Niemcy liczą ile będzie kosztować porażka Nord Stream 2

Bloomberg
Bloomberg
Bloomberg

Niemieckie organizacje biznesowe oszacowały możliwe straty wynikające z rezygnacji z projektu Nord Stream 2. Łącznie może to kosztować biznes nawet 12 miliardów euro. I co ważniejsze – utratę pozycji gazowego hubu Europy.

„Całkowita utrata inwestycji w oba rurociągi (Nord Stream 2 i lądowy Eugal – rurociąg łączący instalację podmorską w lądową -red) może doprowadzić do wielomiliardowych strat dla poszczególnych europejskich przedsiębiorstw i kosztować miejsca pracy we wschodnich Niemczech” – powiedział Oliver Hermes prezes Wschodniego Komitet Gospodarki Niemieckiej dla portalu Tagesschau.

Prezes stowarzyszenia „Przyszłość. Gaz ziemny” Timm Koehler jest zdania, że po wstrzymaniu budowy konieczne będzie„ umorzenie inwestycji w wysokości 8 mld euro ”. Ponadto, jego zdaniem, za budowę rurociągów łączących rosyjski gazociąg z odbiorcami na lądzie (Opal, Eugal), trzeba będzie zapłacić 4 mld euro. Przestrzegał m.in. przed wymiernym wzrostem cen gazu w UE z powodu braku dostaw. Niemiec nie wspomniał, że w Europie jest nadmiar gazu na wolnym rynku, a w miarę zwiększania liczby terminali LNG, rosną możliwości różnicowania źródeł dostaw.

Pipeline/Bloomberg

Wschodni Komitet Gospodarki Niemieckiej został założony w 1952 roku. Reprezentuje interesy niemieckich firm w Rosji, Białorusi, Ukrainie i innych krajach postsowieckich. Organizacja „Przyszłość. Gaz ziemny ”skupia firmy niemieckiego przemysłu gazowego.

Obie organizacje od początku silnie lobbują za dokończeniem budowy. Niemiecki biznes liczy, że po uruchomieniu Nord Stream 2 (jest gotowy w 96 procentach) Niemcy staną si gazowym hubem Europy. Rosyjskie gazociągu dostarczą tam bezpośrednio 110 mld m3 gazu rocznie. W Gazpromie Niemcy kupują rocznie około połowy tej ilości. Reszta ma trafić na wolny rynek.

Wcześniej The New York Times informował o zwiększonej presji na kanclerz Angelę Merkel na przerwanie wspierania Nord Stream 2 w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego rosyjskim środkiem Nowiczok. Coraz więcej europejskich polityków opowiada się za zawieszeniem projektu. Wcześniej niemiecka kanclerz wiele razy wspierała budową gazociągu, twierdząc, że jest to projekt wyłącznie komercyjny.

Angela Merkel, Kanclerz Niemiec i Donald Trump, Prezydent USA/Bloomberg

Do dokończenia gazociągu potrzeba położyć 160 km rur w duńscy wodach. Na dziś nie ma wykonawcy – firmy wycofały się z projektu pod wpływem amerykańskich sankcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftogaz z amerykańską pomocą

Amerykanie przyznali, że aktywnie uczestniczą w reformowaniu największego koncernu Ukrainy – Naftogazu. – To ...

Polenergia nie wybuduje gazociągu Bernau–Szczecin

Projekt połączenia nie będzie realizowany z powodu niezakwalifikowania go do krajowego planu rozwoju systemu ...

Katarski gaz nie jest zagrożony?

Konflikt Kataru z Arabią Saudyjską i kilkoma innymi państwami może wywołać wstrząsy na rynkach. ...

Estoński czempion energetyczny zawalczy o klientów nad Wisłą

Należąca do Eesti Energia firma Enefit docelowo chciałaby u nas sprzedawać 5 proc. zużywanego ...

Węglowe inwestycje bez wsparcia

Instytucje finansowe coraz częściej ograniczają lub całkowicie wycofują się ze wspierania inwestycji węglowych. To ...

Duńska blokada

Dania jako jedyna wśród unijnych państw jest w stanie skutecznie zablokować rosyjski gazociąg. I ...