Pandemia poobijała Gazprom

Pierwsze pół roku w warunkach pandemii, kosztowało rosyjskiego giganta gazowego utratę większości ubiegłorocznego zysku. Rosjanie sprzedawali mniej gazu i po blisko dwa razy niższej cenie. Gazprom zwiększył zadłużenie o 16 procent.

Gazprom opublikował wyniki za I półroczne 2020 r. Zysk netto wyniósł 45,46 mld rubli (620 mln dol.) czyli był 19,3 raza niższy od tego sprzed roku. Zysk na akcję koncernu zmniejszył się 25,4 razy. Przychody ze sprzedaży okazały się niższe o 28,8 proc. i wyniosły 2,903 bln rubli (40 mld dol.).

Dług netto zwiększył się o 16 proc. do 3,68 bln rubli (50 mld dol.). Gazprom tłumaczy wzrost zadłużenia zwiększeniem sumy zaciągniętych kredytów długoterminowych i pożyczek w ekwiwalencie rublowym. Ma to związek ze wzrostem kursów dolara i euro względem rubla.

Aleksij Miller, szef Gazpromu/Bloomberg

Średnia cena sprzedaży gazu w II kw wyniosła 101,1 dolara za 1000 m3 czyli blisko dwa razy mniej aniżeli rok wcześniej. Sprzedaż w II kw. była o 19 proc. mniejsza w ujęciu rocznym i wyniosła 46,6 mld m3. Średnia cena rosyjskiego gazu za I półrocze wyniosła 136 dol/1000 m3 – o 1,7 raza mniej r/r. Gazu eksportował Gazprom 98,2 mld m3 – to o 20 proc. mniej niż rok wcześniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kable średnich napięć muszą zejść pod ziemię

Potrzeba 46 mld zł, by polskie sieci dorównały jakością tym zachodnioeuropejskim – ujawnia „Rzeczpospolitej” ...

PGNiG chce zarabiać głównie na wydobyciu

Firma planuje wydać 2,3 mld zł na poszukiwania i eksploatację złóż. W tym roku ...

Raport MAE: Zapłacimy za tanią ropę

Ceny ropy mają szansę na odbicie dopiero w 2017 roku. ten rok będzie jeszcze ...

Trump odda Alaskę nafciarzom

Biały Dom planuje pozwolić na wydobycie ropy i gazu na obszarze 82 procent rezerwatu ...

Tauron zainwestuje 1 mld zł w obszarze wydobycia węgla

W ciągu najbliższych czterech lat grupa Tauron wyda ok. 1 mld zł na inwestycje ...

Brudna rosyjska ropa nie zablokuje rafinerii w Płocku

Rosjanie rozpoczęli tłoczenie na Białoruś ropy spełniającej normy jakościowe. Jednak przez system naszego wschodniego ...