Sprawa trafiła do sądu po tym jak rosyjski państwowy koncern paliwowy, kierowany przez Igora Sieczina - jednego z najbliższych współpracowników Putina, Rosnieft odwołał się od decyzji niemieckiego resortu gospodarki. Wprowadzała ona do niemieckich spółek Rosnieftu zewnętrznego zarządcę. „Sąd odrzucił pozwy po kilkudniowych negocjacjach i zebraniu dowodów. Rozporządzenie o zarządzie powierniczym z 14 września 2022 r. jest zgodne z prawem” – głosi orzeczenie niemieckiego sądu federalnego, cytowanym przez RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Orlen mógłby zastąpić Rosjan w niemieckiej rafinerii. Jest projekt

„Przekazanie aktywów zewnętrznemu zarządowi jest właściwe i konieczne, aby zapobiec ryzyku zakłócenia dostaw” i podjąć w odpowiednim czasie działania w celu uniezależnienia niemieckiej rafinerii ropy naftowej w Schwedt od rosyjskich dostaw ropy.

We wrześniu 2022 r. niemiecki rząd nakazał przekazanie na sześć miesięcy aktywów rafineryjnych Rosnieftu państwowej Federalnej Agencji Sieciowej. Mowa o mniejszościowych pakietach w dwóch rafineriach oraz kontrolnym pakiecie w rafinerii w Schwedt, która koncentruje się na dostawach ropociągiem Przyjaźń.

Obecnie Rosnieft znów kontroluje 54,17 proc. Schwedt, ale po decyzji sądu, straci kontrolę.