PGNiG ma zgodę na nabycie złoża

Bloomberg

Koncern stał się właścicielem ponad 42 proc. udziałów w norweskim złożu Tommeliten Alpha. Dzięki temu od 2024 r. będzie mógł istotnie zwiększyć wydobycie gazu i ropy.

PGNiG Upstream Norway AS, firma należąca do grupy PGNiG, otrzymała zgodę norweskiego Ministerstwo Ropy i Energii na objęcie 42,38 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Dzięki tej transakcji koncern będzie mógł zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,5 mld m sześc. rocznie przez pierwsze sześć lat eksploatacji. Nabyte udziały pozwolą też na pozyskiwanie, w szczytowym roku produkcji, około 500 tys. ton ropy naftowej i NGL (ciekłe lub skroplone węglowodory odzyskane z gazu w instalacjach oddzielania lub przetwórstwa gazu). Wydobycie ma ruszyć w 2024 r.

Zgoda ministerstwa była ostatnim warunkiem potrzebnym do wejścia w życie umowy zawartej 18 października z firmą Equinor. Złoże Tommeliten Alpha znajduje się na Morzu Północnym. PGNiG za udziały w nim zapłaci 220 mln USD (828,7 mln zł według obecnego kursu NBP).

– Kupno udziałów w złożu w istotny sposób zwiększy naszą produkcję w regionie, z którego gazociągiem Baltic Pipe planujemy przesyłać gaz do Polski. Projekt Tommeliten Alpha pozwala nam realizować strategię dywersyfikacji dostaw i jest atrakcyjny ekonomicznie – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego udokumentowane zasoby wydobywalne Tommeliten Alpha wynoszą 12,8 mld m sześc. gazu, 5,9 mln m sześc. (około 5 mln ton) ropy i 0,5 mln ton NGL. Łączne zasoby odpowiadające udziałom, które nabyło PGNiG, to około 52 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Według polskiej spółki nie można wykluczyć, że ze złoża uda się pozyskać więcej surowców niż to jest obecnie szacowane. PGNiG wiąże też duże nadzieje z dalszymi poszukiwaniami na obszarze nabytej koncesji.

Operatorem w projekcie Tommeliten Alpha jest ConocoPhilips, do którego należy 28,26 proc. udziałów. Poza PGNiG jego partnerami są też Total (20,23 proc.) i Eni Norge (9,13 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Łukoil gotowy spowolnić pompy

Prywatne koncerny wydobywcze Rosji są gotowe zmniejszyć wydobycie, zadeklarował prezes i największy akcjonariusz Łukoilu. ...

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Zdecydowana większość potencjalnych wyborców w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oczekuje, że politycy zaczną ...

„Największa inwestycja energetyczna po 1989 roku” ukończona

„PGE zakończyła największą w Polsce megainwestycję energetyczną po 1989 roku” – poinformował koncern w ...

Ukraiński sąd odrzuca pozew Gazpromu

Rosjanie zaskarżyli do sądu w Kijowie karę nałożoną przez ukraiński komitet antymonopolowy. Sąd odmówił ...

Miliardy pójdą na nowe filtry do elektrowni i ciepłowni

Państwa UE opowiedziały się w piątek za zaostrzeniem norm emisji dla przemysłu, w tym ...

Energa: Nowy prezes na czasy przejęcia

Były prezes spółki Orlen Paliwa, Jacek Goliński, będzie od 17 grudnia kierować koncernem Energa. ...