Aktualizacja: 09.11.2024 14:19 Publikacja: 18.07.2022 20:41
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i prezydent Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem
Foto: PAP/EPA/AZERBAIJAN PRESIDENT PRESS SERVICE/HANDOUT
Dziś w Baku szefowa KE Ursula von der Leyen i komisarz ds. energii Kadri Simson spotkały się z prezydentem Ilhamem Alijewem i azerskim ministrem ds. energii Parvizem Shahbazowem. Strony podpisały nowy protokół ustaleń w sprawie strategicznego partnerstwa w dziedzinie energii.
– Dzięki nowemu protokołowi, otwieramy nowy rozdział naszej współpracy energetycznej z Azerbejdżanem, kluczowym partnerem w naszych wysiłkach na rzecz odejścia od rosyjskich paliw kopalnych. Dążymy nie tylko do wzmocnienia już istniejącego partnerstwa, które gwarantuje stabilne i niezawodne dostawy gazu do UE za pośrednictwem Południowego Korytarza Gazowego (PKG). Tworzymy również podstawy długoterminowego partnerstwa na rzecz efektywności energetycznej i czystej energii. Obie strony dążą do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego. Energia jest jednak tylko jednym z obszarów, w których możemy zacieśnić współpracę z Azerbejdżanem i z niecierpliwością oczekuję pełnego wykorzystania potencjału naszych stosunków – powiedziała Ursula van der Leyen, cytowana w komunikacie UE przysłanym „Rzeczpospolitej”.
Obrońcy przyrody i plemię rdzennych mieszkańców amerykańskich pozywają Stany Zjednoczone, chcąc zablokować kopalnię litu w Nevadzie, która, jak twierdzą, doprowadzi do wyginięcia zagrożonego dzikiego kwiatu pustyni, zakłóci przepływ wód gruntowych i zagrozi zasobom kulturowym.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Z końcem października mija okres przejściowy dotyczący rozporządzenia o jakości paliw stałych, w tym węgla, spalanych w gospodarstwach domowych. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi jednak, że mamy czas do połowy listopada.
Odcięte sankcjami od rynków zagranicznych, co skutkowało gwałtownym spadkiem eksportu, rosyjskie zakłady metalurgiczne zaczęły drastycznie zmniejszać produkcję. Nie pomaga nawet rozgrzana do czerwoności machina wojenna Putina.
Orlen podpisał umowę kredytową z konsorcjum 16 banków, która gwarantuje Grupie finansowanie w wysokości 2 mld euro.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W obliczu trudnej sytuacji finansowej Grupy Azoty, związki zawodowe zgodziły się na rezygnacje z części przywilejów socjalnych. Do końca 2026 roku m.in. nagroda roczna, nagrody okolicznościowe oraz premie wynikowe będą zawieszone.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Partnerstwo polityczne między USA a Polską pozostaje bardzo silne. Polska jest częścią NATO. Nie ukrywam, że wszyscy byliby szczęśliwi, gdyby konflikt w Ukrainie zakończył się, a ryzyko zostało wyeliminowane – zaznaczył wiceprezes Amazona Russell Grandinetti w rozmowie z Business Insiderem.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Maska faraona Tutanchamona odkrywa kolejne tajemnice. Zdaniem grupy brytyjskich naukowców badacze do tej pory ignorowali jeden istotny szczegół słynnej maski znajdującej się w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze.
Aktywność wulkanu Lewotobi Laki Laki na indonezyjskiej wyspie Flores znów wzrasta – w sobotę wyrzucił on w powietrze kolumnę gorącego popiołu. Zaledwie kilka dni temu jego erupcja zabiła co najmniej dziesięć osób, raniła dziesiątki kolejnych i zniszczyła tysiące budynków.
Amerykański resort sprawiedliwości poinformował, że przed wyborami prezydenckimi w USA udaremniono irański zamach na Donalda Trumpa. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu stanowczo jednak temu zaprzecza.
Dopuszczam, że w kwestii rezygnacji z dążeń do NATO możemy szukać kompromisu, bo nie będziemy mieli wyboru - mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas