą sprawą jest jednak to, czy zostanie zmieniona formuła cenowa i tym samym ceny za importowany gaz będą powiązane z notowaniami giełdowymi, a nie ropą – twierdzi Kliszcz.

Kontrakt jamalski obowiązuje do 2022 r. Na jego mocy Polska może importować z Rosji do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, przy czym musi odebrać przynajmniej 85 proc. tego wolumenu. W ubiegłym roku sprowadziliśmy ze Wschodu 10,3 mld m sześc. błękitnego paliwa, a po III kwartałach tego roku 7,1 mld m sześc. Dla porównania rocznie Polska zużywa około 17 mld m sześc. gazu.

PGNiG zakłada, że w ramach obecnie trwającego postępowania arbitrażowego nastąpi zmiana opłat za gaz z datą wsteczną na dzień 1 listopada 2014 r. W efekcie każda ze stron mogła żądać kolejnej renegocjacji ceny w kontrakcie, począwszy od 1 listopada 2017 r., co PGNiG dokładnie tego dnia zainicjowało. Teraz zrobili to też Rosjanie.

Mogą Ci się również spodobać

Umowa na modernizację trzech bloków Elektrowni Turów

Ponad 70 mln zł będzie kosztowała modernizacja elektrofiltrów w trzech blokach energetycznych w Elektrowni ...

Droga ropa wpłynie na wyniki spółek

Część specjalistów prognozuje spadek marż rafineryjnych. W ocenie innych marże nadal będą wysokie. Najwyższe ...

Tauron: W tym roku gorzej w dystrybucji i sprzedaży energii

Segment dystrybucji i sprzedaży nie będzie sobie radził najlepiej w tym roku. Wynik operacyjny ...

Rosja uderza w porty Bałtyku

Kreml zabronił eksportu rosyjskiej ropy przez porty republik bałtyckich. Rosjanie grożą też ograniczeniem do ...

Jest umowa gazowa Rosja-Ukraina, ale…

Po dziewięciu godzinach negocjacji, Rosja i Ukraina porozumiały się we wszystkich głównych kwestiach dotyczących ...