Szwajcaria zajęła akcje Nord Stream 1 i 2. Gazprom wyjaśnia

Bloomberg

Naftogaz doprowadził do ponownego zajęcia akcji Gazpromu przez Szwajcarię. Rosjanie wciąż odmawiają wykonania wyroku trybunału w Sztokholmie.

Wczoraj Naftogaz poinformował, że sąd szwajcarskiego kantonu Zug wznowił areszt należących do Gazpromu akcji spółek zarejestrowanych w Szwajcarii – Nord Stream AG (Rosjanie mają 51 proc.) i Nord Stream 2 AG (100 proc.).

Zdaniem Ukraińców, areszt będzie trwał do czasu, aż sąd w Sztokholmie rozpatrzy apelację Naftogazu na decyzję sądu wyższej instancji, który odmówił Ukraińcom prawa do zajmowania majątku Rosjan. Wcześniej Naftogaz uzyskał areszt rosyjskiego majątku w kilku krajach na podstawie wyroku trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, którzy zasądził od Gazpromu na rzecz Kijowa 2,6 mld dol.. Rosjanie odmówili wykonania wyroku, uznając go za polityczny.

Dziś Gazprom informuje, że Szwajcarzy nie zajęli akcji gazociągowych spółek, a jedynie wstrzymali procedurę zdjęcia aresztu.

Dziś minister prawa Ukrainy Pawło Petrenko podał, że w ramach wykonania wyroku ze Sztokholmu udało się już ściągnąć z Gazpromu ponad 100 mln hrywien. Zajęte zostały też prawa korporacyjne warte 600 mln hrywien. To jednak kropla (3,7 mln dol. i 22,8 mln dol.) w morzu zobowiązania.

Petrenko poinformował, że Kijów ma plan jak wyciągnąć od Rosjan pozostały dług. Areszt akcji spółek Nord Streamu może poważne utrudnić pracę obu firm. Rosjanie wyjaśniają, że sytuacja nie ma wpływu na rozbudowę gazociągu północnego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kosmiczne zarobki w Naftogazie Ukrainy

Rada ministrów Ukrainy wstrzymuje kontrakty zarządowi koncernu Naftogaz. Powód to gigantyczna wysokość wynagrodzeń w koncernie. ...

Ostrołęka C: wyniki przetargu za kilka dni

Projekt ostrołęckiej inwestycji Energi będzie miał napięty harmonogram. Bo ma starać się o wsparcie ...

Wyniki Energi w górę w trzecim kwartale

Wynik EBITDA grupy Energa w trzecim kwartale 2017 roku wyniósł 500 mln zł. To ...

Jasiński dostał propozycję doradzania Obajtkowi

Odwołany w poniedziałek prezes PKN Orlen dostał propozycję doradzania zarządowi Orlenu i jego nowemu ...

#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Drelichowski: Linia energetyczna musi być perspektywiczna

Z szampanem trzeba zaczekać do momentu, aż PSE zaprezentuje korytarz, na takich zasadach, jakich ...

Dobry początek branży mierników

Ten rok zapowiada się dobrze. Zamówienia płyną do nas nawet z rynków wschodnich – ...