Kurs Duonu mocno spada

Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Giełdowi gracze liczyli, że w pierwszym półroczu grupa wypracuje zdecydowanie lepsze wyniki finansowe od opublikowanych dziś rano. W efekcie wyprzedają akcje spółki.

Na otwarciu dzisiejszej sesji inwestorzy handlowali walorami Grupy Duon po 3,63 zł. Był to kurs o 3,2 proc. niższy od zanotowanego na wczorajszym zamknięciu. Z każdą minutą podaż papierów jednak rosła i jeszcze przed południem akcje spółki taniały nawet o 11,7 proc., czyli do 3,31 zł.

Bezpośrednią przyczyną spadku kursu są opublikowane dziś przed sesją wyniki finansowe grupy za pierwsze półrocze. Mimo, że są one stosunkowo dobre, to jednak istotnie słabsze od oczekiwanych przez większość analityków oraz inwestorów.

W pierwszym półroczu Grupa Duon osiągnęła 423,1 mln zł przychodów, co oznaczało wzrost aż o 55,3 proc. w stosunku do tego samego okresu 2014 r. Zdecydowanie najmocniej, bo aż czterokrotnie, wzrosły wpływy ze sprzedaży gazu ziemnego na zasadzie TPA, czyli z wykorzystaniem infrastruktury podmiotów trzecich. To efekt pozyskania nowych klientów. Grupa Duon pod koniec ubiegłego roku miała ich 966. Na koniec czerwca było już około 2 tys. klientów. Ich pozyskiwaniu sprzyjały utrzymujące się niskie ceny gazu, postępująca liberalizacja polskiego rynku i rosnąca świadomość odbiorców o możliwości zmiany dostawcy.

Mocna zwyżka przychodów, bo 65,7-proc. miała również miejsce w obszarze handlu hurtowego gazem. Słabszy wzrost odnotowano z kolei w hurtowym handlu energią elektryczną. Mniejsze wpływy niż rok temu Grupa Duon zanotowała za to w obszarze sprzedaży skroplonego gazu LNG, gazu sieciowego oraz energii elektrycznej na zasadzie TPA.

Mimo wzrostu przychodów spółka na poziomie skonsolidowanym zanotowała niewielki, bo 0,9-proc. spadek czystego zarobku. Tym samym wyniósł 12,7 mln zł. Spółka nie zanotowała istotnej zwyżki zysku netto m.in. dlatego, że w tym roku rynek hurtowy gazu nie stwarzał tak atrakcyjnych możliwości osiągania istotnych marż jak rok temu. Poza tym poniesiono stosunkowo wysokie koszty finansowe, co związane było ze zmianami kursu euro.

Przychody wypracowane przez Grupę Duon w pierwszym półroczu stanowią już 51,7 proc., a zysku netto 53,8 proc. tego, co według prognozy zarządu ma być osiągnięte w całym roku.

– Widzimy, że procesy liberalizacji zachodzące na rynku gazu, a także posiadane przez nas zasoby w postaci wykwalifikowanej kadry sprzedażowej przekładają się na systematyczne zwiększanie sprzedaży gazu i energii na zasadach TPA, co będzie w pełni odzwierciedlone w wynikach naszej grupy w kolejnych okresach. Drugim strategicznym obszarem, na którym obecnie się koncentrujemy, jest sprzedaż LNG – mówi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Woda w kranie – już nie oczywistość

Miasta będą musiały nastawić się na gospodarkę o obiegu zamkniętym W Polsce na mieszkańca przypada ...

Atomowy ból głowy Łukaszenki

Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej, który powstanie po zbudowaniu elektrowni jądrowej na Białorusi? ...

Będzie rewizja strategii Tauronu

Nowy prezes katowickiej spółki zapowiada przegląd projektów inwestycyjnych. Planuje kolejne cięcie kosztów. – Mogę ...

Gaz, ekologiczna alternatywa węgla

Chcemy, aby w 2022 r. 90 proc. Polaków miało dostęp do gazu – zapowiedział ...

Kopalnie jeszcze bliżej energetyki

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG sprzedaje i dystrybuuje coraz więcej gazu ...

Ceny baryłki ropy naftowej wciąż spadają, dna nie widać

Notowania baryłki staczają się poniżej 50 dolarów. Ceny paliw w Polsce mogą spaść nawet ...