LKAB ogłosiła, że nowo odkryte złoże, umiejscowione tuż obok kopalni rudy żelaza, zawiera ponad milion ton tlenków pierwiastków ziem rzadkich.
- To największe znane złoże pierwiastków ziem rzadkich w naszej części świata, które może stać się ważnym źródłem do produkcji surowców krytycznych, które są niezbędne do umożliwienia zielonej transformacji – powiedział cytowany przez AFP dyrektor generalny LKAB, Jan Mostrom.
Czytaj więcej
Największy światowy producent kontenerów dla gazowców – francuska firma GTT – wycofał się z Rosji. To potężny cios dla rosyjskiej produkcji gazu skroplonego ze złóż Arktyki.
- Mamy problemy ze zdobyciem takich surowców, a bez nich nie da się wyprodukować pojazdów elektrycznych” – dodał Mostrom.
Pełen skład złoża nie został jeszcze precyzyjnie ustalony.
Mostrom powiedział, że prawdopodobnie „zbadanie złoża i warunków jego opłacalnego i zrównoważonego wydobycia zajmie prawdopodobnie kilka lat”. Jego zdaniem w praktyce wydobycie mogłoby rozpocząć się za 10 do 15 lat.
Złoże zostało zaprezentowane, gdy delegacja Komisji Europejskiej odwiedziła Szwecję, która z początkiem roku objęła rotacyjną prezydencję w UE.
Jan Mostrom, dyrektor generalny LKAB oraz Ebba Busch, szwedzka minister ds. energii
Szwedzka minister ds. energii Ebba Busch zauważyła, że „zapotrzebowanie na minerały” jest ogromne, ponieważ UE dąży do odejścia od paliw kopalnych - pisze AFP.
Unia Europejska zgodziła się na wycofanie z produkcji pojazdów emitujących CO2 do 2035 r.