PGNiG kupiło udziały w norweskim złożu

Adobe Stock

Polski koncern za 220 mln USD nabył 42,4 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Dzięki niemu od 2024 r. mocno zwiększy wydobycie gazu na szelfie norweskim.

PGNiG Upstream Norway, firma zależna od PGNiG, zawarła umowę kupna 30 proc. udziałów w norweskiej koncesji PL044. Dzięki temu stała się posiadaczem 42,4 proc. udziałów w tzw. złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha znajdującym się na obszarze tej koncesji. Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway (należy do niego 28,3 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami są Total (20,2 proc.) oraz Eni Norge (9,1 proc.).

– Kupno udziałów w złożu Tommeliten Alpha ma dla PGNiG duże znaczenie. Przede wszystkim w istotny sposób zwiększy naszą produkcję w regionie, z którego gazociągiem Baltic Pipe planujemy przesyłać gaz do Polski – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że dzięki tej transakcji koncern wchodzi do elitarnego grona firm, które prowadzą wydobycie z obszaru Ekofisk, gdzie znajduje się jedno z największych złóż węglowodorów w Europie. – Projekt Tommeliten Alpha pozwala nam realizować strategię dywersyfikacji dostaw i jest atrakcyjny ekonomicznie, a to dobra wiadomość dla akcjonariuszy – przekonuje Woźniak.

Udziały w koncesji zostały nabyte od norweskiego koncernu Equinor (dawniej Statoil). Cena zakupu wynosi 220 mln USD (816,7 mln zł według obecnego kursu NBP). Spółka szacuje, że dzięki tej akwizycji ilość wydobywanego gazu w Norwegii będzie wyższa o 0,5 mld m sześc. rocznie przez pierwsze sześć lat eksploatacji złoża. Ponadto w szczytowym roku produkcji złoże ma pozwolić PGNiG pozyskać około 500 tys. ton ropy naftowej i NGL (propan, butan, etan).

Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego całkowite udokumentowane zasoby złoża Tommeliten Alpha wynoszą 12,8 mld m sześc. gazu ziemnego, około 5 mln ton ropy naftowej i 0,5 mln ton NGL. Według PGNiG złoże charakteryzuje się możliwością dalszego zwiększenia zasobów. Ponadto spółka wiąże duże nadzieje z dalszymi poszukiwaniami na obszarze nabytej koncesji.

Złoże Tommeliten Alpha zlokalizowane jest na Morzu Północnym w bezpośrednim sąsiedztwie innych dużych, zagospodarowanych wcześniej złóż, w tym Ekofisk. Zgodnie z obecnymi planami rozpoczęcie wydobycia zakładane jest w 2024 r. poprzez podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury produkcyjnej złoża Ekofisk. Pozwoli to na obniżenie kosztów inwestycji i eksploatacji oraz przyspieszy uruchomienie produkcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Po 40 latach USA znów eksportują ropę

Już w najbliższych godzinach port w Teksasie opuści pierwszy tankowiec z ropą naftową wyeksportowaną ...

Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Kosztem około 184 mln zł ma postać w Płocku obiekt, który umożliwi koncernowi rozwój ...

Ceny ropy i paliw nadal mogą się mocno zmieniać

W najbliższych tygodniach kierowcy nie powinni się obawiać podwyżek. Później istnieje jednak duża groźba ...

Poprawa wyników PGE w I półroczu

W pierwszym półroczu tego roku skonsolidowany zysk operacyjny Polskiej Grupy Energetycznej powiększony o amortyzację ...

OZE: podatkowa kwadratura koła

Nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii przywracająca z początkiem 2018 r. niższe daniny dla ...

Rosja zadowolona z decyzji OPEC, ale nie ograniczy produkcji ropy

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak nazwał w czwartek wstępne porozumienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę ...