Turcja pożegnała Gazprom

W czerwcu Turcja kupiła w Rosji o 1127 razy mniej gazu aniżeli jeszcze na początku 2020 roku. Oznacza to koniec rosyjskiego eksportu gazu na rynek, który jeszcze dwa lata temu był drugim po niemieckim. W eksporcie Gazpromu sprzedaż do Turcji stanowi dziś 0,01 procent.

W ciągu dwóch lat Ankara diametralnie przeorientowała swój rynek gazu z importu surowca rosyjskiego na gaz z Azerbejdżanu i LNG. Według danych Federalnej Służby Celnej Rosji w czerwcu Turcja importowała 2 mln m3 rosyjskiego gazu rurociągowego. To o 1127 razy mnie niż w styczniu i o 585 razy mniej niż w maju. Dla porównania w 2018 r Turcja kupiła w Gazpromie 23,96 mld m3 gazu a w 2019 r już tylko 15 mld m3.

 

Russian state-run exporter OAO Gazprom branded end caps sit on sections of pipeline at the halted construction site for the South Stream gas project in Sajkas, Serbia, /Bloomberg

To co się dzieje w tym roku w rzeczywistości oznacza zatrzymanie dostaw z Rosji. Na turecki rynek przypadało w czerwcu 0,01 procent eksportu Gazpromu. Cały eksport wyniósł 11 mld m3. Gaz z Rosji Turcy zastępują surowcem azerskim. Od marca Azerbejdżan jest największym dostawcą gazu do Turcji. W 2019 r import z Azerbejdżanu Turcja zwiększyła o 72 proc.; w tym roku dynamika jest jeszcze wyższa. Do tego dochodzą rosnące zakupy LNG na wolnym rynku.

Z powodu braku zamówień stały dwa rosyjskie gazociągi do Turcji. W maju Gazprom wstrzymał przesył gazu gazociągiem Błękitny Potok. Potem Turcy zatrzymali działający od stycznia i zbudowany kosztem 7 mld dol. Turecki Potok. Według Reuters także w lipcu Turecki Potok (moc przesyłowa to 16 mld m3) był pusty. 27 lipca turecki narodowy operator gazowy Botas ogłosił rutynowy przegląd gazociągu. Miał potrwać do 10 sierpnia. Nie ma informacji, że gazociąg wznowił pracę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ładowanie e-aut dłużej będzie skuteczniejsze i tańsze

Producenci samochodów na świecie naciskają na rządy, by tworzyły sieci szybkich ładowarek e-aut. W ...

Tauron sfinalizował zakup kopalni Brzeszcze

Należąca do grupy Tauron spółka Nowe Brzeszcze podpisała w czwartek ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń ...

Spółka Orlenu inwestuje w nawozy

Zależny Anwil kosztem 1,3 mld zł wybuduje trzecią linię do produkcji nawozów. Instalacja ma ...

Ofensywa zielonej energii

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Nie oznacza to jednak, ...

Trzy koncerny wchodzą do Libanu

Koncerny z Rosji, Francji i Włoch wspólnie zainwestują w złoża Libanu. Francuski Total, włoski ...

Kreml sięga po gaz Wenezueli

Władimir Putin zdecyduje o wspólnym z Wenezuelą wydobyciu gazu z szelfu tego kraju przez ...