Sprawa trafiła do sądu po tym jak rosyjski państwowy koncern paliwowy, kierowany przez Igora Sieczina - jednego z najbliższych współpracowników Putina, Rosnieft odwołał się od decyzji niemieckiego resortu gospodarki. Wprowadzała ona do niemieckich spółek Rosnieftu zewnętrznego zarządcę. „Sąd odrzucił pozwy po kilkudniowych negocjacjach i zebraniu dowodów. Rozporządzenie o zarządzie powierniczym z 14 września 2022 r. jest zgodne z prawem” – głosi orzeczenie niemieckiego sądu federalnego, cytowanym przez RIA Nowosti.
Czytaj więcej
Niemcy planują zmienić ustawę o bezpieczeństwie energetycznym, aby umożliwić szybką sprzedaż udziałów rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft w rafinerii w Schwedt, bez konieczności wcześniejszej nacjonalizacji. Zakupem udziałów może być zainteresowany PKN Orlen.
„Przekazanie aktywów zewnętrznemu zarządowi jest właściwe i konieczne, aby zapobiec ryzyku zakłócenia dostaw” i podjąć w odpowiednim czasie działania w celu uniezależnienia niemieckiej rafinerii ropy naftowej w Schwedt od rosyjskich dostaw ropy.
We wrześniu 2022 r. niemiecki rząd nakazał przekazanie na sześć miesięcy aktywów rafineryjnych Rosnieftu państwowej Federalnej Agencji Sieciowej. Mowa o mniejszościowych pakietach w dwóch rafineriach oraz kontrolnym pakiecie w rafinerii w Schwedt, która koncentruje się na dostawach ropociągiem Przyjaźń.
Obecnie Rosnieft znów kontroluje 54,17 proc. Schwedt, ale po decyzji sądu, straci kontrolę.