Nowe informacje o podatku od zysków. Jest głos spółek

Konsultacje nowego podatku od zysków firmy paliwowych i górniczych jednak się odbyły? Pytana przez JSW nie potwierdza takich informacji. Głos zabrała także firma Bumech, zaś Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzeczają, że takowe prace nad tym podatkiem trwają.

Publikacja: 02.02.2023 19:37

Nowe informacje o podatku od zysków. Jest głos spółek

Foto: materiały prasowe

Podatek od nadmiernych zysków firm energetycznych, która zaproponowała w swoim rozporządzeniu Rada UE w październiku 2022 r. został w Polsce wprowadzony tylko częściowo. Objęte zostały nim tylko firmy elektroenergetyczne, ale już nie paliwowe, w tym górnicze.

Podatek do połowy

Jak tłumaczyło „Rzeczpospolitej” wiodące w tej sprawie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w ramach prac legislacyjnych w związku z kryzysem energetycznym, w ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., wprowadzono mechanizm odpisu na specjalny Fundusz na wszystkich wytwórców w ramach wszystkich form zawierania umów dot. sprzedaży energii elektrycznej. Jest to wdrożenie przewidzianego w rozporządzeniu UE w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii ograniczenie dochodu nadzwyczajnego. Aby wprowadzić drugi element tego systemu podatek od przychodów ze sprzedaży ropy lub jej rafinacji, węgla oraz koksu.

Czytaj więcej

JSW nie potwierdza udziału w pracach nad podatkiem od zysków

Ministerstwa zaprzeczają

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych dementują informacje jakoby takie prace miałyby się toczyć, zaprzeczając w ten sposób doniesieniom portalu WyoskieNapięcie.pl, który napisał, że takowe się rozpoczęły. Portal poinformował także, że na razie odbyło się spotkanie z firmami wydobywającymi węgiel kamienny – Jastrzębską Spółką Węglową, Polską Grupą Górniczą, Bogdanką, Tauronem Wydobycie, a także prywatną PG Silesią. Spółki miały przesłać swoje dane finansowe za 2022 r.

Gigant górniczy nie potwierdza

Zapytaliśmy o to JSW. „Jastrzębska Spółka Węglowa nie potwierdza udziału w konsultacjach dotyczących wprowadzenia nowego podatku od zysków firm energetycznych” – czytamy w stanowisku spółki, która mogłaby być jednym ze znaczących płatników takiego podatku. Za dziewięć miesięcy 2022 r. zysk spółki wynosił 6,3 mld zł, przy stracie w analogicznym okresie roku poprzedniego blisko 104 mln zł.

Co myślą inni?

Odpowiedzi udzieliła nam także firma Bumech. „Resort skierował również korespondencje w tej sprawie do PG Silesia.” - informuje nas spółka, która jest jednak przeciwna takiemu opodatkowaniu. Jak tłumaczy Bumech, Komisja Europejska postuluje o wprowadzenie „wstecznego” podatku dla zysków wynikających z niespodziewanej, wyjątkowej sytuacji, jakim była sytuacja na rynku cen paliw kopalnych po agresji FR na Ukrainę w 2022 roku. „Należy pamiętać, że do 2022 roku branża górnicza w Polsce przez szereg lat notowała gigantyczne straty. Niedoinwestowanie przemysłu wydobywczego oraz wynikający z tego brak prac przygotowawczych w kopalniach doprowadził tę branżę na skraj bankructwa. Sytuacja po lutym 2022 r. przyniosła czasowe odbicie i poprawę wyników finansowych, pojawiające się zyski, w przypadku kopalni Silesia, zostały natychmiast przeznaczone na realizację koniecznych inwestycji zapewniających stopniowe zwiększanie wydobycia węgla.” – podkreśla Bumech.

Patrząc się na sytuację cen na rynkach międzynarodowych w perspektywie ostatnich tygodni już widać ich wyraźną korektę. „To, co Komisja uważa za „nadmiarowy zysk” w przypadku naszej kopalni zostało zainwestowane w kilkuletnią perspektywę jej dalszego funkcjonowania i zapewnienia odbiorcom krajowym odpowiedniej ilości węgla krajowego w poszukiwanej przez nich jakości oraz w stabilnych cenach.” – argumentuje firma.

Podatek od nadmiernych zysków firm energetycznych, która zaproponowała w swoim rozporządzeniu Rada UE w październiku 2022 r. został w Polsce wprowadzony tylko częściowo. Objęte zostały nim tylko firmy elektroenergetyczne, ale już nie paliwowe, w tym górnicze.

Podatek do połowy

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Surowce i Paliwa
Huta Częstochowa odżyła. To jednak nie koniec walki o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Surowce i Paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i Paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Surowce i Paliwa
Trump apeluje do Brytyjczyków o wycofanie się z wiatraków i powrót do ropy
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego