Polska wciąż więcej kupuje w Gazpromie

Bloomberg

Import rosyjskiego gazu do Polski zwiększył się, choć nieznacznie. Rekordowo dużo kupuje Wielka Brytania.

– Według wstępnych danych dotyczących dostaw gazu z Gazpromu do krajów dalekiej zagranicy w okresie od 1 stycznia do 15 czerwca 2016 r. wzrosły o 15 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Wzrost sprzedaży w liczbach bezwzględnych wyniósł 10,2 mld m3 gazu ziemnego – podał prezes Aleksiej Miller.

Eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł aż o 80,4 proc., do Francji o 34,6 proc. Niemcy – największy klient Rosja zwiększył zakupy o 9,1 proc. a Polska o 0,32 proc.

W 2015 roku największy wzrost odnotowano w dostawach do Włoch. Gazprom zwiększył dostawy do tego kraju o 12,6 proc. (całkowite dostawy wyniosły 24,4 mld m3). Jest to drugi co do wielkości wynik w historii Gazpromu w dostawach do Włoch.

– Zapotrzebowanie włoskich klientów na rosyjski gaz ciągle rośnie – od 1 stycznia do 15 czerwca wzrosło o 5,3 proc. w porównaniu do zeszłorocznego rekordu. W rezultacie, Włochy są teraz tak dużym klientem jak Turcja i zajmują drugie miejsce wśród wszystkich krajów importujących gaz – podkreślił prezes Miller.

Tradycyjnie nie podał, które kraje zmniejszyły zakupy rosyjskiego gazu. Z innych źródeł wiadomo, że robią to m.in. republiki nadbałtyckie i Turcja.

Mogą Ci się również spodobać

Minął czas małych w energetyce

Rozwój gospodarczy Polski i spowodowane tym wzrastające zapotrzebowanie na energię elektryczną, wymuszają potrzebę dużych ...

Onico ma coraz większe problemy. Ogromna przecena akcji

Akcje spółki tanieją o kilkadziesiąt procent. To rezultat obaw związanych z niewypłacalnością firmy, żądań ...

Sankcje biją w Nord Stream 2

Największy sojusznik Gazpromu – austriacki OMV przyznał, że z powodu nowych sankcji USA trzeba ...

Total bez zgody w Rosji

Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) Rosji odmówiła wydania zgody francuskiego gigantowi paliwowemu Total, na zakup akcji ...

Ogromna strata niemieckiego giganta

Spadające ceny prądu i promowanie zielonej energii przez niemiecki rząd pogrążają koncern energetyczny E.on. ...

Nie ma kompromisu z Gazpromem

Bruksela zaprzecza, by osiągnięto kompromis w sprawie zarzutów o naruszenie prawa antymonopolowego przez Rosjan. ...