PKN Orlen i Lotos pisemnie uzgodniły plan połączenia obu spółek. Fuzja nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku gdańskiego koncernu (spółka przejmowana) na płocki (spółka przejmująca) w zamian za akcje nowej emisji Orlenu. W związku z tym zostanie przeprowadzona publiczna oferta nowych walorów skierowana do akcjonariuszy Lotosu. Parytet wymiany został ustalony w ten sposób, że akcjonariusze Lotosu za każdy papier tej spółki otrzymają 1,075 nowych akcji PKN Orlen. Liczba przyznanych walorów będzie stanowić liczbę naturalną. W zamian za nieprzyznane ułamki akcji inwestorzy otrzymają odpowiednie dopłaty.
„Bezpieczeństwo energetyczne Polski i jego wpływ na rozwój gospodarczy traktujemy priorytetowo. Dlatego tworzymy silny, zintegrowany koncern, o zdywersyfikowanych przychodach, odporny na niezwykle dynamiczne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym” – przekonuje w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że podobnie jak w przypadku wcześniejszych przejęć realizowanych przez koncern, zamierza zwiększać wartość połączonych podmiotów, wykorzystując ich mocne strony. Ma w tym pomóc także współpraca z silnym partnerem, globalnym liderem branży petrochemicznej i największym producentem ropy naftowej na świecie, czyli Saudi Aramco. „W efekcie przyczynimy się do modernizacji i dalszego rozwoju naszego biznesu, jednocześnie zwiększając jego odporność na coraz bardziej niestabilne otoczenie rynkowe oraz budując trwałą wartość dla akcjonariuszy, klientów indywidualnych i lokalnych społeczności” – twierdzi Obajtek.
Czytaj więcej
Nie pomogła wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Ministrowie krajów członkowskich OPEC+ zdecydowali we czwartek, 2 czerwca, o zwiększeniu dziennych limitów wydobycia ropy o 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu.
W komunikacie prasowym Orlen informuje także, że parytet wymiany i finalne, szczegółowe założenia połączenia były przedmiotem analiz m.in. międzynarodowych firm doradczych. W wyniku fuzji udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie ma wzrosnąć do około 35 proc. Z kolei zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się do około 50 proc.
Warunkiem niezbędnym do finalizacji połączenia Orlenu z Lotosem będzie zgoda dotycząca parytetu wymiany oraz pozostałych warunków połączenia wyrażona przez akcjonariuszy obydwu spółek podczas walnych zgromadzeń. Spółki nic na razie nie mówią za to o ewentualnym pozyskaniu finalnej zgody Komisji Europejskiej na realizację środków zaradczych określonych dla fuzji. Tymczasem jeszcze niedawno Orlen informował, że decyzji w tej sprawie oczekuje w maju.