LKAB ogłosiła, że nowo odkryte złoże, umiejscowione tuż obok kopalni rudy żelaza, zawiera ponad milion ton tlenków pierwiastków ziem rzadkich.

- To największe znane złoże pierwiastków ziem rzadkich w naszej części świata, które może stać się ważnym źródłem do produkcji surowców krytycznych, które są niezbędne do umożliwienia zielonej transformacji – powiedział cytowany przez AFP dyrektor generalny LKAB, Jan Mostrom.

Czytaj więcej

Potężny cios w rosyjski LNG. Francuzi kończą współpracę

- Mamy problemy ze zdobyciem takich surowców, a bez nich nie da się wyprodukować pojazdów elektrycznych” – dodał Mostrom.

Pełen skład złoża nie został jeszcze precyzyjnie ustalony.

Mostrom powiedział, że prawdopodobnie „zbadanie złoża i warunków jego opłacalnego i zrównoważonego wydobycia zajmie prawdopodobnie kilka lat”. Jego zdaniem w praktyce wydobycie mogłoby rozpocząć się za 10 do 15 lat.

Złoże zostało zaprezentowane, gdy delegacja Komisji Europejskiej odwiedziła Szwecję, która z początkiem roku objęła rotacyjną prezydencję w UE.

Jan Mostrom, dyrektor generalny LKAB oraz Ebba Busch, szwedzka minister ds. energii

Jan Mostrom, dyrektor generalny LKAB oraz Ebba Busch, szwedzka minister ds. energii

PAP/EPA/Jonas Ekstromer

Szwedzka minister ds. energii Ebba Busch zauważyła, że „zapotrzebowanie na minerały” jest ogromne, ponieważ UE dąży do odejścia od paliw kopalnych - pisze AFP.

Unia Europejska zgodziła się na wycofanie z produkcji pojazdów emitujących CO2 do 2035 r.