Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.07.2025 22:01 Publikacja: 24.02.2025 07:54
Metale ziem rzadkich to 15 pierwiastków z grupy lantanowców (lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet), a także skand oraz itr
Foto: Adobe Stock
Są jedną z przyczyn tego, że Donald Trump chce przejąć Grenlandię. Ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski wykorzystał natomiast obietnice przyznania Amerykanom ich złóż do tego, by utrzymać zainteresowanie USA wsparciem dla Ukrainy. O nie toczą się wojny w Afryce oraz rywalizacja między mocarstwami. Bez nich nie byłoby współczesnej elektroniki. Mowa o metalach ziem rzadkich.
To 15 pierwiastków z grupy lantanowców (lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet), a także skand oraz itr. Są wykorzystywane m.in. do produkcji światłowodów, procesorów, wyświetlaczy, magnesów, laserów czy w technologiach nuklearnych. Często korzystamy z ich dobrodziejstw, nie zdając sobie z tego sprawy. Niewielu ludzi ma choćby świadomość tego, że na co dzień korzystają z wielu magnesów neodymowych. Są one częścią twardych dysków ich komputerów, mikrofonów w smartfonach, słuchawek czy nawet szafek kuchennych. Ich większe wersje mają zastosowanie w silnikach lotniczych czy turbinach wiatrowych. W iPhone’ach, oprócz magnesów z neodymu są też m.in. śladowe ilości europu wykorzystywanego do produkcji ekranów dotykowych, a cer jest wykorzystywany do polerowania tych smartfonów podczas produkcji. Każda Toyota Prius ma w swoich bateriach ponad 10 kg lantanu. Zastosowań metali ziem rzadkich jest bardzo wiele i wciąż wymyślane są nowe. Problem z nimi polega na tym, że te substancje są dosyć rzadkie w przyrodzie, a ogromną część ich złóż oraz produkcji kontrolują Chiny. Stąd więc wszelkie złoża, na których nie położyli jeszcze rąk Chińczycy, są bardzo cenne dla USA i innych krajów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Płocki koncern nie jest już zainteresowany nabyciem całości ani części udziałów w GA Polyolefins. Jakaś forma ws...
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwan...
Stało się. Po 1226 dniach od napaści Rosji na Ukrainę, reżimowi Putina jest coraz trudniej wyeksportować to, co...
Ukraina walczy, ale też nie przestaje inwestować w nowoczesność. Grupa Metinvest najbogatszego Ukraińca Rinata A...
Nippon Steel sfinalizowało umowę kupna 100 procent udziałów w US Steel - amerykańskim producencie stali, który n...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas