KE ogłosiła 47 strategicznie ważnych projektów. Wśród nich dwa z Polski

Komisja Europejska opublikowała wyczekiwaną listę tak zwanych projektów strategicznych, mających na celu uniezależnienie UE od importu surowców krytycznych. Łącznie wyselekcjonowano 47 projektów – w tym dwa z Polski.

Publikacja: 25.03.2025 13:20

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Foto: AFP

We wtorek, 25 marca, Komisja Europejska po raz pierwszy w historii wybrała projekty o kluczowym dla niezależności Wspólnoty znaczeniu, w ramach przyjętego w 2023 roku europejskiego aktu o surowcach krytycznych. KE opublikowała na swojej stronie internetowej listę 47 projektów, które mają zwiększyć wydobycie strategicznych surowców w UE, tak aby państwa członkowskie nie musiały polegać na imporcie zza granicy.

Lista obejmuje projekty z 13 krajów: Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Estonii, Czech, Grecji, Szwecji, Finlandii, Portugalii, Polski i Rumunii. Ma ona zwiększyć produkcję na razie 14 z 17 surowców, które Bruksela uznała za kluczowe dla transformacji energetycznej i bezpieczeństwa. Akt o surowcach krytycznych zakłada, że do 2030 roku w UE będzie się odbywać 10 proc. wydobycia, 40 proc. przetworzenia i 25 proc. recyklingu z całkowitych potrzeb Wspólnoty.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Surowce i Paliwa
Rząd rozpocznie poszukiwania złóż surowców krytycznych. Padł termin
Surowce i Paliwa
O wydobyciu soli pod Puckiem KGHM zdecyduje w 2026 roku
Surowce i Paliwa
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Surowce i Paliwa
Prezes Orlenu: To największa afera gospodarcza w Polsce
Surowce i Paliwa
Najwierniejszy partner Gazpromu oraz międzynarodowi arbitrzy są zastraszani przez Kreml