BHP zarobił najwięcej od 11 lat, Aramco od debiutu na giełdzie

Rosnące ceny węgla i metali, zwłaszcza miedzi, pozwoliły osiągnąć australijsko-brytyjskiej grupie BHP największy zysk od 11 lat. Saudyjski gigant Aramco zanotował skok zysku netto o 90 proc., największy od wejścia na giełdę w 2019 r.

Publikacja: 17.08.2022 14:02

BHP zarobił najwięcej od 11 lat, Aramco od debiutu na giełdzie

Foto: Adobe Stock

BHP, największa na świecie grupa pod względem kapitalizacji rynkowej, zwiększyła w roku finansowym do 30 czerwca zysk operacyjny do 34,1 mld dolarów USA (+34 proc.), a zysk netto do 30,9 mld wobec 11,3 mld rok wcześniej. Był on największy od 2011 r. Po potrąceniu podatku i odjęciu elementów nadzwyczajnych zysk wyniósł 23,98 mld dolarów, był wyższy o 39 proc. niż rok temu i okazał się większy od przewidywań analityków. Grupa ogłosiła wypłatę rekordowej dywidendy –akcjonariusze dostaną po 3,25 dolarów, łącznie 78 mld dol.

Tak duży zysk był możliwy dzięki sprzedaży węgla, którego ceny osiągnęły rekordowy poziom po inwazji Rosji na Ukrainę. Sama BHP to przyznała, dodała też wpływ cen miedzi i surowszej kontroli kosztów.

Grupa nie zrezygnowała z zamiaru przejęcia za 8,34 mld dolarów australijskich (5,8 mln USD) OZ Minerals, firmy wydobywczej miedzi i niklu. Jej pierwsza oferta z 8 sierpnia została odrzucona.

Czytaj więcej

Gaz z Australii wspomoże Europę. Wypłynął pierwszy gazowiec

Saudyjski Aramco dołączył do innych gigantów naftowych, które w ostatnich tygodniach informowały o doskonałych, jeśli nie rekordowych bilansach. Aramco zwiększył w kwartale do 30 czerwca zysk netto o 90 proc. do 181,64 mld rijali (48,39 mld dolarów), a 15 analityków spodziewało się 46,2 mld USD. Dywidenda za II kwartał wyniesie 18,8 mld dolarów, zostanie wypłacona w III kwartale. Inne koncerny też miały dobry II kwartał, Shell zarobił 18 mld dolarów, Exxon Mobil 17,9 mld dol., Chevron 11,5 mld dol., BP 9,26 mld dol., a TotalEnergies 5,7 mld dol. Łącznie dało to 62,46 mld dol., tyle samo ile wynosił PKB Bułgarii w 2020 r. — odnotowała AFP.

Aramco zwiększył w kwartale nakłady inwestycyjne o 25 proc. do 9,4 mld dolarów, rozwija petrochemię, szuka rozwiązań o niskiej emisji spalin. Średnia produkcja w kwartale wyniosła 13,6 mln baryłek równoważników ropy dziennie.

Prezes Amin Nasser spodziewa się, że „popyt na ropę będzie rosnąć do końca dekady mimo przeciwnych presji w krótkoterminowych prognozach”. Wyraził zaniepokojenie brakiem inwestycji na świecie w nośniki energii, co doprowadziło do małej nadwyżki wolnych mocy wydobywczych. Jego firma jest gotowa zwiększyć wydobycie do maksimum 12 mln baryłek dziennie, jeśli zwróci się o to rząd w Rijadzie.

Surowce i Paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i Paliwa
Azoty mają nowy zarząd. Przed spółką wiele wyzwań
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu poznamy w najbliższych dniach. Będzie potrzebny nowy konkurs?
Surowce i Paliwa
O posady w zarządzie Azotów stara się 73 kandydatów
Surowce i Paliwa
W Polsce wydobywa się coraz mniej gazu i ropy